Ülke şokta! Herkes yalan makinesinden geçecek

Ukrayna'da askeri başsavcı, Rusya yanlısı ayrılıkçıları belirlemek için eşi benzeri olmayan bir program geliştirildiğini açıkladı. Ukrayna Askeri Başsavcısı Anatoliy Matios, Rusya yanlısı ayrılıkçılarla bağlantılı olan kişileri tespit etmek için, tüm halkın yalan makinesinden geçirilmesini teklif etti.

Ülke şokta! Herkes yalan makinesinden geçecek
Ülke şokta! Herkes yalan makinesinden geçecek
GİRİŞ 30.01.2019 17:32 GÜNCELLEME 30.01.2019 17:33
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Anatoliy Matios, 112 televizyon kanalında katıldığı yayında, ülkenin doğusunda tek taraflı bağımsızlık ilan eden Rusya yanlısı Donetsk ve Lugansk halk cumhuriyetleri ile bağlantılı olan kişilerin saptanması amacıyla sıradan vatandaşların yalan makinesinden geçirilmesinin gündemde olduğunu söyledi.

 

 

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun, işgal edilen bölgelerde zorunlu olarak yaşayan vatandaşlarla, ayrılıkçılara destek olan kişilerin ayırt edilmesi için talimat verdiğini belirten Başsavcı, "Ukraynalıların yalan makinesinden geçirilmesini ve milislerin yardakçılarının ortaya çıkarılmasını sağlayacak özel bir program geliştirildi" dedi.

Odesa kentinde bu konuda çalışma yürütüldüğünü belirten Matios, "Bugün tüm devlet için büyük bir sırrı açıklıyorum. Odesa'da büyük bir bilim merkezinde, tüm bilgisayarlarda yalan makinesi gibi çalışabilen bir program geliştirildi. Kişi, belirli bir algoritmayla sorulara tepki veriyor ve bu cevaplara göre kişinin doğruyu söyleyip söylemediği belirleniyor. Bunun için bir bilgisayar ve her insanın 30 dakikasını ayırması gerekiyor. Tüm halkı yalan makinesinden geçirmemiz gerekecek. Çünkü insanlar komşularını ihbar eder, gücenir ve intikam almak ister, Ukraynanın gerçeği bu" ifadesini kullandı.

 

 

Ukrayna'da 2015 yılından bu yana bürokratlar ve güvenlik güçleri işe alınırken yalan makinesinden geçirilebiliyor. Ancak yasalara göre vatandaşlar, bu uygulamaya tabi tutulmayı reddetme hakkına sahip.

Ukrayna Devlet İstatistik Servisi verilerine göre, 1 Aralık 2018 itibarıyla ülke nüfusu 42 milyon 177 bin kişi. Bu rakama ülkenin doğusundaki Donetsk ve Lugansk illerinin Kiev'in kontrolünde olmayan bölgeleri ile Kırım'ın verileri dahil değil.

KAYNAK: DHA
YORUMLAR 4
 • Turan 3 yıl önce Şikayet Et
  Kötü insana hak özgürlük vermek eyi olana hakarettir zulümdür.
  Cevapla
 • Fizikçi 3 yıl önce Şikayet Et
  AB ve Amerika dan insan hakları, özgürlükler ve demokrasi adına Ukrayna'ya karşı yaptırımlar bekliyoruz. Komik değil mi :D
  Cevapla
 • Türk 3 yıl önce Şikayet Et
  Yazılımda iyiler diyede halka bunu yapmak doğru değil
  Cevapla
 • Kasırga 61 3 yıl önce Şikayet Et
  Yaptıkları cok doğrudur. İşe yarıyorsa bize versinler ftö culeri trspit ederiz.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
 Etlik Şehir Hastanesi hizmete açılıyor
Son dakika... Başkan Erdoğan: Bu oyuna gelmeyin! Tarih verip müjdeyi de duyurdu...