ABD'de çekilme kararına karşı çıkan yasa Senato'dan geçti

ABD Senatosu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye ve Afganistan'daki askerleri hızlıca çekmesine karşı çıkan maddeyi de içeren bir yasa tasarısını onayladı.

ABD'de çekilme kararına karşı çıkan yasa Senato'dan geçti
ABD'de çekilme kararına karşı çıkan yasa Senato'dan geçti
GİRİŞ 06.02.2019 23:50 GÜNCELLEME 06.02.2019 23:50
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Senato, ABD'nin yeni Ortadoğu politikasını belirleyecek yasa tasarısını 23'e karşı 77 oy ile kabul etti. Tasarıya her iki partiden de senatörler destek verdi. 

Söz konusu tasarıya eklenen yeni bir madde ile Trump, Suriye ve Afganistan'daki ABD varlığını sürdürmeye ve buradaki askerleri geri çekmemeye davet ediliyor. 

"Ortadoğu'da Amerika'nın Güvenliğini Güçlendirme" adı verilen tasarı, Kongrenin geçen döneminde üzerinde çalışılan ve iki partinin de destek verdiği 4 yasa tasarısının birleşmesinden oluşuyor.

Bu yasalardan ikisi, ABD'nin İsrail ve Ürdün ile bağlarının güçlendirilmesini içeriyor. Üçüncü tasarı İsrail'e karşı boykot, tecrit ve yaptırım hareketlerinin zayıflatılmasını, dördüncü tasarı ise Suriye'de Esed rejimine ek yaptırımlar uygulanmasını öngörüyor.

DEMOKRATLARDAN İSRAİL TEPKİSİ

Öte yandan, söz konusu yasa tasarısında "Filistin İçin İsrail'i Boykot Girişimi" olarak bilinen BDS hareketine ilişkin madde nedeniyle Demokrat senatörler tepki gösterdi. 

Demokrat Senatörler, kendilerinin İsrail nedeniyle yasaya karşı çıkmaması için Cumhuriyetçilerin tasarıya, Afganistan ve Suriye ile ilgili maddeleri eklediğini öne sürdü. 

Suriye ve Afganistan ile ilgili maddeyi yasa tasarısına ekleyen Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, geçen hafta Senato'da yaptığı konuşmada, "DEAŞ ve El Kaide henüz yenilmedi. Amerikan ulusal güvenlik çıkarları, buradaki (Suriye) misyonlarımızı devam ettirmemizi gerektirir." ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
çekilme
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • birbeyinoğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  derhal çekilin, yeter bu şımardığınız..
  Cevapla
 • Harun 2 yıl önce Şikayet Et
  Olacağı buydu kendi gobegimizi keaelim
  Cevapla
 • Ordulu 2 yıl önce Şikayet Et
  Kafir amerika orta doğu dan çekilmez. Haçlı sefer başı onlar. Müslümanlar artık imana gelin yoksa hiçbirimiz ayakta kalamıyacağız. Amerikan üslerini kapatmayan liderlere destek vermeyin.
  Cevapla
 • MsK 2 yıl önce Şikayet Et
  Belliki ABD derin devleti devrede istediginiz kadar oyun oynayin sonunda pusatimizin tadina bakacaksiniz
  Cevapla
DİĞER HABERLER
AK Parti'li Hamza Dağ paylaştı: Başkan Erdoğan'la Sevim teyzenin gönülden muhabbeti
Başkan Erdoğan ve Putin'den önemli telefon görüşmesi