Juncker'den AB ülkelerine: İki yüzlüsünüz

AB Komisyon Başkanı Juncker, AB'nin dış sınırlarının korunması konusundaki tutumlarından dolayı bazı AB ülkelerini iki yüzlülükle suçlarken, Türkiye ile göçmen mutakabakatını övdü.

Juncker'den AB ülkelerine: İki yüzlüsünüz
Juncker'den AB ülkelerine: İki yüzlüsünüz
GİRİŞ 31.12.2018 06:12 GÜNCELLEME 31.12.2018 06:12
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Avrupa Birliği Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, Alman Die Welt gazetesine verdiği röportajda, AB'deki bazı son gelişmeler konusunda şaşırdığını söyledi.

"ULUSAL EGEMENLİĞE MÜDAHALE İDDİASI İKİ YÜZLÜLÜK"

AB üyesi ülkelerin tüm devlet ve hükümet başkanlarının 2 yıl boyunca AB’nın dış sınırlarının daha iyi korunmasını istediğini, AB Komisyonunun bunu ciddiye alarak 2020’nın sonuna kadar AB’nin dış sınırlarını koruyan memurların sayısını 10 bine çıkarılmasına ilişkin bir öneri hazırladığını belirten Juncker, şimdi birden birçok taraftan kuşkuların dile getirildiğini ifade etti.

Bazı ülkelerin “Ulusal egemenliğe müdahale yapıldığı, her şeyin çok hızlı geliştiği ve sayıların çok yüksek olduğu” yönünde eleştirilerde bulunduğuna işaret eden Juncker, bunun alenen iki yüzlülük olduğunu savundu.

"AVRUPA BÖYLE ÇALIŞMAZ"

Juncker, "İlk önce AB Komisyonun bir şeyler yapması istendi. Ardından bir öneride bulunduk. Özellikle, AB dış sınırların korunmasının yetersiz olduğu yönünde yüksek sesle eleştiride bulunanlar taahhüt altına girmek istemiyor. Avrupa böyle çalışamaz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu konuda hazırlık yapılması ve gerçekten dış sınırların kontrol altına alınması için hızlı hareket etmek gerektiğini vurgulayan Juncker, ilgili ülkelerin kuşkularını geride tutarak dış sınırların korunmasıyla ilgili öneriyi hızlı şekilde karara bağlamalarını istedi.

"AB- TÜRKİYE MUTABAKATI, MALİYETLİ AMA İYİ BİR YATIRIM"

Avrupa’daki siyasetçilerden mülteci konusunun çözülemez bir konu olmadığını anlatmalarını talep eden Juncker, şunları kaydetti:

"Avrupa’da daha düzenli bir iş birliği yapılsa sınamalar şu an olduğundan daha küçük olur. Bu, önemli ölçüde mülteci sayılarının azalmasına katkı sağlayan ve hararetli bir şekilde tartışılan AB-Türkiye mutabakatında görülüyor. Mutabakat, maliyetli ancak iyi bir yatırım."

YORUMLAR 2
  • resul 5 yıl önce Şikayet Et
    ulan sarhoş. arada bir doğru söylüyon
    Cevapla
  • Kurtbey 5 yıl önce Şikayet Et
    Gel bak müslüman ol oğlum...
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye, Katar'a askeri gemi konuşlandıracak
FIFA'dan skandal İsrail kararı!