Çin'den Türkiye'ye 'Uygur Türkleri' tehdidi!

Çin'in Uygur Türkleri'ne yönelik uyguladığı baskı politikasını eleştiren Türkiye'ye, Pekin'den ekonomi tehdidi geldi. Çin, Türkiye'ye ekonomik ilişkiler üzerinden tehditler savurdu.

Çin'den Türkiye'ye 'Uygur Türkleri' tehdidi!
Çin'den Türkiye'ye 'Uygur Türkleri' tehdidi!
GİRİŞ 01.03.2019 18:11 GÜNCELLEME 01.03.2019 18:11
Bu Habere 286 Yorum Yapılmış

Uluslararası gündemin en önemli konularından biri olan Uygur Türkleri'nin durumu, eleştirlere konu olmaya devam ediyor. Buna karşılık Pekin yönetimi de bu duruma karşı gelmek adına bir takım çalışmaların içerisine girdi.

 

 

Çin, Türkiye'nin Uygur Türklerinin durumunu eleştirmeye devam etmesi halinde Pekin ile ekonomik ilişkileri tehlikeye atacağı uyarısında bulundu.

TÜRKİYE'YE EKONOMİK TEHDİT

 

 

Çin, Türkiye’de büyük yatırımlar yapmak isteyen enerji ve alt yapı şirketlerinin özellikle bundan olumsuz etkileneceğini bildirdi.

Reuters'e konuşan Çin'in Ankara Büyükelçisi Deng Li, ''Dostlar arasında yanlış anlaşılma veya görüş ayrılıkları olabilir. Ancak biz bunları diyalogla çözebiliriz. Dostunuzu toplum içinde her yerde eleştirmek yapıcı bir davranış değil. Eğer yapıcı olmayan yolu seçerseniz, bu ortak güven ve anlayışı zedeler ve bunun ticari ve ekonomik ilişkilere zararı olur.'' dedi.

Deng, Çinli firmaların içinde nükleer enerji santrali de olmak üzere Türkiye’de yatırım imkanlarına baktıklarını söyledi.

ÇİN İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ TİCARİ HACİM

Çin ile Türkiye arasındaki ticari hacim her ne kadar gün geçtikçe artsa da 2018 yılında Ticaret Bakanlığı tarafından ilan edilen resmi rakamlara göre 2 milyar dolarlık ihracat ve 16 milyar dolarlık ihtalat durumunda. Gelir gider dengesi hesaplandığında ise çıkan rakam ticari olarak Türkiye'nin aleyhinde zira yaklaşık 14 milyar dolarlık eksi bakiye ihracat açığı olarak bulunuyor.

YAZDIR
YORUMLAR 286
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Ey Türk titre ve kendine dön!
  Cevapla
 • Nedim 1 yıl önce Şikayet Et
  Bütün malları zaten çürük aslın da Türkiye embargoyu koymanın zamanı geldi.
  Cevapla
 • VATANSEVER KİŞİ 1 yıl önce Şikayet Et
  Acik acik bizi tehdit ediyor,önlem alin artik önlem!! Tarim ve sanayiyi gelistirip Çin'i devreden cikarin ve Dogu Türkistanli soydaslarimizi kurtarmak icin büyük devlet stratejileri gelistirin.Cok gec kaldik! Zaten onlarla olan ticarette zararda olanda biziz!!! Anlayin artik Çin dost degildir,en büyük ve en güclü düsmandir!
  Cevapla
 • mamafi 1 yıl önce Şikayet Et
  aha veriye bakın 2 milyar biz satıyoruz. 16 milyar onlar bize satıyor hemen bozulsun şimdi bozulsun kimi tehdit ediyon çan çin çon seni dünya ile bozuşmuşuz senden mi korkacağız fare eti sizde yürek yapmış elbet bir gün orayada geleceğiz merak etmeyin
  Cevapla
 • Musti 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya kaybettiğimiz trilyon dolarlar çinin üçbeş kuruşuna muhtaç değiliz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
3 numaralı alarm: Tarihin en büyük salgını 'Kara Ölüm' Çin'de yeniden ortaya çıktı
Eski Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'dan Türkiye'ye teşekkür