7 ülke birleşip Türkiye'yi hedef aldı!

Türkiye, Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki terör örgütlenmesine müdahaleye hazırlanırken, 7 ülke kendi güçlerini bölgeye yerleştirmek için harekete geçti. ABD, Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, S. Arabistan ve İngiltere dışişleri bakanları ortak deklarasyon yayınlayarak, Türkiye’nin “bölgeyi istikrarsızlaştıran güç” olduğunu iddia etti.

7 ülke birleşip Türkiye'yi hedef aldı!
7 ülke birleşip Türkiye'yi hedef aldı!
GİRİŞ 08.02.2019 07:09 GÜNCELLEME 08.02.2019 07:12
Bu Habere 138 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin Fırat’ın doğusundaki PKK/YPG yapılanmasını temizlemeye ve bölgeyi gerçek sahiplerine vermeye yönelik iradesini kıramayan ülkeler Washington’da bir araya gelerek teröre destek deklarasyonu yayınladı. Washington’da DEAŞ karşıtı koalisyonun 79 üyesinin bir araya geldiği toplantıya paralel olarak yedi ülke ayrı bir toplantı yaptı ve Türkiye’nin Suriye ve terörle mücadele politikasını dolaylı yoldan hedef aldı. ABD, Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan ve İngiltere Dışişleri Bakanları’nın bir araya gelerek Suriye meselesini ele aldıkları görüşme sonrası, ABD Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile ortak bir açıklama yayımladı.

 

 

OPERASYON KARŞITI ÇIKIŞ

Türkiye’nin Münbiç ve Fırat’ın doğusunda PKK/YPG terör yapılanmasına yönelik düzenleyeceği geniş kapsamlı operasyonu engellemeye dönük açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 numaralı kararı ve diplomasi ve uluslararası kararlar doğrultusunda BM çabalarına destek verileceği belirtildi. 7 ülkenin ortak açıklamasında “Bölgeyi istikrarsızlaştırmak ya da askeri bir çözüm aramak isteyenlerin yalnızca bölgedeki gerilimi tırmandıracağı ve çatışma riskini artıracağına en güçlü şekilde inanıyoruz” sözleriyle Türkiye’nin terörle mücadeleye yönelik olası operasyonu hedef alındı. Deklarasyon ile adeta Türkiye’ye “bölgeyi istikrarsızlaştıran güç” iftirası atılmak istendi ve terör örgütünün kontrolündeki bölgeyi koruma altına alma niyeti beyan edildi. Ayrıca, BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’in çabalarına da destek verildiği kaydedilen açıklamada, Suriye’deki tüm taraflara savaşı bitirme çağrısı yapılması dikkat çekti.

 

 

Amerikan Wall Street Journal gazetesi geçen hafta yayınladığı haberinde ABD’nin Suriye’de Batılı müttefiklerinden oluşan yeni bir güç oluşturarak, Fırat’ın doğusunda Türkiye sınırına paralel kurulması planlanan tampon bölgeyi bu güce devretmeyi planladığını yazmıştı. Habere göre Trump yönetimi, terör örgütü PKK/YPG’yi korumak için devreye soktuğu tampon bölge fikrinin, yeni oluşturulacak bir Batılı güç tarafından korunmasını istiyordu. Gazetenin aktardığı planda Washington’ın kendi askerlerini çekip yerine Fransa, İngiltere ve Avustralya’dan gelecek askerleri, bölgeye yerleştirmesi öngörülüyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 138
 • Yozgatlı Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Yedi değil; yetmiş yedi devlet biraraya gelse de bu millet sarsılmaz. Toplu vurdukça yüreğimiz bizleri cihan sindiremez. Aslan bir kükredi mi kaçacak delik ararsınız. Aklınızı başınıza devşirin.
  Cevapla
 • isa 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar yalan bile söylemiyor, resmen iftira atiyorlar. Misir Ürdün ve S, Arabistan sözümona dindasimiz, diger Ingiltere Almanya ABD ve Fransa da sözümona müttefiklerimiz. Sakal biyik meselesine ne kadar da uyuyor. Bosuna söylemiyorlar ´´DÜNYANIN CIVISI CIKMIS´´ diye.
  Cevapla
 • alp 1 yıl önce Şikayet Et
  Malum terör örgütlerini kim finanse ediyor böylece ortaya çıkıyor. Bir eksik var: İsrail ve zımnen russia! Çanakkale misali hepsi ile baş ederiz Evvel Allah.
  Cevapla
 • mahmud 1 yıl önce Şikayet Et
  Yedi Düvel Sekiz Olsa Fark Etmez..
  Cevapla
 • Yücel 1 yıl önce Şikayet Et
  Yedi dübele karşı inşallah tekrar bir zafer nasip olur.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yabancı askerleri Hafteri teker teker bırakıyor
Mayıs ayında faizler düştü! Ödemeler ertelendi