ABD'den sürpriz S-400, F-35 ve Türkiye açıklaması!

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford, katıldığı bir etkinlikte Türkiye ile olan ilişkiler, F-35 ve S-400'lerle ilgili açıklamalar yaptı.

ABD'den sürpriz S-400, F-35 ve Türkiye açıklaması!
ABD'den sürpriz S-400, F-35 ve Türkiye açıklaması!
GİRİŞ 21.03.2019 19:45 GÜNCELLEME 21.03.2019 19:53
Bu Habere 51 Yorum Yapılmış

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi almasının iki ülke ilişkileri açısından oldukça zor bir konu olduğunu ancak bu konunun üstesinden gelebileceklerini umduğunu söyledi.

 

 

Orgeneral Dunford, Washington merkezli Atlantik Konseyi’nde konuştu.

Türkiye'nin S-400 alımına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Dunford, "Yanıtımda oldukça dikkatli olmaya çalışacağım. Türkiye bir müttefiktir ve çok önemli bir müttefiktir. Aramızda üzerinde uzlaştığımız alanlar uzlaşmadığımız alanlardan daha çok. 5-10 yıl ilerisine baktığımızda Türk müttefiklerimiz bize oldukça yakınlar" diye konuştu.

 

 

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiyi çok iyi çalıştığını belirten Dunford, şunları kaydetti: "Genelkurmay Başkanı olduğumdan beri Türkiye'yi 12 kez ziyaret ettim. Başka bir ülkeye buna yakın kadar sayıda seyahat ettiğimden emin değilim. Bu S-400 konusu oldukça zor bir konu ve biz bu konuda zorluk yaşıyoruz. Hükümetimizin hem yürütme hem de yasama tarafının S-400'lerle bizim en gelişmiş uçağımız olan F-35'in bir arada bulunması konusuna uzlaşmaya yanaşması oldukça zor olacak. Dolayısıyla pozisyonumuzu Türkiye'ye oldukça açık bir şekilde ilettik ve bu konuda bir çözüm bulacağımızı umut ediyorum ancak oldukça zor bir konu bu."

"PUTİN BİR NATO MÜTTEFİKİNE SALDIRMA NİYETİNDE DEĞİL"

ABD'nin ulusal savunma stratejisindeki "büyük güç rekabetinin geri dönüğü" öngörüsüne ilişkin soruları da yanıtlayan Dunford, Rusya'nın niyetinin Avrupa, Avrasya ve etkili olduğu diğer bölgelerde ABD'nin gücünü sarsmak olduğunu ve bu yönde askeri yatırım yolu izlediğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ABD’ye medyan okuma niyetini faaliyete geçirme kabiliyeti olup olmadığına ilişkin bir soruya yanıt veren Dunford, "Putin'in şu anda bir NATO müttefikine konvansiyonel bir yolla saldırmaya niyeti olduğuna inanmıyorum çünkü, bunun Putin'e maliyeti kazanmayı umduğu şeylerin çok üzerinde olacaktır" dedi.

Rus ordusunun geçen yıl profesyonel olmayan, tehlikeli bir şekilde Amerikan askeri araçlarına yaklaşma girişimlerinde bulunduğunu hatırlatan Dunford, Rus mevkidaşı ile yaptığı görüşme sonrasından bunların şu aşamada çözüldüğünü söyledi.

Rusya'nın ABD'ye Avrupa'da meydan okuyup okuyamayacağına yönelik bir soruya ise Dunford, "Bugün artık yapamazlar ama bu durum 10-20 yıl önce olmuş olsaydı ABD, şu anda Avrupa'da güç iddiasında bulunamazdı" yanıtını verdi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 51
 • 1750 2 yıl önce Şikayet Et
  Çözüm, s400 leri almıyalım putin mühendis göndersin TR400 burda imal edelim.
  Cevapla
 • Türkiye, 2 yıl önce Şikayet Et
  Hayır adamların korkusunu anlıyorum da, aynı korku Rusya için de geçerli olması gerekmez mi? Türkiye'yi kendileri gibi iki yüzlü sanıyorlar herhalde, Putin neden füzeye göre uçaklarda geliştirme yapılabilir demiyor?
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  TURŞUYU KİM SATACAK ? Hoca eşeğine yükleyip Turşu satmaya gidiyormuş. Bir gün olsun Hoca şöyle gönlünce "Turşu.." diye bağıramamış. Ağzını açtığı anda eşeği de ağzını açmış "Aİİİİ Aİİİİİ" diye anırmaya!.. Bir gün, Hoca yine turşu satmaya çıkmış. Bir sokağın başına gelip, "Turşu.." diye bağıracak olmuş. Eşek her zaman olduğu gibi yine ağzını açıp baslamış anırmaya. Hoca´nın sinirleri iyice gerilmiş. Bir "La havle!" çekip eşeğin kulağına eğilmiş. "HEY UZUN KULAK ! (ABD?) " demiş. "TURŞUYU SEN Mİ SATACAKSIN YOKSA BEN Mİ?"
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Adam gibi mert doğru ve samimi bir müttefik olsaydınız,şimdi bunlar konuşulmazdı.Ama maalesef hiç bir zaman şeytanın avukatlığını elden bırakmadınız.Şimdi de niçin neden?? s400 de alınacak S500-S600 'de..F35 yoksa Başka bir sürü seçenek var.!! TÜRKİYE'Yİ ikide bir tehdid ETMEYİN.!!
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 2 yıl önce Şikayet Et
  Anlayamadığım konu "S- 400 ler savunma silahı değil mi?Savunma silahı..Eee "Yunanistanda S-300, SA-15, SA-8 gibi Rus füzeleri varken, neden bize S-400 almayın baskıları? Dertleri ne? Yoksa bize saldırmayı mı düşünüyorlar ? Saldırı silahı olsa ki bence oda olmalı hani biraz anlaşılır feryadınız? ABD Türkiyeden güneydoğuyu da koparma aşamasında sorun yaşamamak isteğinde! F-35 ile Teknolojik esaret altına alacağı Türkiye'nin "S-400 alarak kendilerine tehdit olmaması" için debeleniyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fenerbahçe zirve yarışında yara aldı!
Meteoroloji'den son dakika duyurusu: Saat verip uyardı: Devam edecek