ABD savaş gemileri bölgeye girdi, Çin rest çekti! İngiltere'den hamle

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Güney Çin Denizi'ne iki savaş gemisi göndermesini öfke ile karşıladıklarını duyurdu. Öte yandan İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, ordunun "kağıttan kaplan" görülmemesi için "sert güç" kullanmaya hazır olması gerektiğini söyleyerek, savaş gemisi HMS Queen Elizabeth'in F-35'lerle birlikte Güney Çin Denizi'ne gönderileceğini doğruladı.

ABD savaş gemileri bölgeye girdi, Çin rest çekti! İngiltere'den hamle
ABD savaş gemileri bölgeye girdi, Çin rest çekti! İngiltere'den hamle
GİRİŞ 11.02.2019 15:04 GÜNCELLEME 11.02.2019 15:33
Bu Habere 97 Yorum Yapılmış

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying tarafından yapılan açıklamada, ABD'ye ait gemilerin Çin'in izni olmadan Güney Çin Denizi'ne girdiği ifade edildi. Bakanlık sözcüsü Chunying, ABD'nin bu hareketinin Çin tarafından öfke ile karşılandığını belirtti.

Öte yandan İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson, ordunun "kağıttan kaplan" görülmemesi için "sert güç" kullanmaya hazır olması gerektiğini söyleyerek, savaş gemisi HMS Queen Elizabeth'in F-35'lerle birlikte Güney Çin Denizi'ne gönderileceğini doğruladı.

FİLONUN BÖLGEYE NE ZAMAN GİDECEĞİ HAKKINDA BİR TARİH VERİLMEDİ

BBC News'te yer alan açıklamada, savaş gemisi ve F-35 filosunun bölgeye ne zaman gideceği ayrıntısına yer verilmedi.

ABD SAVAŞ GEMİLERİ GÜNEY ÇİN DENİZİ'NE GİRMİŞTİ

ABD Donanması'na ait iki savaş gemisinin, Çin ve kıyı komşusu ülkeler arasında egemenlik ihtilaflarına konu olan Güney Çin Denizi'ne girdiği bildirildi.

CNN'de yer alan haberde, ABD'ye ait USS Spruance ve USS Preble adlı güdümlü füze destroyerlerinin uluslararası kamuoyunda Spratly olarak bilinen takımadanın yakınlarında seyrettiği kaydedildi.

ABD Donanması 7. Filo Sözcüsü Clay Doss, yaptığı açıklamada, gemilerin "seyrüsefer serbestisi" çerçevesinde görev icra ettiğini ve uluslararası yasalar kapsamında bölgede bulunduğunu kaydetti.

Geçen ay ABD donanmasına ait USS McCampbel adlı güdümlü füze destroyeri Şişa adalarına (Paracel) yakın sulara yaklaşmıştı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, ABD Donanmasına ait savaş gemisinin Güney Çin Denizi'ne girmesine tepki göstererek Washington yönetimine "provokasyona son ver" çağrısında bulunmuştu.

GÜNEY ÇİN DENİZİ SORUNU

Çin, 1947'de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunuyor.

Güney Çin Denizi'nde oluşturduğu yapay adalar üzerine askeri üs ve tesisler inşa ederek ihtilaflı sularda konumunu güçlendirmeye çalışan Pekin yönetimi, yer altı kaynakları açısından zengin bölgede başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Bruney ve Malezya'nın da aralarında bulunduğu komşu ülkelerle egemenlik tartışmaları yaşıyor.

Pekin yönetiminin, Güney Çin Denizi’ndeki adalara üs inşa ederek egemenlik hakkı iddiasına bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.

Bölgede kendini savunma hakkını uluslararası hukuka göre kullandığını öne süren ve askeri tesisler inşa eden Çin'in, Nanşa (Spratly) adalar grubunda Subi Resifi (Cubiciao), Fiery Cross Resifi (Yongşudao), Mischief Resifi (Meciciao) adlı yapay adaları, Şişa (Paracel) adalar grubundaki Moody (Yongşingdao) Adası'nda da askeri ve sivil kullanım amaçlı uçak pistleri bulunuyor.

Uluslararası kamuoyunda "Paracel" ve "Spratly" olarak bilinen takımadalar, Vietnam tarafından "Hoang sa" ve "Truong Sa", Çin tarafından ise "Şişa" ve "Nanşa Çundao" olarak adlandırılıyor.

KAYNAK: HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ
YAZDIR
YORUMLAR 97
 • YASİN AVCI 2 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim nasip etsin de yesinler birbirlerini inşaallah
  Cevapla
 • sancak bey 2 yıl önce Şikayet Et
  haydi insallah
  Cevapla
 • Musa Yavuz 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika ya ,İngiliz'e zalim alçak oldukları için kızıyoruz da Çin de bunlarda geri değil hatta bunlardan bin misli zalim ve alçaklar ,insan değiller dünya bunların ellerine kalırsa yandık demektir.
  Cevapla
 • Dadaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Çin kadar korkak ve zalim bir ülke yok böcek yiyenler inşallah Amarika dağıtır ve oradaki Müslümanlar rahata kavuşur
  Cevapla
 • Giyotin. 2 yıl önce Şikayet Et
  Dinsizle imansız.Birbirinizi yok ederseniz.İnsanlık rahat bir nefes alır gibi.
  Cevapla
 • hayirlisi 2 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun cin develtine atom atilmasi sart derhal uygur turkelrine yaotikalrinin bedelini odetmesek dunyada en asagilik toplum bizim toplum demektir cine bu oay karisikken atom bombasi atilmali eski yolcu ucagi ile 3 deas uyesi yeter
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fazıl Say bile 15 dakika dayanamadı! Kılıçdaroğlu isyanı
Doğal gaz ve elektrik açıklaması! Kısıtlama son buluyor