Filistin'in hamlesi zoruna gitti! Anlaşmayı yırttı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Filistin'in ABD'nin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması hakkında dava açmasının ardından ABD'nin Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi Uyuşmazlık Çözümü Ek Protokolünden çekildiğini açıkladı.

Filistin'in hamlesi zoruna gitti! Anlaşmayı yırttı
Filistin'in hamlesi zoruna gitti! Anlaşmayı yırttı
GİRİŞ 04.10.2018 12:59 GÜNCELLEME 04.10.2018 12:59
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Beyaz Saray’da yaklaşık bir ay içinde ilk defa düzenlenen basın toplantısına katılan John Bolton, ABD Başkanı Donald Trump'ın kararını açıklayarak, "Başkan Trump, Viyana Diplomatik İlişkiler Sözleşmesi Uyuşmazlık Çözümü Ek Protokolünden çekilme kararı aldı. Bu, sözde Filistin devletinin getirdiği davayla ilişkili" dedi.

"ABD kendisine karşı yersiz siyasi iddialara karşı sessiz kalmayacaktır" diyen Bolton, Filistin'in ABD'nin elçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıması sonrası açtığı davayı örnek olarak gösterdi.

 

 

Bolton, "ABD’nin diplomatik ilişkilerde Vienna anlaşmasında bir taraf olmaya devam ettiğinin altını çizmek isterim ve bütün tarafların bu anlaşma altındaki uluslararası sorumluluklarını yerine getirmesini umuyoruz" ifadesini kullandı.

UAD FİLİSTİN LEHİNE KARAR VERMİŞTİ

Merkezi Lahey'de bulunan Uluslararası Adalet Divanı (UAD), geçen hafta yazılı bir açıklama yaparak, Filistin'in, ABD'nin uluslararası anlaşmalara uyması gerektiği ve ABD'nin Büyükelçiliğini Kudüs'ten çekmesi için mahkemenin karar alması talebinde bulunduğunu duyurmuştu.

Açıklamada Filistin'in, ABD'nin Kudüs'e Büyükelçiliği açmasının 18 Nisan 1961'de yapılan Viyana Anlaşması'na aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvuruda bulunduğu ifade edilmişti.

Trump'ın 6 Aralık 2017'de Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ve ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağını açıklamasının ardından yeni büyükelçilik binası 14 Mayıs 2018'de yapılan resmi törenle açılmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • Gerçekçi... 4 yıl önce Şikayet Et
  Vadesi yeten it cami duvarına yanaşırmış. Bu abd ninde vadesi yakın.
  Cevapla
 • Kaplan 4 yıl önce Şikayet Et
  Bunak kafayı sıyırmış.Karısı dahi kazımıyor.
  Cevapla
 • Çiçek 4 yıl önce Şikayet Et
  Tüm dünyada ABD bin güvenilmez ve taraf tutan menfaati uğruna masumların katleden bir siyaset içinde olduğu açık ve net bir şekilde göz önündedir bu sebeple türkiyenin müttefigi olmayı hak etmiyor incirlikten çıkartılsın Kovun fetöcüler inşallah onlarında başına bela olur ettiklerini bulurlar hain ABD
  Cevapla
 • Zaza 4 yıl önce Şikayet Et
  Kanun tanımaz, kural bilmez, kendi çalıp kendi oynayan zalim bir yönetim. Her zalim yönetimlerin yok olduğu gibi sen de yok olacaksın katil Amerika. Çarklar aleyhine dönüyor; inşallah devamı süratle gelir.
  Cevapla
 • esas 4 yıl önce Şikayet Et
  Aleyhine olan tüm anlaşmalardan geri çekilen bir ABD. Yalnızlaştığını farketmiyor. Değerli yalnızlıkta değil. Üçkağıtçılık . Adalet için olsa anlarız. Türkiye adalet için uğraştığında değerli yalnızlık demişlerdi. Bizim içerdeki amerikan fırıldakları da ağızları kulaklarında salya akıtarak desteklemişlerdi. Adalet için kendilerine yontarak yazdıkları anlaşma maddeleri de yetmiyor batıya. Ahlaksızlıklarını sürdürebilmek için uluslararası anlaşma maddesi dokunuyor mu ? Pardon ben çekildim yani tanımıyorum.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Nevşin Mengü Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışını yorumladı
Enver Aysever Kılıçdaroğlu’nun başörtüsü çıkışını ti'ye aldı: Öyle bir rahatladım ki...