Müslüman ülkede okullarda namaz yasağı!

Cezayir Eğitim Bakanı Nuriye bin Gabrit'in okullarda namaz kılınmasının cezalandırılmasına ilişkin açıklaması ülkede tartışmalara yol açtı.

Müslüman ülkede okullarda namaz yasağı!
Müslüman ülkede okullarda namaz yasağı!
GİRİŞ 06.02.2019 22:00 GÜNCELLEME 06.02.2019 22:01
Bu Habere 314 Yorum Yapılmış

Eğitim Bakanı Nuriye Bin Gabrit, Burc Buariric ilindeki ziyareti sırasında gazetecilerin, Fransa'nın başkenti Paris'teki Uluslararası Cezayir Okulu'nda bir öğrencinin kurum içinde namaz kıldığı gerekçesiyle cezalandırılması olayına ilişkin yöneltilen soruyu, "Öğrenciler, okullara eğitim için gidiyor, başka bir şey için değil. Bu uygulamanın (namaz) yeri okul değil, evdir." diye cevapladı.

 

 

TALİMAT GÖNDERDİ: OKULLARDAKİ MESCİTLERİ KAPATIN

Bu açıklamadan birkaç gün önce Eş-Şuruk gazetesinin haberine göre, Bin Gabrit düzenlenen bir toplantıda milli eğitim müdürlerine okullardaki ibadethanelerin kapatılması ve bu bölümlerin, eğitim kurumlarındaki sınıflara dönüştürülmesi talimatını verdi.

 

 

CEZAYİRLİ MÜSLÜMAN ALİMLER DERNEĞİ'NDEN TEPKİ

Cezayirli Müslüman Alimler Derneği, Bakan Bin Gabrit'in açıklamalarını kınayarak, sosyal paylaşım sitesindeki hesabından bu açıklama karşıtı kampanya başlattı.

"BU UYGULAMA SİYONİST HAPİSHANELERİNDE BİLE YOK!"

Dernek Başkanı Abdurrazık Kasum, El-Basair gazetesinde konuya ilişkin kaleme aldığı makalede, bu uygulamanın, Siyonist hapishanelerinde, faşist rejimlerde bile yapılmadığına işaret ederek, bu durumun Cezayirli anne-babalar ile Fransa'daki Cezayirlilerin kendi devletlerine karşı bir tutum alabileceğine dikkati çekti.

Dernek tarafından yayımlanan başka bir bildiride ise 1991'de çıkan eğitim kurumları yönetmeliğinin 21'inci maddesine göre eğitim kurumlarında yönetimin ibadet mekanı tahsis etmesi gerektiği hatırlatıldı. 

DİN İŞLERİ BAKANI YALANLADI

Din İşleri Bakanı Muhammed İsa ise düzenlediği basın toplantısında, eğitim kurumlarında namaz yasağı olduğuna ilişkin bilgisi olmadığını söyledi.

Eğitim kurumlarında İslami inancın hedef alındığına ilişkin haberleri kabul etmediğini söyleyen İsa, Din İşlerinden Sorumlu Bakanlığın, İslam eğitimiyle ilgili öğrencilere yönelik metinlerin hazırlanmasında Eğitim Bakanlığı'yla birlikte devamlı çalışma içinde olduğunu aktardı.

EĞİTİM BAKANI DAHA ÖNCE DE "BESMELE'Yİ KALDIRALIM" DEMİŞTİ

Eğitim Bakanı Nuriye bin Gabrit, daha önce de dini derslere ait olanlar dışında okul kitaplarının girişinde yer alan besmelenin kaldırılması kararını öne sürmüştü. Cezayir'de Eğitim Bakanlığının okul kitaplarının girişinde yer alan "besmele" ibaresinin kaldırılması kararı, ülkedeki "okullarda Arap-İslam kimliğinin silinmeye çalışıldığı" tartışmalarını yeniden alevlendirmişti. 

KAYNAK: AA
ETİKETLER
yasak
YAZDIR
YORUMLAR 314
 • murat 1 yıl önce Şikayet Et
  Biz de Müslüman ülkeyiz ama yıllarca başörtüsü okullarda yasaktı. Şimdi o yıllarda bu yasağın mağduru olanlara bu yasağın yılmaz savunucusu chpyi destekleyin diyenler var. Garabet değil mi?
  Cevapla
 • Terazi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizdeki eskiden devlete hakim olmuş CHP zihniyetinin oradaki temsilcileri.
  Cevapla
 • KaraVeli 1 yıl önce Şikayet Et
  Sizin Davranislariniza bakipta, Müslümanliga özenen kimseler yoksa, Imaninizi gözden gecirin! İnsanları inandıklarından vazgeçirmek onları bir şeye inandırmaktan daha zordur.
  Cevapla
 • ferhatt1905 1 yıl önce Şikayet Et
  Her işin başı Bismillah, her sözün başı inşaallah. Cabir İbn-i Abdullah’tan (r.a.) nakledilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Besmele inince bulut doğuya kaçtı, rüzgâr sakin oldu, deniz dalgalandı ve bütün hayvanlar kulak verdiler. Şeytanlara da semadan taşlar yağdı. Allah-u Teâlâ, besmele hangi şeyin üzerine okunursa muhakkak o şeyde bereket yaratacağına dair izzet ve celaline yemin etti.” (Suyutî, DMensur: 1/26)
  Cevapla
 • hıghlander 1 yıl önce Şikayet Et
  oraya gelir,senin çeneni kapatırız anladın mı!....kukla!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
BBC sunucusu tarihi gerçekleri yüzüne vurdukça afallamıştı! Paşinyan'ın perişan olduğu anlar...
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika Doğu Akdeniz açıklaması