Hindistan Başbakanı Modi'den akılalmaz seçim vaadi! Müslümanlara...

Hindistan'da perşembe günü başlayacak parlamento seçimleri öncesi aşırı sağcı, milliyetçi Başbakan Narendra Modi, Cammu Keşmir halkına sağlanan özel hakların ve statünün kaldırılacağını söyledi.

Hindistan Başbakanı Modi'den akılalmaz seçim vaadi! Müslümanlara...
Hindistan Başbakanı Modi'den akılalmaz seçim vaadi! Müslümanlara...
GİRİŞ 10.04.2019 11:15 GÜNCELLEME 10.04.2019 11:15
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Hindistan Halk Partisinin (BJP) başkent Yeni Delhi'deki genel merkezinde seçim manifestosu yayımlayan Narendra Modi, burada yaptığı açıklamada ayrıca, "Milliyetçilik ilham kaynağımız, yoksul ve geri kalmış kesimlerin ekonomik gelişimini sağlamak felsefemiz ve iyi yönetişim de sloganımız" ifadelerini kullandı.

Modi'nin liderliğini yaptığı BJP, uzun süredir Keşmir'e tanınan özel statünün Hindistan'ın geri kalanıyla entegre olmayı engellediğini savunarak, bölgenin özel anayasal statüsüne son verilmesi gerektiğini savunuyor.

Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşılan BJP manifestosunda, seçimlerin ardından Hindistan'ın kontrolü altındaki Cammu Keşmir'in özerk statüsünün kaldırılacağı ifade edildi.

Çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Cammu Keşmir'den bölge halkı dışında kimseye arazi ya da gayrı menkul satışı yapılmıyor.

Ancak özerk statünün kaldırılmasının ardından varlıklı Hintlilerin Keşmir'e akın edeceği tahmin ediliyor.

Bazı Keşmirli Müslümanlar ise hükümetin bu adımının bağımsızlık savaşına yol açacağı uyarısında bulunuyor.

Siyasi analistler, 11 Nisan'da başlayıp 19 Mayıs'a kadar devam edecek ve yaklaşık 900 milyon kişinin oy kullanmasının beklendiği seçimlerde ana gündemin "milletçilik" ve "ulusal güvenlik" tartışmaları çerçevesinde devam edeceğini belirtiyor.

KAYNAK: EURONEWS
YORUMLAR 1
  • Padişah 3 yıl önce Şikayet Et
    Şeytaniler,putperestler yahudi ve hristiyanlar doğrudsn islamı hedef almışlar.islam dünyası nerde?
    Cevapla
DİĞER HABERLER
'Kuru Kanal' için Türkiye'yi gözüne kestirdi! İşbirliği öngörüyoruz
Çin'de şok eden olay: Dünya kupası uğruna felç oldu!