Güney Amerika buluştu! Maduro çağrılmadı

Güney Amerika’nın 11 ülkesi, Güney Amerika İlerleme Forumu (Prosur) için Şili’de buluştu. Programa Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun davet edilmemesi dikkat çekti.

Güney Amerika buluştu! Maduro çağrılmadı
Güney Amerika buluştu! Maduro çağrılmadı
GİRİŞ 23.03.2019 15:04 GÜNCELLEME 23.03.2019 16:03
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Güney Amerika’nın 11 ülkesi, Güney Amerika İlerleme Forumu (Prosur) için Şili’nin başkenti Santiago’da bir araya geldi. La Moneda Sarayı’nda başlayan görüşmelere Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera ev sahipliği yaparken; Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Kolombiya Devlet Başkanı Ivn Duque, Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo, Peru Devlet Başkanı Martin Vizcarra’nın yanı sıra Uruguay, Bolivya, Guyana ve Surinam’dan temsilciler katıldı. 

GÜNEY AMERİKA'NIN KALBİ ŞİLİ'DE ATACAK

 

 

Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvador, Paraguay ve Peru devlet başkanlarının yanı sıra Uruguay, Bolivya, Guyana ve Surinam’dan Şili’nin başkenti Santiago’ya gelen Güney Amerika’nın 11 üst düzey yetkilisi Prosur bloğunu masaya yatıracak. 

"PROSUR İÇİN ÇALIŞACAĞIZ"

Şili Devlet Başkanı, Santiago’da başlayan görüşmelerin ilk gününde yapılan açılış konuşmasında, “Hepinize geldiğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Beş yıldan fazla bir süredir bölge başkanları bir araya gelmedi. Entegrasyonu destekleyen toplantı ve koordinasyon açık bir diyalog forumu oluşturmak istiyoruz, İdeolojisiz ve bürokrasisiz bir forum olmasını istiyoruz. Güney Amerika İlerleme Forumu (Prosur) için çalışacağız” dedi. 

MADURO NEDEN ÇAĞRILMADI?

 

 

Şili Devlet Başanı Pinera, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun toplantıya davet edilmediğini açıklayarak, “Venezuela demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün gerekliliklerini yerine getirmediği, halkının özgürlüklerine ve insan haklarına saygı göstermediği için hariç tutuldu” ifadelerini kullandı. 

Güney Amerika’da kalan son iki sosyalist hükümet Bolivya ve Uruguay’ın devlet başkanları Evo Morales ile Tabaré Vzquez’in ise programa kendilerini temsilen katılımcı göndermesi dikkat çekti. 

Şili Devlet Başkanı Sebastin Pinera ve Kolombiya Devlet Başkanı Ivn Duque tarafından tasarlanan ‘Prosur Bloğu’nun, 2008'de doğan ve on iki üyesi olan Güney Amerika Ülkeleri Birliği’nin (Unasur) yerini alması planlanıyor. 

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • reisci 2 yıl önce Şikayet Et
  maduroyu kimse iplemiyeaahhh
  Cevapla
 • kaptan 2 yıl önce Şikayet Et
  MADURO ya cagri kardes sende bir TOPLANTI yaparak TÜRKIYE rusya IRAN cin PAKISTAN katar, ENDONEZYA malezya AZERBAYCAN kazakistan ÖZBEKISTAN gibi kendine dost gördügün ülkeler i cagir tam bir GÜC GÖSTERISI OLSUN senin yanindayiz ABD ve köpeklerine karsi seninleyiz eyy MADURO
  Cevapla
 • Denizci 2 yıl önce Şikayet Et
  Kiraya vermişsiniz siz tüm emanetleri.köle olmaya mahkumsunuz 3 5 dolar için.
  Cevapla
 • Selçuklu 2 yıl önce Şikayet Et
  Maduro yu çağırmayan gerzekler, yarın sıranın kendilerine geleceğini hesap edemediler mi? Bu gün Maduro yu tanımayan, yarın seni tanımaz
  Cevapla
 • tarafsız.. 2 yıl önce Şikayet Et
  Muhalif soytarı da gitmemiş mi??
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Lavanta bahçelerine turist akını! Artık kışın da gidiyorlar
Cüneyt Özdemir Selçuk Tepeli'yi ti'ye aldı: Daha önce zombi filmleri seyrediyordum