Son sözü Trump söyleyecek! Suudi Arabistan'a kötü sürpriz

ABD Temsilciler Meclisi, ABD'nin Yemen'deki iç savaşta Suudi Arabistan'a verdiği askeri desteğin durdurulması yönündeki karar tasarısını onayladı.

Son sözü Trump söyleyecek! Suudi Arabistan'a kötü sürpriz
Son sözü Trump söyleyecek! Suudi Arabistan'a kötü sürpriz
GİRİŞ 05.04.2019 10:06 GÜNCELLEME 05.04.2019 10:08
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

ABD Kongresinde Senato'da her iki partinin de desteğiyle onaylanan ve ABD'nin Yemen'de Suudi Arabistan'a verdiği desteğin kesilmesini öngören karar tasarısı Temsilciler Meclisinde oylandı.

 

 

SON SÖZ TRUMP'IN

Temsilciler Meclisinde 175'e karşı 247 "evet" oyu ile onay alan tasarı, ABD Başkanı Trump'a sunulacak.

 

 

Amerikan basınındaki haberlere göre, "ABD-Suudi Arabistan ilişkilerine zarar verilmemesi" için Trump'ın tasarıyı veto etmesi bekleniyor.

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Eliot Engel, yaptığı açıklamada, "Başkan Trump, dış politika söz konusu olduğunda Kongrenin artık kendi anayasal zorunluluklarını göz ardı etmeyeceği gerçeğiyle yüzleşecektir" diye konuştu.

ABD Senatosunda söz konusu kararın destekçilerinden olan Connecticut Demokrat Senatörü Chris Murphy de Temsilciler Meclisindeki oylamadan önce "Bu (tasarı) hayat kurtaracaktır ve sadece Kongrenin savaş ilan etmeye hakkı olduğuna dair güçlü bir mesaj gönderecektir" mesajını paylaştı.

GEÇEN AY SENATODA KABUL EDİLMİŞTİ

ABD yönetiminin, Yemen'de devam eden savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm askeri unsurlarını 30 gün içinde geri çekmesini öngören yasa tasarısı, 13 Mart'ta Senatoda kabul edilmişti. 

Tasarı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan politikasına önemli bir karşı çıkış olarak nitelendirilmişti.

Söz konusu tasarıda, El Kaide ile savaşanlar hariç, Yemen'deki savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm Amerikan askeri unsurlarının 30 gün içinde geri çekilmesi öngörülüyor.

ABD yönetiminin Suudi Arabistan'a Yemen'de devam eden savaşta verdiği destek uzun süredir Kongrede tartışmalara neden olmuş, geçen aralık ayında Senatoda kabul edilen benzer bir tasarı, o zaman Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinde kabul edilmemişti.

Kasım ayında yapılan Kongre ara seçimlerinin ardından yenilenen Senato ve Temsilciler Meclisinde söz konusu Yemen tasarısının yeniden gündeme geleceği belirtilmişti.

Şubat ayı içinde ABD'nin Yemen'de devam eden savaşta Suudi Arabistan'a verdiği askeri desteği kesmesini öngören ayrı bir yasa tasarısı, Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
temsilciler meclisi
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • 63-63 1 yıl önce Şikayet Et
    trump a para lazım
    Cevapla
  • ibrahim k 1 yıl önce Şikayet Et
    Eee ne olacak sandı ki suudiler bir kere verdin mi daha durduramazsın şimdi trump ın danışmanı arıyacak bizden ne alacaksınız verdiğiniz para resmi olması açısından diyecek suudiler milyar dolarlık bir ürün alacak amerikada diyecek ki yardımın süresi uzatıldı
    Cevapla
DİĞER HABERLER
27 Mayıs'ın tanığı Prof. Dr. Mim Kemal Öke karanlık süreci anlattı!
Sancaktepe’deki pandemi hastanesi açılış için gün sayıyor