Bulgaristan'dan Rusya çıkışı: Biz Truva atı değiliz!

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, NATO üyeliğine sadık olduklarını belirterek, "Bulgaristan Rusya'nın NATO'daki 'Truva atı' değil, tam tersi NATO'nun en disiplinli üyelerinden biridir." dedi.

Bulgaristan'dan Rusya çıkışı: Biz Truva atı değiliz!
Bulgaristan'dan Rusya çıkışı: Biz Truva atı değiliz!
GİRİŞ 01.03.2019 14:56 GÜNCELLEME 01.03.2019 16:22
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

Borisov, iki günlük resmi ziyaret kapsamında başkent Sofya'ya gelen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Başbakanlık'ta düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

 

 

Borisov, Bulgaristan'ın silahlı kuvvetlerinde modernizasyona gidilmesine ilişkin karar aldıklarını belirterek, ülkenin NATO üyeliğine sadık olduğunu vurguladı. Borisov, "Bulgaristan Rusya'nın NATO'da 'Truva atı' değil, tam tersi NATO'nun en disiplinli üyelerinden biridir." şeklinde konuştu.

BİZ DE GÜÇLÜ OLUP, DİYALOGDA EŞ DÜZEYLİ OLMALIYIZ

 

 

Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev'in 4-5 Mart'ta Sofya'yı ziyaret edeceğini de anımsatan Borisov, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Stoltenberg, Medvedev'in ziyareti açıklanmadan çok önce almış olduğu bir davet üzerine geldi. Kendisi ile enerji alanında hiçbir görüşme yapmadık, gündemimizde değil. Öte yandan, Rusya ile diyalog arayışındayız. Ancak biz de güçlü olup, bu diyalogda eş düzeyli olmalıyız."

Borisov, Stoltenberg ile görüşmesinde Kosova, Sırbistan ve Kuzey Makedonya'yı de ele aldıklarını ifade ederek, "Personelimizin bulunduğu diğer bunalım noktalarında askerimizin ne kadar hazırlıklı olduğunun altını çizdik." dedi.

Stoltenberg ise NATO'nun özverili bir müttefiki olan Bulgaristan'ı ziyaret etmeyi sürdüreceklerini söyledi. Stoltenberg, "Bulgaristan Karadeniz'de, Kosova'da ve Afganistan'da da stratejik rol oynuyor. NATO'nun yüksek değerli müttefiki olan Bulgaristan'ın paktımıza karşı sorumlu duruşunu önemsiyoruz. Bulgaristan'ın Kuzey Makedonya'nın NATO'ya katılımına verdiği destek için de müteşekkiriz." diye konuştu.

"YENİ BİR SOĞUK SAVAŞ İSTEMEYİZ, ANCAK..."

Bulgaristan'ın savunma sektörüne daha çok yatırım yapmasını teşvik ettiklerine işaret eden Stoltenberg, "Biz yeni bir 'Soğuk Savaş' istemeyiz. Ancak Rusya'ya da orta menzilli roketleri ile ilgili mutabakatlarımıza sadık kalması çağrısında bulunuyoruz. Rusya'nın sahip olduğu roketler silahlı bir bunalım ortamında Avrupa şehirlerine dek ulaşabiliyor." ifadelerini kullandı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, daha sonra Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev ile de basına kapalı bir görüşme yaptı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
boyko borisov
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Bir G@rip 1 yıl önce Şikayet Et
  Bulgaristanı eskiden ruslar şimdi ise avrupa sömürüyor hatta ssseviyor 2 - 3 sınıf değilde gercekten 1 sınıf eşik haklar görmek istiyorsa bunu yapaleceği tek bir yer o da TÜRKİYE daha önce rus şimdi daha kötüsü avrupa ve yahudu propagandasına ramen Bulgar halkı Türleri sever (devlet politikası başka) o yüzden 3 güç ola basını iyi kullanıp Bulgaristanı yanımıza cekmeli yiz ilişkilerimizi geliştirmeliyiz. kazan kazan sistemi eyer biz bunu yapmasak ab abd bizi vurmak için oraya konuşlaacaktır
  Cevapla
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye rus jetini düşürdügü de bulgaristanda pazar tezgahlarına bile rus bayragı astılar Bunlar rusya kölesidir
  Cevapla
 • gakko 1 yıl önce Şikayet Et
  NATO dediginiz kulübün üyeleri işte rusya 5 saate haritadan siler bunlari boş konuşuyorlar. almanya gibi ülkenin askeriyesi bitti birakin Bulgari daha gülmem geliyor
  Cevapla
 • Mert 1 yıl önce Şikayet Et
  Bulgaristan’a bak be ya! Önce aç karnınızı doyurun! At arabalarını bırakın, çöpten yiyecek aramayı, çalıp çırpmayı bırakın sonra bakarız çaresine! Sen kim NATO kim
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Pakistanlı bakanlar, Pakistan ile Hindistan arasındaki Keşmir Kontrol Hattı'nı ziyaret etti
Hakan Çalhanoğlu: Şenol hocaya kırgınlığım oldu!