Türkiye bastırıyor... Rusya ve ABD'den yeni hamle

Esed rejiminin İdlib'in kapısına dayanmasının ardından bir saldırı olacağı iddiaları ortaya atılmıştı. Rusya ve ABD'den karşılıklı İdlib üzerinden yapılan açıklamalar sonrası, Rus cephesinden bu sabah iki önemli açıklama geldi. Türkiye ise kentte herhangi bir saldırı olamaması için diplomatik kanallardan bastırıyor.

Türkiye bastırıyor... Rusya ve ABD'den yeni hamle
Türkiye bastırıyor... Rusya ve ABD'den yeni hamle
GİRİŞ 27.08.2018 18:07 GÜNCELLEME 03.05.2019 16:05
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Son günlerde İdlib'e saldırı olabileceği iddiaları var. Türkiye'nin, bir saldırı olması durumda felaket yaşanacağını her fırsatta dile getirdiği ve diplomatik yollarla sorunun çözülmesinin doğru olacağını hatırlattığı İdlib kenti üzerinden Rusya ve ABD cephesinden açıklamalar gelmeye devam ediyor.

KARŞILIKLI SUÇLAMALAR

 

 

Rusya yaptığı açıklamalarla ABD, Fransa ve İngiltere'nin, sivil toplum örgütü olan Beyaz Baretliler'i kullanarak İdlib'te kimyasal saldırı provokasyonu yapıp ABD'nin rejime saldıracağını iddia ediyor.

ABD'nin başını çektiği ülkeler ise, Esed rejiminin kimyasal bir saldırı hazırlığında olduğunu belirtiyor. Bu tür saldırılarının kendilerinin kırmızı çizgisi olduğunu dile getiriyorlar.

ABD VE RUSYA SAVAŞ GEMİLERİNİ HAZIR KONUMA GETİRDİ

Tüm bu gelişmeler ışında, bugün Rusya'dan çok önemli iki açıklama yapıldı. İlk açıklamada Rusya, Suriye'nin İdlib kentinde sivillere karşı kimyasal silah kullanıldığı provokasyonunun planlandığı istihbaratına ulaştıklarını iddia edip, Akdeniz'e Kalibr füzesi donanımına sahip iki fırkateyninin yanı sıra bir mayın gemisi daha gönderdiğini duyurdu. İkinci açıklamasında ise, ABD'nin Ortadoğu'daki askeri gücünü kullanarak rejim güçlerine saldırıya hazırlandığını ve USS Ross savaş gemisinin 25 Ağustos'ta Akdeniz'e girdiğini ve 28 Tomahawk füzesi taşıdığını iddia etti.

ABD DAHA ÖNCE VURMUŞTU

ABD, Fransa ve İngiltere, muhaliflere karşı kimyasal silah kullanan Beşar Esed'e ait askeri tesislere iki kez saldırı düzenlemişti. Akdeniz, Kızıl Deniz ve Basra Körfezi'ndeki savaş gemilerinden ise, Suriye'ye füzeler fırlatılmıştı.

KAYNAK: HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ
YORUMLAR 60
 • mehmmet 4 yıl önce Şikayet Et
  türkiye herkesten önce davranıp girmelidir
  Cevapla
 • kaplan 4 yıl önce Şikayet Et
  yarabbı sen ummetı muhammedı koru sana acılan eller sana yapılan dualar hurmetıne sen muslumanları masum bebeklerı koru amın.....
  Cevapla
 • aslan 4 yıl önce Şikayet Et
  rusya istemedigi zaman esad yerinden kipirdayamaz demekki dananin oynamsi rusyadan oturu bu iki iki 4 eder vessalam o kadar basit
  Cevapla
 • Metin 4 yıl önce Şikayet Et
  Melhame-i Kübra (3. dünya savaşı) şimdi olmasa da önümüzdeki yıllarda olma ihtimali yüksek. Akdeniz enerji yolları üzerinde. Gemiler geri kolay kolay gitmez. Vuruşacaklar.
  Cevapla
 • savaş yayılabilir 4 yıl önce Şikayet Et
  savaş yayılabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
90 vekil 3 döneme takılıyor: AK Parti'nin yarısı değişebilir
Son dakika: Putin'den flaş hamle: İki bölgenin sözde bağımsızlığı kararnamesi imzalandı!