BMGK'ya uyarı! Eşi benzeri görülmemiş bir kriz yaşanabilir!

Türkiye sınırındaki muhalif bölgeyi hedef alacak bir askeri operasyonun ayak sesleri gelirken, uluslararası örgüt dünyanın dikkatini İdlib'e çekmeye çalışıyor. BM, kentteki yardım çalışanları üzerindeki baskının arttığını belirtiyor.

BMGK'ya uyarı! Eşi benzeri görülmemiş bir kriz yaşanabilir!
BMGK'ya uyarı! Eşi benzeri görülmemiş bir kriz yaşanabilir!
GİRİŞ 29.08.2018 13:22 GÜNCELLEME 29.08.2018 13:24
Bu Habere 24 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) Başkanı John Ging, Güvenlik Konseyi'ne Suriye'nin İdlib vilayetinde tırmanan gerilimin 'daha önce görülmemiş bir insani acil durum' yaratabileceği uyarısında bulundu.

Ging, İdlib'te ve Suriye'nin kuzeybatısındaki üç vilayette düzenlenen hava bombardımanlarında çok sayıda can kaybı yaşandığını, bölgenin zarar görüp yerle bir olduğunu ve yerinden edilenleri ağırlayan topluluklar ve insani yardım çalışanları üzerindeki baskının arttığını söyledi.

 

 

BM yetkilisi, "İnsani yardım kuruluşları, çalışmalarını sürdürebilmek ve durumun kötüleşme ihtimaline karşı hazırlıklı olmak için, sınır ötesi destek ve mali bağışçılarımızın fedakârlıkları sayesinde, kendilerine sağlanan kaynaklarla ellerinden geleni yapıyorlar" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin aylık Suriye toplantısında konuşan Ging, BM ile ortak çalışan insani yardım kuruluşlarının Suriye'nin kuzeybatısında, Türkiye sınırındaki bölgelerde olası krize karşı insani yardım planlarının sonuna geldiklerini belirtip mevcut faaliyetlerine de devam ettiklerini söyledi.

TÜRKİYE ÜZERİNDEN GIDA YARDIMI

Bu kuruluşlar, çok sayıda sivilin hayati ihtiyaçlarının karşılanması için çalışıyor. Temmuz ayında 680 bin kişiye Türkiye üzerinden gıda yardımında bulunuldu.

Ging, BM Acil Yardım Koordinatörü Mark Lowcock'un Şam'da hükümet yetkilileriyle bir araya gelip Suriye geneline yardım dağıtımının nasıl sağlanacağı konusunda temaslarda bulunduğu bilgisini de verdi.

Ging, İdlib'de krizin tırmanmasını önlemek ve acil ihtiyaçların karşılanması için Güvenlik Konseyi'nin katılımının kritik öneme sahip olduğu kaydetti.

Ging Güvenlik Konseyi'ne, hayatını kaybeden eski BM Genel Sekreteri ve BM-Arap Birliği'nin eski Suriye temsilcisi Kofi Annan'a atıfta bulunarak seslendi:

"Bu (krizin) önlenmesi için Güvenlik Konseyi üyelerinin ellerinden geleni yapmaları çağrısında bulunuyoruz. Kofi Annan'ın dediği gibi 'Kendi sorunlarımızla başa çıkmak için araçlarımız ve kapasitemiz var, yeter ki siyasi irade olsun."

ETİKETLER
idlib
YAZDIR
YORUMLAR 24
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  BM ancak rapor hazırlar, abilerinin ağzına bakar, onların menfaati doğrultusunda çalışır. İnsanlığa zerre kadar faydası yok. Bir örneği var mı insani dramı sonlandırdığı? Özellikle müslüman coğrafyadaki insanlık dramlarına kör ve sağırlar.
  Cevapla
 • muharrem 2 yıl önce Şikayet Et
  AB kriz derken idlibte terör örgütü beslenip silahlandırılıyor bu durum tehlikeli değilmişte , bu durumuma karşı yapılacak askeri müdahaleı bir tehdit gibi lanse ediyor
  Cevapla
 • Uyanın 2 yıl önce Şikayet Et
  ABD nin amacı terör koridorünü daha güneyden gerçekleştirmek, belli ki esad la da anlaşmışlar
  Cevapla
 • mat 2 yıl önce Şikayet Et
  işin içinde iş var hatay ı türkiyeden alma harekatı....
  Cevapla
 • Kürt 2 yıl önce Şikayet Et
  Sen kimsin anlamadım
  Cevapla
 • tez 2 yıl önce Şikayet Et
  kıyametin ayak sesleri
  Cevapla
 • Yahya 2 yıl önce Şikayet Et
  Bos kehanetler bunlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika! Başkan Erdoğan, saldırıya uğrayan geminin kaptanı ile görüştü
Yerli İHA'lar dünyanın gündeminden düşmüyor! Bayraktar TB2 şimdi de Netflix dizisinde