Komşu'da büyük panik! Ordu harekete geçti

Irak'ta hükumet karşıtı eylemler 10 kentte yayıldı. Ekonomik nedenlerle geniş çaplı protestolar beklendiği ülkede güvenlik güçleri alarma geçti.

Komşu'da büyük panik! Ordu harekete geçti
Komşu'da büyük panik! Ordu harekete geçti
GİRİŞ 19.07.2018 21:05 GÜNCELLEME 19.07.2018 21:06
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Hükümet karşıtı Iraklı göstericiler yarın başkent Bağdat'ın yanı sıra Basra, Vast, Meysan, Zikar, Babil, Divaniye, Semave, Necef ve Kerbela'da büyük protesto gösterileri için hazırlık yapıyor.

SADR VE SİSTANİ GÖSTERİLERE DESTEK VERİYOR

 

 

Irak'ın tek gelir kaynağı ham petrol ihracatının büyük bir kısmını karşılayan güneydeki Basravilayetinde başlayan gösteriler Zikar, Babil, Meysan, Divaniyye, Necef, Kerbela ve son olarak da başkent Bağdat'a sıçramıştı.

Gösterilerin en büyüğü Basra'da olurken, güvenlik güçleri eylemcilere zaman zaman silahlarla müdahale etti. Gösterilerin çoğu Şiilerin yoğun yaşadığı kentlerde olurken, Şii Lider Mukteda El Sadr ve Ali Sistani de gösterilere destek veriyor. Bazı Haşdi Şabi grupları da gösterileri destekliyor.

Hayat şartlarının iyileştirilmesinin talep edildiği gösterilerde, su ve elektrik hizmetlerindeki aksaklıklar, işsizlik ve devlet dairelerindeki yolsuzluklar protesto ediliyor. Irak'ın petrolünün % 95'i liman ve lojistik kenti olan Basra'da üretilmesine rağmen rağmen kentte ekonomik kriz yaşanıyor.

IRAK GÜVENLİK GÜÇLERİ ÜLKENİN GÜNEYİNE ASKER VE POLİS SEVKİYATI YAPTI

Yarın cuma namazı sonrası birçok kentte büyük gösterilerin yaşanması beklenilirken, Irak güvenlik güçleri alarma geçti ve ülkenin güneyine asker ve polis sevkiyatı yaptı.

Irak Türkmen Partisi Politbüro Üyesi ve Milletvekilli Aydın Maruf "Yarın cuma namazından sonra büyük gösteriler bekleniyor. Irak'ta ve Ortadoğu'da cuma namazları önemlidir. Genelde cuma namazı çıkışında büyük gösteriler oluyor. Irak askeri ve polisi yarınki gösteriler için tedbir alıyor. Irak hükümeti gösterilerin bitmesi için görüşmeler yapıyor. Bir yandan da gösterilerin güvenliği için tedbir alınıyor" dedi. 

'GÖSTERİLERİN BAŞLAYACAĞI BELLİYDİ'

"Gösterilerin başlayacağı belliydi. Çünkü elektrik, su ve hizmet eksikliği var. Maaş sorunu var" diyen Maruf, şöyle devam etti:

"Irak hükümeti halkın yeterince yanında olamadı. Özellikle Irak'ın güneyinde ve Sünnilerin yaşadığı bölgelerde bunu yapamadı Gösteriler en çok Basra'da yaşanıyor. Irak yönetimine karşı 1991 yıllında Basra'da yine ayaklanma olmuştu. Bazı taraflar gösterileri siyasi olarak görüyor. Ama gerçekten gösterilerde halk var. Haklı talepleri var. Şimdi gösterilerde görünen Irak hükümetine karşı olmaları. Şiilerin yoğun yaşadığı Basra, Kerbela, Necef, Babil ve Bağdat'ta gösteriler yaşanıyor. Şii grupları arasında yaşanan çekişmelerden dolayı da gösteriler yaşanıyor. Halkın talepleri meşru. İstekleri karşılanmalı. Gösterilere katılanlar avukat, doktor, memur değil sıradan insanlar. Biz Türkmenler olarak demokrasinin yanındayız. Halkın taleplerini doğal karşılıyoruz. Herhangi bir yürüyüş ve gösteri kanunlar çerçevesinde olmalı."

YORUMLAR 15
 • Edirneli 5 yıl önce Şikayet Et
  Beter olsunlar. Kafa olmadıktan sonra petrol dogalgaz üstünde otururlar ama iste böyle iflah olmazlar
  Cevapla
 • KIRKiKi 5 yıl önce Şikayet Et
  petrol ü co lara kaptırdılar
  Cevapla
 • Saddam ı SATTINZ 5 yıl önce Şikayet Et
  Ülkenizi uçuruma yuvarladınız siz Saddamı çok ararsınız...
  Cevapla
 • Sami Yılmaz 5 yıl önce Şikayet Et
  Perde önünde Türkiye'ye ek vergi getirmiş gibi yapıp arka planda her türlü desteği verirsen böyle karışıklık çıkartır batı. Bakalım kim galip gelecek bu soğuk savaşın sonunda!
  Cevapla
 • Cenk 5 yıl önce Şikayet Et
  duydugum su..siiler yonetimi aldiktan sonra tuvalete dahi gitmek icin rusvet vermek gerekiyor
  Cevapla
 • Tsli 5 yıl önce Şikayet Et
  O zaman neden şiiler ayaklandı. Bence yanlış bilgi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Sokak ortasında cinayet: Dehşet anları kamerada
Oğlunu üstüne oturup öldürdü! 154 kiloluk kadından kan donduran cinayet