Japonya ve Rusya arasında adalar krizi: Protesto ettiler!

Japonya, iki ülkenin de üzerinde hak iddia ettiği İturup ve Kunaşir adalarında Rusya'nın gerçekleştirdiği askeri tatbikatları diplomatik kanallarla protesto etti.

Japonya ve Rusya arasında adalar krizi: Protesto ettiler!
Japonya ve Rusya arasında adalar krizi: Protesto ettiler!
GİRİŞ 13.03.2019 16:51 GÜNCELLEME 13.03.2019 16:56
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Rusya, Japonya'nın Kuzey Bölgeler olarak adlandırdığı Kuril Adaları'nın güneyinde yer alan ve kendi kontrolünde bulunan İturup ve Kunaşir adalarında Salı günü askeri tatbikat gerçekleştirdi.

 

 

Japonya'nın da üzerinde hak iddia ettiği adalarda gerçekleştirilen tatbikata, çok sayıda tank ile 500 dolayında Rus askerinin katıldığı öğrenildi. Rusya'nın tatbikatı, adaların topraklarının doğal bir parçası olduğunu savunan Japonya tarafından tepkiyle karşılandı.

Japonya hükümeti, Rusya Dışişleri Bakanlığına Moskova'daki Japonya elçiliği aracılığıyla gönderdiği mesajda, tatbikatların adalardaki Rus askeri varlığını artırdığı yönündeki şikayetini dile getirdi. Japonya, adalar üzerindeki hak iddiaları göz önüne alındığında, Rusya'nın faaliyetlerinin kabul edilemez olduğunu belirtti. 

ANLAŞMAZLIK UZUN ZAMANDIR DEVAM EDİYOR

 

 

Rusya’nın 2. Dünya Savaşı'nın son günlerinde topraklarına kattığı Kuril Adaları, Japonya tarafından Kuzey Toprakları olarak adlandırılıyor.

İki ülkenin de üzerinde hak iddia ettiği adalar, söz konusu toprakların stratejik öneme sahip olduğunu düşünen Rusya'nın kontrolünde bulunuyor.

Japonya, aralarında İturup ve Kunaşir adalarının da bulunduğu Kuril Adaları'nın kendilerine geri verilmesini, barış anlaşmasının imzalanması için şart koşuyor. Rusya ve Japonya arasında 2. Dünya Savaşı'nın bitiminde barış anlaşması imzalanmamıştı. 

KAYNAK: İHA
ETİKETLER
Putin
YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Bosh vites 1 yıl önce Şikayet Et
    Rusya ve Amerika her istediğini yapar kimse karışamaz niye çünkü çok güçlü halkı üretmiş ve hala üretiyor
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Ayasofya için tarihi gün geldi çattı! Tüm Türkiye bu açıklamaya kilitlendi
Kıbrıs’ta Rum Kesimi'nden ağır tahrik