Türk düşmanı Kurz, AB dönem başkanlığını devraldı

Avusturya'nın Steiermark eyaletine bağlı Schladming kasabasında düzenlenen temsili devir teslim töreninde Avusturya, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını, bu görevi altı aydır sürdüren Bulgaristan'dan devraldı.

Türk düşmanı Kurz, AB dönem başkanlığını devraldı
Türk düşmanı Kurz, AB dönem başkanlığını devraldı
GİRİŞ 01.07.2018 09:53 GÜNCELLEME 01.07.2018 09:53
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Törene, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk ve Başbakan Sebastian Kurz katıldı. 

Kurz, törende yaptığı konuşmada geçen altı ay boyunca AB Dönem Başkanlığını yürüten Bulgaristan'a yaptığı çalışmalardan dolayı teşekkür etti.

1 Temmuz itibariyle AB Dönem Başkanlığını 6 ay boyunca yürütecek Avusturya'yı, İngiltere’nin AB’den ayrılmasının (Brexit) yanı sıra Rusya-AB ilişkileri ve ABD'deki son gelişmeler gibi zor konuların beklediğini aktaran Kurz, gelecek 6 ay süresince Birlik içinde köprüler kurarak, gerginliklerin giderilmesi ve Avrupa odaklı etkili bir AB için çalışacaklarını kaydetti.

Kurz, ülkesinin AB Dönem Başkanlığında Avrupa'da güvenliğin sağlanmasının en önemli öncelikleri olduğunu vurgulayarak, dönem başkanlığı için "Avrupa'yı koru" sloganını seçtiklerini ifade etti.

AB Konseyi Başkanı Tusk ise dönem başkanlığını üstlenen Avusturya'ya başarılar dileyerek, bu ülkenin Avrupa'nın kalbinde yer aldığını, Batı ve Doğu arasında köprüler kuracağını söyledi.

Tusk, sığınmacı krizinin yaşandığı bir dönemde güvenlik ve insanlık gibi konuların önem arz ettiğine işaret ederek, "İnsanlar güvenlik istiyorlar, ancak bunu yabancı karşıtlığı ya da dünyanın geri kalanıyla aralarına duvar örmek için değil bölgede güvenliğin sağlanması için istiyorlar." diye konuştu.

Bulgaristan Başbakanı Borisov da ülkesinin Avusturya'nın dönem başkanlığı süresince her türlü desteği vermeye hazır olduğunu kaydederek, "Dönem başkanlığınız için 'Avrupa'yı koru' sloganını seçtiniz, Avrupa'yı korumanın yolu hepimizin birlikte hareket etmesinden geçiyor." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bulgaristan Başbakanı Borisov, AB flamasını Kurz'a vererek temsilen görevi devretti.

YORUMLAR 3
 • bg turk 4 yıl önce Şikayet Et
  bunun hicbir balayiciligi YOK birkac kendi adamini gonderiyorlar ne soyleyecegini bizizmkilere(donem baskanina) soyluyor yaaani guc kimdeyse o nun dedigi oluyor AB = Almanya ..... Turkiyenin ekonomisini kulturunu askerini ve tecizatini guclendirin DAIMA
  Cevapla
 • mert 4 yıl önce Şikayet Et
  istersek biz avrupadaki türkler olarak bu hitler ülkesini teslim almamiz cok kolay
  Cevapla
 • Hocanın cevabı 4 yıl önce Şikayet Et
  ......neden konuşmadığını soran gençlere hocanın cevabı.." benim susmamdan bir şey anlamadıysanız, konuşmamdan ne anlayacaksınız ."...
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyon açıklaması!
Afganistan'da bir okulda intihar saldırısı: 19 ölü, 27 yaralı