Erdoğan Trump'ı yumuşak karnından vurmuş!

ABC News: ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarından yetkililer, Trump'ı, S-400'den vazgeçmesi konusunda Erdoğan'a sert ültimatom vermesi için 'çalıştırdı'. Ama 22 Şubat'taki telefon görüşmesinde Erdoğan "Kongre Türkiye'ye yaptırım uygulayarak sizin başkanlık yetkilerinizi gasp ediyor" deyince Trump'ın süngüsü düştü.

Erdoğan Trump'ı yumuşak karnından vurmuş!
Erdoğan Trump'ı yumuşak karnından vurmuş!
GİRİŞ 09.04.2019 17:36 GÜNCELLEME 09.04.2019 17:41
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alma sürecinin NATO sistemleriyle uyuşmadığı gerekçesiyle yapılan tüm tehditlere rağmen hala engellenememiş olmasıyla ilgili ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıkları yetkililerinin Başkan Donald Trump'ı suçladığı belirtildi. Başkan Yardımcısı Mike Pence, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan dahil üst düzey yetkililerin aylardır Ankara'yı Amerikan Patriot sistemi yerine Rus S-400 sistemi almaması için uyardığını hatırlatan ABC News, Trump'ın bu konuda sert bir ültimatom vermemesinin ise yetkililerin tepkisini çektiğini aktardı. 

 

 

Meseleyi bilen kaynaklara dayandırıldığı kaydedilen haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le S-400 müzakarelerini bizzat yürüttüğüne dikkat çekilerek, ABD'li yetkililerin Trump'ın Erdoğan'a yapacağı baskının S-400 anlaşmasını sona erdirmesine umut bağladığı belirtildi. 

Ancak habere göre 22 Şubat tarihli Erdoğan-Trump telefon görüşmesi hiç de onların umduğu gibi geçmedi. Telefon konuşmasıyla ilgili bilgilendirilmiş üç ABD'li yetkiliye göre, Trump'ın yaptırım tehdidini geri püskürten Erdoğan, Kongre'nin S-400 anlaşması üzerinden Türkiye'ye yaptırım uygulayarak Başkan'ın yürütme yetkilerini ihlal ettiğini savundu.

 

 

İki ABD'li yetkili de Erdoğan'ın Trump'a şöyle dediğini iddia etti: "Kongre'nin  ABD’nin Düşmanlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası'na (CAATSA) dayanarak Türkiye'ye yaptırım çıkarması olasılığı anayasaya aykırı, zira böylelikle sizin yürütme yetkinizi elinizden alıyorlar." Bunun üzerine Trump meseleyi Kongre ile görüşeceğini söyleyerek konu değiştirdi.

Üçüncü ABD'li yetkiliye göre Trump'ın karşılığı belli bir çerçeveye oturmadığından neyin yumuşak karnı olduğunu Erdoğan gördü.

Öncesinde ABD Dışişleri ve Savunma Bakanlıklarından yetkililerin Trump'ı Erdoğan'la telefon görüşmesine ve görüşmede ortaya çıkabilecek çapanoğullarına hazırlamak için büyük çaba sarf ettiğini aktaran ABC News, daha önce Pompeo ve Shanahan'ın da Erdoğan'la konuştuğunu ama hiçbir ilerleme kaydedemediğini hatırlattı.

Bir ABD'li yetkili "Bu yüzden bu meselede Trump'ın rolü kritik önemde. Çünkü Erdoğan kendisiyle görüşen temsilcileri dinlemiyor" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun çarşamba günkü açıklamasında ABD yönetiminden farklı ve çelişkili sinyaller geldiğini ve 22 Şubat'taki telefon görüşmesinde Trump'ın Erdoğan'a "Meseleyi halledeceğim" sözü verdiğini söylediğine de dikkat çekildi.

Washington'daki NATO'nu 70. yıldönümü kutlamasında konuşan Çavuşoğlu, ABD'li yetkililerin Türkiye'ye 100 adet F-35 teslimatını iptal etme tehditlerini dert etmedikleri, çünkü Trump'ın güvence verdiğini dile getirdi: "Trump telefonda ABD'nin Türkiye'ye Patriot satmayarak hata yaptığını kabul etti ve Erdoğan'a meseleyi halledeceği sözü verdi. Kendisi ABD'nin Başkanı… Sorunu çözmek için elinden geleni yapacağına söz verdi."

Bununla birlikte ABC News "ABD Başkanı'nın anlaşmayı durdurup durdurmayacağı meçhuldü, çünkü (karşısında) egemen bir ülke var" yorumunu yaptı.

Putin ile Erdoğan'ın 8 Nisan'da Moskova'da gerçekleştirdiği zirvede Rusya Devlet Başkanı şunları söyledi: "Ülkelerimiz arasındaki askeri-teknik işbirliğini güçlendirmek için görevler var önümüzde. Türkiye'ye S-400 hava savunma sistemi sevkiyatı anlaşmasının gerçekleştirip tamamlanması, ikili ilişkilerdeki önceliğimiz. Türkiye ile gündemimizde, bu ülkeye başka modern Rusya yapımı askeri ürünler sevk etme projelerimiz de var."

Diğer taraftan S-400'e misilleme olarak Türkiye'ye F-35 teslimatını engellemeye yönelik bir tasarı ABD Kongresi'nin alt kanadı Temsilciler Meclisi'nde kabul edildi ve ardından Senato için de hazırlandı.

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • kudret 1 yıl önce Şikayet Et
  nihayet patriot vs ürünleri vermeyip sürekli tehdit ettiklerini kabul ediyorlar, egemen her devlet gibi Erdoğan liderliğiyle Türkiye kendi yolunu çizecek kudrettedir.
  Cevapla
 • Hsn41 1 yıl önce Şikayet Et
  1- S400 daha iyi ve daha ucuz patriot daha pahalı ve daha etkisiz neden daha çok para verelim ve daha kötüsünü alalım 2- yunanlılar S300 aldığında neden böyle yaygara koparmadınız yunanistan nato üyesi değilmi 3- neden patriot illa amerikan silah sanayine para kazandırmak zorundamıyız 4- abdye birileri darbe yapmaya çalışsa mesela çin abd gidip Çin füzesi alırmı not : patriotlar bizim için güvenli değil olası bir abd avrupa saldırısında bizi korumaz ki bize son yıllarda ne abd ne avrupa dostça davranmıyor pkk pyd yi silahlandiriyorlar bize ekonomik saldırılar yapıyorlar yarın askeri saldırı yaparlarsa önlemimizi almak zorundayız
  Cevapla
 • Arif 1 yıl önce Şikayet Et
  Lütfen savaşalım sevgili başkanım rte. Halkımız da bi silkelenip özüne döner hiç değilse
  Cevapla
 • gakkoş 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın Başkanım (R,T,E) siz ülkenizin menfaatini en iyi şekilde koruyacağına inancımız tamdır.
  Cevapla
 • İnanan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bizimde acilen Su 57 Rus savaş uçağını envanterimize katmamız gerekiyor. İlk önce hava gücümüz ve hava savunma sistemleri yapıp ve alıp güçlendirmemiz gerekiyor. Hisar kısa ve orta menzilli füzelerimiz seri üretime geçilmeli uzun menzilli siper in testleri başlanmalı ve tabiki 50 kW lık laser silahları seri üretime geçilmeli gemilere kara araçlarına ve önemli tesislere konulmalı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Akaryakıt istasyonlarında yeni dönem: Benzini dolduracak kimseyi bulamayacaksınız
Başakşehir'den şampiyonluk yolunda dev adım!