Halk virüsün varlığına inanmıyor! 777 kişi öldü

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) Temmuz 2018'de ilan edilen 10'ncu ebola salgını, neden olduğu 777 ölümle ülkede görülen en ölümcül ebola salgını oldu.

Halk virüsün varlığına inanmıyor! 777 kişi öldü
Halk virüsün varlığına inanmıyor! 777 kişi öldü
GİRİŞ 19.04.2019 15:21 GÜNCELLEME 19.04.2019 15:21

Dünyada ilk defa 1976'da KDC'nin Yambuku bölgesinde ortaya çıkan ve adını Ebola Nehri'nden alan salgın, ülkede kamu sağlığını tehdit etmeye devam ediyor.

Geçen yıl ülkenin kuzeydoğusundaki Kuzey Kivu eyaletinde görülen, ardından komşu eyalet İturi'ye yayılan salgın, yol açtığı ölümler bakımından KDC'de şimdiye kadar görülen en ağır salgın oldu.

Ülkede daha önce eboladan en fazla ölüm, 280 kişinin hayatını kaybettiği 1976'daki ilk salgın olmuştu.

KDC Sağlık Bakanlığının paylaştığı verilere göre, Kuzey Kivu eyaletinde başlayan ve Ituri eyaletine yayılan 10'uncu salgında, bin 302 kanamalı ateş vakası görüldü. Bu kişilerden bin 236'sının Ebola virüsü taşıdığı tespit edildi.

777 KİŞİ ÖLDÜ

Salgında Temmuz 2018'den bugüne kadar toplam 777 kişi öldü, virüsü taşıyan 380 kişi ise iyileşti. Ebola merkezlerinde halen 79 kişinin tedavisi sürüyor.

Sağlık Bakanlığı kanamalı ateş vakalarından ölen 66 kişinin daha virüs kaynaklı hastalanmış olabileceğini belirtti.

Diğer yandan salgın 1-17 Nisan arasında bölgesel olarak genişlemese de ebola kaynaklı ölümler hızla artış gösterdi ve 167 kişi yaşamını yitirdi.

104 MİLYON DOLAR GEREKİYOR

KDC'deki bu salgını, 2014-2017 arasında Batı Afrika ülkeleri Gine, Liberya ve Sierra Leone'de 11 binden fazla kişinin hayatını yitirmesine neden olan ebola salgınından sonra dünyadaki en büyük ikinci salgın olma özelliğini taşıyor.

Bununla birlikte, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) son salgın nedeniyle "acil durum" ilan edilmesine gerek duyulmadığına karar verdi.

Salgının sona ermesinin 6 ayı bulabileceğini duyuran DSÖ, ebola ile mücadele için en az 104 milyon dolar finansman gerektiğini açıkladı.

HALK VİRÜSÜN VARLIĞINA İNANMIYOR

Salgının bulunduğu bölgelerde, silahlı grupların etkin olması ebola ile mücadeleyi zorlaştıran bir etken olarak ortaya çıkıyor.

Bölgede görev yapan sağlık personeli, silahlı gruplarla gerektiğinde müzakere ederek, ebola vakalarının tedavi olması için çalışıyor.

Ayrıca KDC halkının yüzde 25'inin ebola virüsünün varlığına inanmaması hastalığın yayılmasını hızlandırıyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
kongo Nzara
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Irkçı saldırı sonrası ABD'de beklenen asıl tehlikeyi açıkladı
Dolarda hareketli dakikalar! Sert düşüş!