İran'dan dikkat çeken İsrail hamlesi! Telefonunu hackledi

İsrail'de 9 Nisan'da yapılacak erken seçimde Başbakan Binyamin Netanyahu'nun en yakın rakibi olarak gösterilen eski İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz'ın cep telefonunun İran tarafından hacklendiği iddia edildi.

İran'dan dikkat çeken İsrail hamlesi! Telefonunu hackledi
İran'dan dikkat çeken İsrail hamlesi! Telefonunu hackledi
GİRİŞ 15.03.2019 12:09 GÜNCELLEME 15.03.2019 12:50
Bu Habere 4 Yorum Yapılmış

İsrail'in "Kanal 12" televizyonunda yer alan haberde, İsrail İç İstihbarat Servisi Şin-Bet'ten (Şabak) iki yetkilinin geçen ay Gantz'ı ziyaret ederek cep telefonun hacklendiğini bildirdiği ileri sürüldü. 

 

 

Şabak yetkililerinin Gantz'a cep telefonunun siyasete atıldığı geçen yıl aralık ayından kısa bir süre sonra hacklendiğini, kişisel bilgilerinin yanı sıra yazışmalarının da çalındığını aktardığı öne sürüldü. 

Haberde ayrıca yetkililerin Gantz'ı çalınan hassas bilgilerin ilerleyen zamanlarda kendisine karşı kullanılabileceği konusunda uyardığı iddia edilirken, İsrailli siyasetçinin cep telefonunda gizli bilgi bulunmadığı belirtildi.

 

 

Şabak'ın Gantz'ın cep telefonunun hacklenmesinin arkasında İran istihbaratının olduğuna inandığı ifade edildi. 

"ZAMANLAMASI MANİDAR"

İddiaya ilişkin Gantz'ın bir başka İsrailli siyasetçi Yair Lapid ile kurduğu "Mavi-Beyaz" ittifakının basın ofisinden yapılan açıklamada ise "Bu olay Gantz'ın Genelkurmay Başkanlığı görevini tamamladıktan 4 yıl sonra yaşandı. Bu konunun kamuoyu ile paylaşılma zamanı hayli manidar" denilerek, seçimlere bir aydan az süre kalan bir zamanda bu iddiaların basınla paylaşılmasına tepki gösterildi.  

NETANYAHU'NUN EN YAKIN RAKİBİ

Genelkurmay Başkanlığından 2015'te emekli olan Gantz, geçtiğimiz yıl aralık ayı sonunda İsrail Direnç Partisi'ni kurarak siyasete atılmıştı. 

Seçim yarışına katıldığı andan itibaren Netanyahu'nun en yakın rakibi olarak gösterilen Gantz, geçen ay seçime eski gazeteci Yair Lapid ile ittifak kurarak girme kararı almıştı. 

BAŞA BAŞ BİR YARIŞ OLACAK

Mavi-Beyaz ismi verilen Gantz-Lapid ittifakının 9 Nisan'daki seçimde Başbakan Netanyahu'nun partisi Likud ile başa baş bir yarış içerisinde olacağı dile getiriliyor. 

Geçen ay yapılan kamuoyu yoklamalarında Mavi-Beyaz ittifakının seçimi birinci olarak tamamlayacağı ön görülse de bu ay yapılan anketlerde Gantz-Lapid ikilisinin ciddi derecede kan kaybettiği belirtiliyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 4
 • Murat 2 yıl önce Şikayet Et
  Helal olsun ve darısı bizim başımıza
  Cevapla
 • hakçı 2 yıl önce Şikayet Et
  inanmayın iranla israil kanka
  Cevapla
 • abdulhamid 2 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun lan ...!
  Cevapla
 • Tayfun yildiz 2 yıl önce Şikayet Et
  helal olsun
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Türkiye'ye resmen sipariş yağdı! 2 bin 500 TIR tıka basa doldu
Bakanlık resmen duyurdu: Operasyon başladı