İsrail'de kaçırılan binlerce çocuk evlatlık verilmiş!

Amerikan The New York Times (NYT) gazetesi, İsrailli yetkililerin, ülkenin kuruluş yıllarında "Mizrahi" olarak bilinen Kuzey Afrika ve Orta Doğu kökenli Yahudi ailelerin çocuklarını kaçırarak, ülkedeki Avrupa kökenli "Aşkenaz" Yahudilerine evlatlık verdiğini ileri sürdü.

İsrail'de kaçırılan binlerce çocuk evlatlık verilmiş!
İsrail'de kaçırılan binlerce çocuk evlatlık verilmiş!
GİRİŞ 21.02.2019 09:22 GÜNCELLEME 21.02.2019 10:42
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

NYT'de, Malin Fezehai imzasıyla yayımlanan habere göre, İsrail'in kurulduğu yıllar olan 1950'lerde, binlerce bebek ve küçük yaştaki çocuk ailelerinden koparılarak, çocukları olmayan Aşkenaz Yahudilerine evlatlık verildi.

 

 

Ülkede, kuruluş döneminde yaşanan konut sıkıntısı nedeniyle geçici barınma merkezlerinde kalan ve çoğunluğu Yemenli olan Yahudi ailelere bebek ve çocuklarının öldüğü söylendi ancak ailelere evlatlarının ne cesedi ne de mezarları gösterildi.

"Yemenite Children Affair (Yemenli Çocuklar Olayı)" adı verilen süreçte, resmi rakamlara göre  binden fazla çocuk kayboldu ancak haberde insan hakları savunucuları bu rakamın 4 bin 500 kadar olduğunu savundu. 

 

 

ÇOCUKLAR SİSTEMATİK OLARAK AİLELERİNDEN KOPARILDI

Yemen kökenli Yahudiler Naama Katiee ve Shlomi Hatuka, AMRAM adıyla kurdukları bir internet sayfasında çocuklarından koparılan 800'den fazla ailenin hikayelerini anlattı. AMRAM'a üye kişiler, İsrail yönetiminden Mizrahi ailelerinin çocuklarının akıbetinin soruşturulmasını talep etti.

Katiee, NYT'ye yaptığı açıklamada, İsrail yönetiminin çocukları "sistematik bir şekilde" ailelerinden kopardığını belirterek, "Eski ilkel toplumdan ayrı, yeni bir nesil yetiştireceklerini düşündüler." değerlendirmesinde bulundu.

Haberde, İsrailli yetkililerin, kaçırılma olaylarının devlet eliyle yapıldığı iddialarını da reddettiğine işaret edildi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 3
 • Ali 5 yıl önce Şikayet Et
  Bu yahudilerin hayatları yalan dolan üzerine kurulmuş
  Cevapla
 • vuslat 5 yıl önce Şikayet Et
  Siyonizim Dünyanın ve insanlığın Can düşmanıdır.
  Cevapla
 • www 5 yıl önce Şikayet Et
  Hz.musa gibi sizin dunyanizi yikacak bi cocuk illa cikacak .
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bayram diplomasisi! Art arda görüşmeler...
Çatıya çıkan da oldu, çamura batan da.... Yurttan kurbanlık boğa manzalararı