IKBY resti çekti: Varlığı kabul edilemez!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, terör örgütü PKK'nın Musul'un Sincar ilçesinde oluşturduğu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

IKBY resti çekti: Varlığı kabul edilemez!
IKBY resti çekti: Varlığı kabul edilemez!
GİRİŞ 19.11.2018 15:55 GÜNCELLEME 19.11.2018 15:57
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Dizayi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, PKK'nin Sincar'daki varlığı ile Erbil-Bağdat ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Sincar'daki PKK varlığının oluşturduğu sorunlara değinen Dizayi, "Haşdi Şabi'nin Sincar'a gelmesi PKK ve ona bağlı grupların ilçede hakimiyet sağlamasına neden oldu." dedi.

Dizayi, bir süre önce PKK yandaşlarının Sincar'ın meşru yerel idarecilerinin ilçeye girişini engellediğini hatırlatarak, hizmet yoksunluğu, güvenlik sorunu ve gayrimeşru güçlerin Sincar’da bulunması nedeniyle sivillerin büyük ölçüde ilçeye dönemediğini vurguladı.

 

 

Sincar'ın bir an önce normalleşip sivillerin evlerine tekrar dönüşünün sağlanması gerektiğini dile getiren Dizayi, "Irak merkezi hükümeti, bu grupların çekilmesi konusunda adım atması gerekir. Sincar meşru idaresinin tekrar ilçeye dönmesi gerekir. Biz orada herhangi bir kaosun oluşmasını istemiyoruz." diye konuştu.

ERBİL-BAĞDAT İLİŞKİLERİ

Dizayi, IKBY'nin Irak'ın parçası olduğunu dile getirerek, “Erbil-Bağdat ilişkilerinin normalleşmesi gerekir. IKBY, Irak'ın bir parçası. Geçen yılki olaylardan sonra şimdi daha elverişli bir ortam oluştu." ifadelerini kullandı.

Irak'ın 2019 bütçe tasarısındaki IKBY'nin payı için itirazların olduğunu ve konuyu görüşmek üzere IKBY heyetinin Bağdat'ta temaslarda bulunduğunu belirten Dizayi, şunları söyledi:

"IKBY'deki siyasi partilerin Irak'ın hem yeni hükümetinde hem de parlamentoda güçlü bir katılımı var. İlişkiler aşamalı olarak normalleşmeye doğru gidiyor. Irak bütçe tasarısında IKBY'nin payı ve tüm ülkeyi ilgilendiren maddelerin düzeltilmesi gerekir."

Dizayi, Kerkük petrolünün yeniden Türkiye’deki Ceyhan Limanı’na sevk edilecek olmasına ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu:

"Kerkük petrolü eğer 1 Ocak 2018 itibarıyla ihraç edilseydi şimdi 6 milyar dolar gelir elde edilirdi. Bu gelir ülkede birçok alanda kullanılabilirdi. Özellikle Basra'daki sorunlar (gösterilerde talep edilen temel ihtiyaçlar) için harcanabilirdi."

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER

Türkiye ile ilişkilerin dostluk, ekonomi, enerji ve diğer alanlardaki temeller üzerine inşa edildiğini ifade eden Dizayi, geçen yılki olaylardan sonra bir uzaklaşma söz konusu oluğunu ancak ilişkilerin kopmadığının altını çizdi.

Dizayi, Türkiye ile ilişkilerin 1990'lı yıllarda başladığını ve o günden bu yana inişli çıkışlı bir dönem yaşandığına dikkati çekerek, "İlişkilerin daha da gelişmesi mümkün. Türkiye ile şu anki mevcut ilişkilerimiz iyi bir seviyede. Türkiye ile tüm alanlarda ilişkilerimizin ilerliyor olması bizim için memnuniyet verici." ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR 8
 • Doğu-Batı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizde yedik. Hadi ordan hadi ordan bir numaralı terörist.
  Cevapla
 • Pinochio US 1 yıl önce Şikayet Et
  Dert baska , Petrol tezgahi => (Iran'a Petrol ambargosu) yaptırımlar pazarlaniyor.. konuşana değil , konuşturana bakmalıyız (işgalci emperyalist kolonyalist Amerika=Israil ).. uzun lafın kısasi, Türkiye'ye deniyor ki, Petrolünü Iran'dan almayasun , gel Türkiye, sen Petrolünü Barzani'den almalisun , deniyor ! israil bayrakli Barzani , Türkiye'yi tuzagina çekiyor.. israil bayrakli Barzani'nin tuzagina düsmemeli, Türkiye .. !
  Cevapla
 • Atmaca 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu barzani pkknın başka versiyonu her ikisinin görevi türkiyeden toprak çalıp uzun vadede israilin hizmetine sunmak
  Cevapla
 • Miray doğuş 1 yıl önce Şikayet Et
  Zaten bunlarda PKK'lı.Bakma bunların böyle konuştuklarını.Amaclari büyük İsrail kurdurmak.Turkiye ile iyi geçinip saman altından su yürütmek
  Cevapla
 • ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  he he he... "kabul edilemez, kabul edilemez" ama ne hikmetse, 40 yildir kabul ettiniz. geçen sene miydi neydi, okumustum.... pkk ile savasmamak için, barzani efendi bir demeç vermisti : "kürt kürtle savasmasi haram" imis ! al sana okkali bahane !
  Cevapla
 • Wanted 1 yıl önce Şikayet Et
  biraz insan olsaniz ulkemizin potansiyeli hepimize yeter yok referandum yok bagimsizlik derseniz bu gunleri daha cok ararsiniz aklinizi basiniza alirsaniz hic bir sorun olmadan yasarsiniz buda sizin elinizde
  Cevapla
 • melik 1 yıl önce Şikayet Et
  Başkasının toprağında referandum ,bağımsızlık .Hiç biri hakkına razı değil.hepsi haksız ,hırsız...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Erdoğan'dan BM'ye çok kritik çağrı! Dünyaya mesajı verdi...
Vakaların artmasının nedeni bu karede saklı! Kör cahillik