Arap Birliği olağanüstü toplanıyor!

Arap Birliği, Filistin’in talebi üzerine İsrail’in işgali altındaki Batı Şeria’da yükselen gerilimi görüşmek üzere daimi temsilciler seviyesinde salı günü olağanüstü toplanıyor.

Arap Birliği olağanüstü toplanıyor!
Arap Birliği olağanüstü toplanıyor!
GİRİŞ 16.12.2018 16:59 GÜNCELLEME 16.12.2018 16:59
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, yaptığı yazılı açıklamada, Arap Birliği’nin, Filistin Devleti’nin, İsrail’in Filistin halkına ve yönetimine yönelik arttırdığı gerilimi görüşmek üzere daimi temsilciler seviyesinde olağanüstü toplanma talebini onayladığını belirtti.

Maliki, Filistin Devleti’nin Arap Birliği’ne, İsrail’in Batı Şeria’da yükselttiği gerilim, Brezilya ile Avustralya’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararlarına ilişkin bir dizi tasarı ve tavsiye sunacağını kaydetti.

BATI ŞERİA'DA GERGİNLİK TIRMANIYOR

İsrail'in 1967'den bu yana işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da son günlerde gerginlik giderek artıyor. Gerginliğin artmasına bir dizi olaylar zinciri sebep oldu. İlk olarak geçen hafta pazar günü Batı Şeria'daki yasa dışı Ofra isimli Yahudi yerleşim birimi yakınında bir durakta bekleyen İsraillilerin üzerine ateş açılması sonucu biri ağır 6 İsrailli yaralanmıştı.

Bu saldırının ardından İsrail güçleri Batı Şeria'nın başta Ramallah kenti olmak üzere farklı bölgelere yaptıkları baskınları artırdı. Ramallah'taki Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın genel merkezi de İsrail'in baskınına uğramıştı.

Ofra Yahudi yerleşim birimi yakınında 9 Aralık'ta düzenlenen saldırının sorumlusu olduğu iddia edilen Salih Ömer Salih el-Bergusi (29) adlı Filistinli, 12 Aralık çarşamba günü akşam saatlerinde Ramallah kenti yakınlarındaki Serda beldesinde bir eve düzenlenen baskında öldürülmüştü.

Yine çarşamba günü akşam saatlerinde Batı Şeria'nın Nablus kentindeki Asker isimli mülteci kampında çıkan çatışmada 7 Ekim'de Burkan sanayi bölgesinde 2 İsraillinin ölümüyle sonuçlanan saldırının sorumlusu Eşref Nualve'nin öldürüldüğü belirtilmişti.

13 Aralık'ta ise sabah erken saatlerde Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinde bir Filistinli, 2 İsrail polisini bıçakla yaralamasının ardından İsrail güçleri tarafından vurularak şehit edilmişti.

Perşembe günü yine Ofra yasa dışı Yahudi yerleşim birimi yakınında Filistinli olduğu iddia edilen bir kişi durakta bekleyenlerin üzerine ateş açmış, saldırıda 2 İsrail askeri ölürken, biri asker 2 İsrailli ağır yaralanmıştı. Bu saldırının ardından Ramallah kentinin giriş ve çıkışlarını kapatan İsrail güçleri, birçok eve de baskın düzenlemişti.

İsrail güçleri, girişlerini kapattıkları Ramallah kentinin el-Bire bölgesinde aynı akşam araçlı saldırı girişiminde bulunduğu iddiasıyla 60 yaşındaki bir Filistinliyi vurarak şehit etmişti.

Bölgedeki gerginliği giderek artırması beklenen adım ise İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan gelmişti. Netanyahu, Batı Şeria'daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerinin genişletilmesi ve bölgedeki asker sayısının artırılması yönünde bir dizi talimat vermişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 7
 • Adler 5 yıl önce Şikayet Et
  Din ve Ìmanlari zayif olan ìşde bu. Dünyanin en zenğin ülkeleri ama. Beynilerini kulanamayan ahmaklar.
  Cevapla
 • Adler 5 yıl önce Şikayet Et
  Petrol var para var ama akil yok.
  Cevapla
 • özgün 5 yıl önce Şikayet Et
  havan da su döverler şimdi wesselams
  Cevapla
 • Halit 5 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim İslam birliği nasip etsin inşallah aklımız başımıza gelirde kardeşlerimizi bu zulümden kurtarabiliriz
  Cevapla
 • ay-yidız 5 yıl önce Şikayet Et
  Hayal dünyası
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yeni torba kanun geliyor! Vergi istisnasına yeni ayar
İsrail'in teröründe tüm savaş suçları var - Gazete manşetleri