Saldırılar peş peşe! Rus jetleri harekete geçti, ölü ve yaralılar var

Esed rejimi ve İran destekli yabancı terörist gruplar, "İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi" sınırları içerisindeki Türkmendağı'na yoğun bombardıman gerçekleştirdi. Bu akşam saaatlerine doğru ise Rus jetleri İdlib ve kırsalına saldırdı. Dün gece ise rejim güçleri, İdlib'in güneyine beyaz fosfor bombasıyla saldırmıştı. Birkaç saat sonra da Rus uçakları, Serakib'in kırsalını vurmuş, 2 sivil ölmüş, 19 sivil de yaralanmıştı

GİRİŞ 13.03.2019 17:43 GÜNCELLEME 13.03.2019 17:43
Bu Habere 68 Yorum Yapılmış

Esed rejimi ve İran destekli yabancı terörist gruplar ile başını terörist Mihraç Ural'ın çektiği THKP-Acilciler grubu, Soçi mutabakatını ihlal ederek Lazkiye'nın kuzey kırsalındaki Türkmendağı'na yoğun top ve roket saldırısı düzenliyor. 

 

 

Türkmendağı'nın yanı sıra, aynı bölgedeki Cebel Ekrad (Kürtdağı) ve Cisir Eş Şuğur ilçesine bağlı Naciyye ve Merand köyleri ile Bıdama beldesi de hedef alınıyor.

RUSYA'NIN DESTEĞİYLE TÜRKMENDAĞI'NIN YÜZDE 85'İ ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Esed rejimi 2015'in son aylarında Rusya'nın hava desteğiyle Türkmendağı'nın yüzde 85'i ele geçirmişti. Bölgede yaşayan 20 bin civarında Türkmen ve Arap, Türkiye göç etmek zorunda kalmıştı. Türkmendağı'nda muhaliflerin elinde Çümeren, Kelez, İsapınarı, Sallur, Yamadı, Karamanlı köyleri ile Zeytincik, Ciptoroz, Kalaba çiftlikleri bulunuyor.

DÜN GECE İDLİB'E HAVA SALDIRISI DÜZENLENMİŞTİ

Dün gece rejim güçleri, İdlib'in güneyindeki Temaniye'de beyaz fosfor bombası kullanmış, sonrasında Halep'in batı kırsalındaki Hıreytan, Anadan ve Kefer Hamra bölgelerindeki sivil yerleşimlere kara saldırısı düzenlemişti.

RUS JETLERİ VURDU: 2 ÖLÜ, 19 YARALI

Birkaç saat sonra muhaliflere ait gözlemevinin Rusya'ya ait olduğunu bildirdiği uçaklar, Serakib ilçesinin kırsalında yer alan bir çadırkenti vurmuş, 2 sivil ölmüş, 19 sivil yaralanmıştı.

YILIN BAŞINDAN BERİ DÜZENLENEN SALDIRILARDA EN AZ 126 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Esed rejimi ve İran destekli terörist grupların, Soçi mutabakatını ihlal ederek, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içindeki sivil yerleşimlere bu yılın başından itibaren düzenledikleri hava ve kara saldırılarında en az 126 sivil hayatını kaybetti, 380'den fazla sivil yaralandı. Rejim güçleri, Türkiye ve Rusya arasında İdlib'deki ateşkesi sağlamlaştırmak için imzalanan Soçi mutabakatına rağmen saldırılarına aralıklarla devam ediyor. Astana anlaşması çerçevesinde Esed rejiminin garantörü olan Rusya'nın rejim saldırılarını önleme yükümlülüğü bulunuyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 68
 • HamidiyeSüvarisi 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah cc.tüm zalimlerin ve uşaklarının belasını versin.Amin.
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Teröristleri vursunlar kendi ölkesine kaleşlik yapıp bide biz arkasında duruyoroz onlar teröristir rusyada vursun amerikada iranda esanda vursun
  Cevapla
 • heval 2 yıl önce Şikayet Et
  bu küffarın oyunu neden görülmüyor. ABD si de Rusya sıda aynı oyunun bir parçasıdır. haçlı zihniyetin yeni yüzyılda aldığı karardır. Rusya, ABD, İngiltere hepside haçlı zihniyete hizmet eder . bunu kimse bilmez. oyun büyük bunu bozmak lazım. uyanış uyanış..
  Cevapla
 • seyrci 2 yıl önce Şikayet Et
  İdlibin içersinde birçok grup var oso ile alakası olmayan rusya oso yu vuramaz
  Cevapla
 • KAĞAN 2 yıl önce Şikayet Et
  fosfor bombasıyla teröristleri sivillerden nasıl ayırt ediyor acaba. asıl amaç orada yaşayan Türkmen kardeşlerimizi ve sivilleri de beraberinde vurmak
  Cevapla
 • Abdulhamid 2 yıl önce Şikayet Et
  rusiyanan vudugu yerler elnusra orgutune ayit yerlerdir hanberin olsun .
  Cevapla
 • Mahmut Akar 2 yıl önce Şikayet Et
  Ruslara güven olmaz.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Golf topu büyüklüğünde dolu yağdı! Araçlar delik deşik oldu
Fenerbahçe Kadıköy'de 90+3'te yıkıldı!