ABD halkı Trump'ı suçluyor!

ABD Başkanı Donald Trump'ın siyasi olarak Demokratlara karşı kullandığı hükümetin kapanma süreci ve Meksika duvarı ters tepti. Amerikan halkının çoğu hükümetin kapanmasından Trump'ı sorumlu tuttu.

ABD halkı Trump'ı suçluyor!
ABD halkı Trump'ı suçluyor!
GİRİŞ 15.01.2019 08:58 GÜNCELLEME 15.01.2019 10:11
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

ABD'de federal hükümetin geçici bütçe anlaşmazlığından dolayı kapanmasının üzerinden 23 gün geçti ancak Trump'ın Meksika sınırına örülmesi planlanan duvar için ödenek ayrılması talebi henüz Temsilciler Meclisinde üstünlüğü sağlayan Demokratlarca kabul edilmedi. 

 

 

Trump'ın her sabah Twitter'dan "Beyaz Saray'da uzlaşma için Demokratları beklediğini" ifade ederek hükümetin kapalı kalması konusunda Demokratları suçlaması Amerikan halkında karşılık bulmadı.

Connecticut'taki Quinnipiac Üniversitesinin ulusal çaptaki anketinde katılımcıların yüzde 63'ünün Demokratların Meksika duvarı ödeneği olmaksızın hükümetin açılması planını desteklediği ortaya çıktı.

 

 

Diğer taraftan, ankete katılanların yüzde 56'sı hükümetin kapanmasından Trump'ı ve Cumhuriyetçileri, yüzde 36'sı ise Demokratları sorumlu tuttu, yüzde 8'i ise kararsız kaldı. 

Hükümetin duvar ödeneğinden dolayı kapatılmasını karşı çıkanların oranı ise yüzde 63'ü buldu. 

Ankete katılanların yüzde 54'ü ABD'nin güney sınırında bir krizin söz konusu olduğunu kabul ederken yüzde 59'u ise bu krizi çözmek için duvarın çözüm olmadığını savundu.

FEDERAL HÜKÜMETİN KAPANMASI NE DEMEK?

ABD Senatosu, federal hükümetin kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesinde kapanmasını önleyecek 854 milyar dolarlık bütçe tasarısını eylülde onaylamıştı.

Amerikan kanunlarına göre, Kongre 1 Ekim'de başlayıp 30 Eylül'de sona eren mali yıl için kalıcı bütçeyi onaylayamazsa geçici bütçelerle aranın kapatılması gerekiyor. Geçici bütçenin de onaylanamadığı dönemlerde harcama yetkisini kaybeden federal hükümet kapanıyor.

Bu durum, 320 milyonu aşkın kişiye hizmet veren federal hükümetin hayati hizmetler dışındaki tüm faaliyetlerini durdurması anlamına geliyor.

Bu süreçte hayati olmayan kamu çalışanları zorunlu izne çıkarılırken, ABD ordusu, CIA, FBI ve NSA gibi istihbarat kurumları, kamu hastanelerinde çalışan doktor ile hemşireler, havaalanları ve hapishanelerdeki güvenlik görevlileri gibi kamu çalışanları görevlerine devam ediyor.

ABD'de federal hükümetin kapanması ilk kez yaşanmıyor. Ülkede 1976'dan bu yana federal hükümet 21 kez belirli sürelerle kapalı kaldı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 4
 • M.Ali Efendioğlu 3 yıl önce Şikayet Et
  Azgın, sapkın, insanlığa, isanî duruşa kör ve sağır, TERÖR SEVİCİ zalim.
  Cevapla
 • mesut 3 yıl önce Şikayet Et
  insallah abd nin sonunu getirecek
  Cevapla
 • Yakub 3 yıl önce Şikayet Et
  Yahudi sermaye Çin'e kaydı halen Amerika birleşik devletleri yahudi sermayeden kurtulmak için mücadele vermiyor. Demekki Abd 'de seçilen devlet başkanları göründüğü gibi demokrat değil. Önceden belli edilmiş iki devlet başkanı farketmez ikiside bizden hangisi olursa olsun. Abd şuan Amerika değil gizli dünya yahudi devletidir. Boşuna ay em amerika demeyin. Henüz Abd 'de Erdoğan gibi milliyetçi adam çıkmadı. Abd ye çok yazık olacak inşaAllah.
  Cevapla
 • Ali Veysel 3 yıl önce Şikayet Et
  Terörist sevici hain.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AB ülkeleri anlaştı! Fiyatları etkileyecek petrol kararı! Rusya: Kabul etmiyoruz
Kanserde devrim! Türk bilim insanları dünyada bir ilke imza attı