Dehşete düşüren gelişme! Ölü sayısı 437'ye çıktı

Birleşmiş Milletler (BM) Afrika'nın güneyinde ve doğusunda etkisini gösteren İdai Kasırgası'nda toplam 437 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. BM, hükümetlerden gelen raporlara göre, Mozambik'te ölü sayısının 242'ye çıktığını, Malawi ve Zimbabve'de ise 195'ten fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Dehşete düşüren gelişme! Ölü sayısı 437'ye çıktı
Dehşete düşüren gelişme! Ölü sayısı 437'ye çıktı
GİRİŞ 22.03.2019 17:19 GÜNCELLEME 22.03.2019 17:19
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) Güney ve Doğu Afrika Bölge Ofisi Başkanı Gemma Connell, Mozambik'in başkenti Maputo'da yaptığı açıklamada, Afrika'nın güneyini ve doğusunu vuran İdai Kasırgası'nda hayatını kaybedenlerin sayısının 437’ye ulaştığını ve ölü sayısının artabileceğini söyledi. Connell, hükümetlerden gelen raporlara göre, Mozambik'te ölü sayısının 242'ye çıktığını, Malawi ve Zimbabve'de ise 195'ten fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

 

Gemma Connell, "Bölgedeki kayıpları tam olarak bilmemekle birlikte, sayının önümüzdeki günlerde artmasını bekliyoruz. Herkesin birçok alanın su altında kaldığını ve bu nedenle ölülerin sayımının zaman almaya devam edeceğinin farkında olması kritik öneme sahiptir. Bu yüzden çalışmalar ilerledikçe ölü sayısının artmasını bekliyoruz" dedi.

Meteoroloji ajansları, Idai'nin tropik bir fırtına olarak mart ayının başlarında Mozambik'in merkezi ve Malawi'nin güneyindeki bazı bölgeleri sular altında bıraktığını, sonra denize yöneldiğini, gücünü ikiye katlayarak geri döndüğünü belirtti.

 

 

ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Zimbabwe Cumhurbaşkanı Emmerson Mnangagwa, 139 kişiyi öldüren ve ülkenin doğu ve güney bölgelerinde yıkımlar meydana getiren İdai Kasırgası'nın ardından bu hafta sonu için iki günlük ulusal yas ilan etti.

Mozambik'ten gelen İdai Kasırgası geçtiğimiz Cuma ve Pazar günleri komşu ülke Zimbabwe'yi vurdu. Kasırganın ülkede etkili olduğu süre boyunca yağışlar nedeniyle evleri çöken binlerce insan evsiz kaldı. Ülkenin doğusunda bulunan Chimanimani kasabası kasırgadan en çok etkilenen yer oldu.

Chimanimani Yerel Yönetim Bakanı July Moyo, "Biz üç yoldan ilerleme kaydediyoruz, bunlardan ilki ölen insanları her yere defetmek ki bazıları çoktan defnedildi" dedi.

Chimanimani'de yaşayan Elmon Mthunzi, "Öyle çok yağmur yağıyordu ki dağlardan sular, taşlar ve ağaçlarla birlikte aşağı iniyordu. Şiddetli yağmur, oğlumu bu devasa taşların altına gömdü. Oğlum 17 yaşındaydı. Bizim umudumuz onu bulmak. Bütün köy olanlardan yas tutuyor ve iki üyesini kaybeden bir aile var" dedi.

Chimanimani'de yaşayan Tambudzai Mugana ise, "Kanepeler, televizyonlar, yemekler ve evler dahil bu şiddetli yağmur nedeniyle sahip olduğumuz eşyaların birçoğunu kaybettik. Oğlumuzun kayıp olduğunu söylesem bile, vücudunu ne zaman göreceğimizi bilmiyoruz, gerçekten çok acı verici" açıklamalarında bulundu.

Çin, ABD, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği etkilenen topluluklara bağışta bulundu.

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • SAMI 1 yıl önce Şikayet Et
  Insanlar insanliktan cikti onu yaradani dusunen var ALLAHI ni dusunen varmi dilde dusunuyoruz kalben ALLAHTAN uzak olmanin bir bedeli olcak RABBIM bizi gafillerden eyleme insALLAH
  Cevapla
 • Dehşetül vahşet 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyada daha dehşetli durumlar var.Bu bir doğal afet yani bu gayet doğal.Ama buradan epey bir yardım kampanyası da çıkar hani..
  Cevapla
 • Urfalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu kasırga ABD yi de vursa keskem,ABD nin yerle bir oldugu da inşallah haber olur..
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  sadece insanlar değil ne kadarı öldüğü asla belli olmayan amma ölen hayvan sayısı da korkunç boyutta kuşlar kediler köpekler ve ismini telaffüz edemediğimiz bilmediğimiz onbinlercesi artık yaşamıyor
  Cevapla
 • Eee 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen çocuğun varken ewdeki fareyimi düşünecek sin??
  Cevapla
 • hamdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Afrikayi yilardir Enperyalizler Siyonistler sömürüyo altinini diyamantini petrolunu simdi yardim etsinle sömürenler onlar!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Savunmada son dakika kararları! Türkiye gücüne güç katacak!
Türkiye'nin son adımıyla ilgili çarpıcı yorum: İkinci Sevr'i yırtıp attık