Arabistan vatandaşı robot Sophia'dan bir ilk daha!

Hong Kong'lu araştırmacılar tarafından geliştirilen insansı robot Sophia, Suudi Arabistan'dan aldığı vatandaşlıktan sonra bir ilke daha imza attı ve Azerbaycan'dan vize almayı başardı.

Arabistan vatandaşı robot Sophia'dan bir ilk daha!
Arabistan vatandaşı robot Sophia'dan bir ilk daha!
GİRİŞ 30.10.2018 15:23 GÜNCELLEME 30.10.2018 15:24
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Suudi Arabistan'dan vatandaşlık alan ve tarihe kimlik sahibi ilk robot olarak geçen Sophia, Bakü Ulsulararası Havalimanı'nda vize alarak bir kez daha tarihe geçti.

"AZERBAYCAN'DAN ÇOK ETKİLENDİM"

 

 

Azerbaycan'da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le buluşan Sophia, "Sayın Cumhurbaşkanı, sizinle tanıştığıma memnun oldum. Azerbaycan'dan çok etkilendim. Bakü'nün eşsiz mimari tarzını, modern binalarını ve diğer teknolojik başarılarını gördüm" ifadelerini kullandı.

Aliyev ise, Sophia'ya "Yoğun programınızın arasında Azerbaycan'ı ziyaret etmeniz bizi çok mutlu etti. Birlikte açtığımız Asan merkezi, modern bir ülke inşa etme konusunda kapasitemizi ve çabamızı yansıtıyor" dedi.

VATANDAŞLIK ALAN İLK ROBOT OLMUŞTU

2016'da tanıtılan Sophia'ya Suudi Arabistan tarafından vatandaşlık verilmiş, böylelikle Sophia dünyanın vatandaşlık verilen ilk robotu unvanını almıştı.

Elektronik vizenin sahibi olan Sophia, Azerbaycan'dan sonra dünya turuna devam edecek.

YORUMLAR 2
  • Bremenli 5 yıl önce Şikayet Et
    bu ajanlik icin kullanilmiyorsa bende bir sey bilmiyorum lan makina bu heryeri anten dolu elin kafirinin yaptigi robota bakiyoruz ne diyeyim
    Cevapla
  • Göksel 5 yıl önce Şikayet Et
    Suudi Büyükelçiliğinden uzak dursun, ne lur ne olmaz.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Milyonlarca emeklinin maaş farkı ne zaman ödenecek?
Son Dakika: Kıbrıs Barış Harekatı'nın 50'nci yılında 50 gemiyle geçit töreni