Türkler İslam düşmanı Wilders için harekete geçti!

Hollanda'da Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu (TICF), ırkçı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders'in İslamofobik paylaşımları nedeniyle sosyal medya hesabının dondurulması için Twitter'a başvuruda bulundu.

Türkler İslam düşmanı Wilders için harekete geçti!
Türkler İslam düşmanı Wilders için harekete geçti!
GİRİŞ 05.11.2018 14:04 GÜNCELLEME 05.11.2018 14:04
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Hollanda Diyanet Vakfı (HDV) çatısı altında görev yapan TICF, aşırı sağcı lider Wilders'in İslamofobik paylaşımlarının Twitter'in kullanım koşullarına aykırı olduğu gerekçesi ile sosyal medya hesabının dondurulması için Twitter'e başvuru yaptıklarını açıkladı.

Davanın avukatı Hollanda Türk Hukukçular Birliği (THB) Başkanı avukat Ejder Köse, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Twitter aracılığı ile Wilders'in İslamofobik paylaşımlarının tüm dünyaya yayılmasının sağlandığını belirtti.

Wilders'in Müslümanlara sürekli hakaret ettiğini ve şiddeti meşrulaştırdığını ifade eden Köse, Wilders'in düzenli olarak bu konuda sınırı aştığını dile getirdi.

Köse, Wilders'in bu yıl mart ayında sosyal medya hesabından, İslamofobik seçim kampanyası filmi paylaştığını ve başvuru üzerine savcılığın Wilders'in yargılanmayacağı yönünde karar verdiğini hatırlatarak, "Bu yüzden Wilders'in İslamofobik saldırılarını durdurmak için başka arayışlar içerisine girdik. Eğer ceza hukuku üzerinden olmuyorsa biz de o zaman hakkımızı özel hukuk üzerinden ararız." diye konuştu.

Azınlık topluluğunun dinine ve özel hayatına karşı saldırılarda daha fazla korunmaya ihtiyacı olduğunu savunan Köse, Müslümanların Hollanda kanunları tarafından yeteri kadar korunamadığı için bu İslamofobik saldırıyı uluslararası arenaya taşıdıklarını kaydetti.

Köse, Twitter'a karşı hukuki prosedürün başlatılacağını belirterek, "Twitter'dan başvuru için ret cevabı gelirse Türkiye, Fas, Pakistan ve Endonezya'da hukuki prosedür başlatılarak suç duyurusunda bulunacağız. Bunu ilk önce Türkiye'de yapacağız. Bu ülkelerde İslamofobik açıklamalar cezalı olduğu için sadece Wilders değil, Twitter da ceza alabilir." diye konuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 6
 • ihsan bulut 3 yıl önce Şikayet Et
  vilsmisin nesin senin devledin turkiyenin trabzonukadar deyil cıkmışsın lav lav ediyorsun senin devledini 50 dane trabzonlulan deslim alırım akıllıol
  Cevapla
 • Hasan 5 yıl önce Şikayet Et
  Allah tarafından hiç insan kılığı yok. Anca müslüman olursa yüzüne nur gelir biraz yoksa kalbinin pisliği gerçekten yüzüne vurmuş.
  Cevapla
 • Fatih 5 yıl önce Şikayet Et
  Şeytanın çocukları Allah cc senin gibilerini Kahhar ismiyle kahretsin inşallah
  Cevapla
 • orhan 5 yıl önce Şikayet Et
  ilgilenmeyin... bu tür şeyler sadece ekmeğine yağ sürer... sallayın gitsin...
  Cevapla
 • Mustafa 5 yıl önce Şikayet Et
  Sadece Türkiye , Fas , Pakistan ve Endonezya'da mı İslam'a hakaret suç.Diğer müslüman ülkeler nerede.
  Cevapla
 • merve 5 yıl önce Şikayet Et
  cok haklisin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Özel’in ‘borç’ göndermeli ‘jest’ talebine İYİ Parti kapıları kapattı!
MİT, Murat Ateş'i etkisiz hale getirdi