S.Arabistan İsrail'den hava savunma sistemi aldı

Suudi Arabistan’ın kendisini Yemen’deki Husi isyancıların füze saldırılarından korumak için İsrail’den Demir Kubbe füze savunma sistemleri satın aldığı bildirildi.

S.Arabistan İsrail'den hava savunma sistemi aldı
S.Arabistan İsrail'den hava savunma sistemi aldı
GİRİŞ 14.09.2018 03:43 GÜNCELLEME 14.09.2018 03:44
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan ile İsrail arasında yaşanan siyasal dostluk, askeri ticaret alanına da taşınıyor. Riyad yönetiminin milyar dolarlar verip satın aldığı ABD yapımı Patriotlar Yemenli Husilerin saldırılarınan karşı etkisiz kalınca Suudiler yönünü "Kuzeydeki dostu" İsrail'e çevirdi.

Suudi Arabistan İsrail'den İron Dome, yani Demir Kubbe isimli hava savunma sistemi satın aldı.

 

 

BAE DUYURDU

İsrail'in Jerusalem Post isimli gazetesinde yayınlanan haberde Suudi Arabistan’ın kendisini Yemen’deki Husi isyancıların füze saldırılarından korumak için İsrail’den Demir Kubbe füze savunma sistemleri satın aldığını bildirdi. Anlaşmaya, iki ülke arasında daha geniş yelpazede askeri iş birliğine yönelik anlaşma sağlanması planlarını da katan ABD’nin aracılık ettiği bildirildi.

Üst düzey diplomatik kaynaklara dayandırılan haberde İsrail’in ilk önce bir Arap ülkesine Demir Kubbe sistemini satmayı reddettiğini; ABD’nin müdahalesi ve sistemin İsrail’e bölgeye tehdit oluşturmayacağına yönelik daha fazla garanti vermesinin ardından anlaşmaya varıldığını belirttiğini yazdı.

İRAN'A KARŞI BİRLİK

Suudi Arabistan'ın bu gayri meşru ortaklığı yılın başında başlamış, İsrail ile diplomatik temaslar ve ikili diyaloglar ile devam ederek ülkeleerin birbirlerini güzellemelerine kadar gitmişti.

Gelinen bu noktada Suudi-İsrail, İran’ın bölgedeki hakimiyetini kırmak için iki dost ülke haline geldi. Suudiler ayrıca ABD'den sonra bir de İsrail'in güdümüne girmiş oldu.

YAZDIR
YORUMLAR 6
 • YAVUZ 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu Vehbi Suud hanedan lığı sona ermedikçe bu İslam dünyasında gözyaşı savaş ve acı bitmeyecek bu kesinlikle anlaşıldı. Bunlar hain işbirlikçiler.
  Cevapla
 • ali 2 yıl önce Şikayet Et
  arabistanı israille işbirliğine zorlayan iranın mezhepçi ve saldırgan siyaseti oldu
  Cevapla
 • Gelecek 2 yıl önce Şikayet Et
  Hey gidi suudi arabistan hey.ırak savaşında saddam uçaklarını kaldıramadı,kalkanlarda abd uçaklarına ateş edemediler ve kaçtılar.çünkü yazılım ve şifreleri saddamda değil abd nin elindeydi.uçakları onlardan almıştı saddam.şimdi suudi bunlardan ders alamamışki.istailden füze savunma sistemi alıyor.yahudi tek tarafta asla durmaz iki üç beş taraflı oynar.yemenden atılan füzelerin komutasında muhakkak yahudi uşaklığını yapan komutanlar vardır.uşağına diyecekki fırlat füzeleri ,savunmayı yazılım üzerinden ya bloke eder ya başka türlü etkisiz hale getirir.füzeker hedefine engelsiz ulaşır.allah korusun ya kabemiz.mekke medinenin korumalığı suudilere bırakılmamalı.
  Cevapla
 • Numan 2 yıl önce Şikayet Et
  Alsinlar ilerde sizide bölecekler nasıl olsa
  Cevapla
 • Vefa 2 yıl önce Şikayet Et
  Suudiler aynen manda gibiler Amerika ve israil onları emiyorlar
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İran'da 'Haykırıyorum ben Türk'üm' sloganları
Otomobil piyasası iyice karıştı! El ele verdiler fiyatlar 40 bin TL birden yükseldi