Reste rest! ABD'ye İsrail şartı: Zorlayın

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, bir İran gazetesinde yer alan makalesinde Tahran’ın Washington ile ilişkilerinin düzeltilmesi için ileri sürdüğü 15 şarttan birinin İsrail’i nükleer silahlardan arındırmaya zorlaması olduğunu söyledi.

Reste rest! ABD'ye İsrail şartı: Zorlayın
Reste rest! ABD'ye İsrail şartı: Zorlayın
GİRİŞ 22.06.2018 12:18 GÜNCELLEME 22.06.2018 14:42
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Zarif, ABD yönetiminin İsrail'e yaptığı yardımı durdurmasını da istedi. Zarif’in Tahran ile Washington arasındaki ilişkilerin düzelmesi için ileri sürdüğü 15 şartın ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun geçtiğimiz günlerde İran ile anlaşma olması için ileri sürdüğü 12 şarta cevap olduğu belirtildi. 

Zarif’in makalesinde şu ifadeler yer aldı:

''ABD, uluslararası sorumluluk altında, ayırımcı politikası ve insan haklarını ihlal etmesi sebebiyle İsrail’i kınamalı, Filistin halkının haklarını koruması, Filistinlilerin kendi geleceklerine karar vermesi, Başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını desteklemesi gerekir.''

Zarif, ABD yönetiminin uluslararası toplumun 50 yıldır süren Orta Doğu’da toplum imha silahlarından arındırılmış bir bölge olması çabalarına karşı çıkmayı terk etmesini, siyonist rejimi saldırgan ve işgalciliğini durdurmaya, bölgeye ve uluslararası barış ve güvenliğe tehdit olan nükleer silahlardan arındırmaya zorlamasını istedi.

 

 

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, 21 Mayıs'ta yaptığı konuşmada İran'dan 12 istekte bulunmuş bunların yerine getirilmemesi halinde Washington'un İran'a karşı görülmemiş yaptırımlar uygulayacağını belirtmişti. 

YORUMLAR 5
 • mulayim 2 yıl önce Şikayet Et
  bu irani haber yapmayin haber degeri yok bi kedi kopek haberi daha daha ciddi haber olur
  Cevapla
 • hayati 2 yıl önce Şikayet Et
  biri hav hav mı dedi
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  he . mulayim .
  Cevapla
 • VATANDAS 2 yıl önce Şikayet Et
  aynen..
  Cevapla
 • elci 2 yıl önce Şikayet Et
  kardesim sende gel gelki bizler daha guclu olalim kardes olalim
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türk gazeteci canlı yayında bölgeden bilgi verirken Ermeni uçağı vuruldu!
Doğu Akdeniz için bomba gelişme! Son dakika: Erdoğan ve Miçotakis yüz yüze...