Gözünü Türkiye'ye çevirdi! Tam 12 milyar dolar

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), ABD yaptırımları nedeniyle İran'dan ithalatın azalması durumunda oluşacak açığı Türk ürünleriyle kapatmayı planlıyor. Türkiye ile IKBY arasında yıllık ticaret hacmi yaklaşık 10 ila 12 milyar dolar civarında.

Gözünü Türkiye'ye çevirdi! Tam 12 milyar dolar
Gözünü Türkiye'ye çevirdi! Tam 12 milyar dolar
GİRİŞ 19.10.2018 14:50 GÜNCELLEME 19.10.2018 14:50
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarında ikinci aşamanın 5 Kasım'da uygulamaya konulması bekleniyor. Yaptırımlar sonucunda İran'da ham madde maliyetinin artması ve iç piyasa ihtiyacını karşılamak için de ihracatının dolaylı olarak düşmesi kuvvetle muhtemel görülüyor.

İran'ın hem petrol hem de petrol dışı ürünlerini en çok ihraç ettiği bölgelerin başında IKBY geliyor. İran-Irak arasındaki bin 450 kilometrelik sınır hattı üzerinde 8 gümrük kapısının 3'ü IKBY'nin Süleymaniye ve Erbil vilayetlerine açılıyor.

 

 

Merkezi Süleymaniye kentinde yer alan IKBY İhracat ve İthalatçılar Birliği'nin Başkanı Mustafa Abdurrahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaptırımların ilk aşamasının devreye girdiği ağustostan bu yana İran'dan bölgeye gıda ürünleri sevkiyatında yavaş yavaş aksamalar meydana gelmeye başladığını söyledi.

Hâlihazırda İran'ın IKBY'ye domates ve patates ihracatının tamamen durduğunu belirten Abdurrahman, "Diğer ürünlerin ithalatında şimdilik herhangi bir aksama yok. Ancak gelecek ay yaptırımların sıkılaştırılması ve bunun sonucunda İran'ın ihraç ettiği ürünlerin maliyetinin artması halinde sorunlar meydana gelebilir" dedi.

İran'a dışarıdan gelen ham maddelerin döviz cinsinden tedarik edildiğini aktaran Abdurrahman, bunun da doğrudan maliyeti etkilediğini dile getirdi.

Abdurrahman, IKBY ile İran arasındaki ticaret hacminin yıllık 5-6 milyar dolar civarında olduğunu, ancak yaptırımlar sonrası bunun ne kadara düşeceğini kestirmenin şu an mümkün olmadığını ifade etti.

"Türkiye'den daha çok ithalat yapacağız"

İran'a yönelik yaptırımlar sonucunda IKBY piyasasına yeterli ürün temin edilememesi ihtimaline karşı önlemlerini aldıklarını belirten Abdurrahman, böyle bir durumda oluşacak açığı Türkiye'den kapatacaklarını söyledi.

Türkiye ile zaten çok güçlü ilişkilere sahip olduklarını ve IKBY'nin en çok Türkiye'den ithalat yaptığını hatırlatan Abdurrahman, şunları kaydetti: "İki taraf arasındaki yıllık ticaret hacmi 10-12 milyar dolar civarında. Türkiye hem yakınlığı hem de güçlü üretim altyapısıyla muhtemel ürün açığını kolaylıkla doldurabilecek kapasiteye sahip. Böylesi bir durumda Türkiye'den daha çok ithalat yapacağız."

 IKBY İhracat ve İthalatçılar Birliği Başkanı Mustafa Abdurrahman, Türkiye dışında Rusya ve Avrupa ülkelerinin de alternatifler arasında yer aldığını sözlerine ekledi.  

KAYNAK: AA
YORUMLAR 14
 • Kemal 4 yıl önce Şikayet Et
  Müthiş bi gelir olur He burdan boş boş konuşan is siz güçsüz ler sizde hamal olarak onları yükleyin para kazanın biraz
  Cevapla
 • Misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  kardeşlikte kin olmaz . Osmanlı herkese ekmek verdi
  Cevapla
 • Nil 4 yıl önce Şikayet Et
  Bunları besleyip büyütmeyin barzani aşireti ortadoğuda akan kanda parmağı var
  Cevapla
 • Misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  Devletlerin dostları olmaz çıkarları olur !
  Cevapla
 • Misafir 4 yıl önce Şikayet Et
  Kardeşim biz onlara yaptırım yapmadık mı unuttun mu ? İsrail ve abd bu bölgeyi karıştıyor ! Müslümanı ırklara ayırdı , halbuki müslüman müslümanın kardeşidir , aynı anneden olsan bile müslüman değilse o kardeşin değildir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya liderlerinden Başkan Erdoğan'a telefon!
Küçük çocuk Mehmetçik tarafından böyle kurtarıldı