F-35 kararı Almanya'yı karıştı! Gergin bekleyiş

Alman hükümetinin ömrü tükenmekte olan Tornado savaş uçaklarının yerini doldurma politikası kapsamında F-35 uçaklarından vazgeçmesi, Alman Hava Kuvvetlerinin eski denetimcilerinin sert eleştirilerine neden oldu. Korgeneraller Müllner ve Stieglitz, Tornado'nun yerine düşünülen "devri geçmiş" F-18 ve Eurofighter uçaklarının Almanya'nın saygınlığını azaltacağını ve "yeterince etkili olmadıklarını" ifade etti.

F-35 kararı Almanya'yı karıştı! Gergin bekleyiş
F-35 kararı Almanya'yı karıştı! Gergin bekleyiş
GİRİŞ 15.02.2019 15:51 GÜNCELLEME 15.02.2019 15:52
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Uçaklarının eskiliği, tanklarının bozukluğu ve teçhizatlarının yetersizliğiyle sık sık gündeme gelen Almanya ordusu (Bundeswehr), artık 40 yaşına gelen Tornado savaş uçaklarının yerine envantere alınacak uçaklar konusunda da eleştiri oklarının hedefi haline geldi.

 

 

Almanya'dan kritik F-35 kararı! Noktayı koydular

"F-35'LERİN LİSTEDEN ÇIKARILMASI CİDDİ BİR HATA"

 

 

Münih Güvenlik Konferansı öncesinde Alman Federal Hükûmetinin silahlanma politikasını eleştiren eski Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) denetimcileri Korgeneral Karl Müllner ve Korgeneral Klaus-Peter Stieglitz, F-35 uçaklarının tercihler arasından çıkarılmasını "ciddi bir stratejik hata" olarak değerlendirdi.

"KARARIN ERTELENMESİ NATO'YU GÜÇSÜZLEŞTİRİR VE AVRUPA BARIŞINI SEKTEYE UĞRATIR"

F-35 savaş uçaklarının opsiyonlar arasında düşünülmemesinin Almanya'yı NATO'nun potansiyelinin dışına iteceğini açıklayan denetimciler, Alman basınında yer alan habere göre, "85 adet Tornado savaş uçağının yerine hangi uçağın getirileceğine ilişkin kararın ertelenmesi, Almanya'nın NATO'yu güçsüzleştirmesinin yanı sıra Avrupa'da barışın tesis edilmesi kabiliyetini de sekteye uğratacaktır" diye konuştu.

ASKERİ UZMANLAR: F-35 YERİNE F-18 ALINMASI ALMANYA'NIN AB'DEKİ SAYGINLIĞINI AZALTACAK

Ocak 2019 sonlarında artık 40 yaşına ulaşmış olan Tornado savaş uçaklarının yerine eski bir ABD uçağı olan F-18 ve Eurofighter savaş uçaklarının düşünüldüğünü açıklayan Almanya Savunma Bakanlığını eleştiren iki korgeneral, bu kararın Almanya'nın Avrupa Birliği içerisindeki saygınlığını azaltacağını belirtti.

F-35'in yüksek maliyeti ve geliştirilme risklerine rağmen F-18 ve Eurofighter savaş uçaklarının daha az etkili ve daha az verimli olmaları dolayısıyla ciddi bir dezavantajları olduğu konusunda hemfikir olan denetimci korgeneraller, Tornado'nun yerine düşünülen her iki opsiyonun da söz konusu boşluğu dolduramayacağını ifade etti.

KAYNAK: STAR GAZETESİ
YORUMLAR 12
 • Muhammet Yıldırım 3 yıl önce Şikayet Et
  Herşey son derece açık. Almanya gibi abd den büyük darbe yemiş ve halen abd ye haraç veren aynı zamanda sanayi devi olan bir ülkenin iki generali ''F35 almalıyız'' diyor ise alman ordusunun da satılık komutanlar vasıtası ile yönetildiğinin resmidir. Abd nin bu kadar içine sızdığı almanya bile bu durumdan kurtulmak için gözü karartmış ise Türkiyenin bugün yapmaya çalıştıkları daha iyi anlaşılmalı.
  Cevapla
 • Metin 3 yıl önce Şikayet Et
  Sizde para bol hans. F22 raptor alın.
  Cevapla
 • Sıfır 3 yıl önce Şikayet Et
  F22 lerin abd dışında bir ülkeye satışı yasak
  Cevapla
 • 571 3 yıl önce Şikayet Et
  Verirlerse alırlar f 22 leri
  Cevapla
 • Mısafır 3 yıl önce Şikayet Et
  Almanlar sabıkalı bı mıllet onların guclenmesı kımsenın ısıne gelmez.
  Cevapla
 • Analız 3 yıl önce Şikayet Et
  Oyle ıse kendı ucagını kendın yap abd lıler dusen bır ufoyu taklıt ederek ucak yapıyorsa bızlerde yapabılırız demektır .
  Cevapla
 • Analız 3 yıl önce Şikayet Et
  Oyle ıse kendı ucagını kendın yap abd lıler dusen bır ufoyu taklıt ederek ucak yapıyorsa bızlerde yapabılırız demektır .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yerin yüzlerce metre altında gizli S/İHA üssü... Görüntüler paylaşıldı
TEKNOFEST'ten renkli anlar