Buteflika'nın yerine 24 aday başvurdu!

Eski Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika rejiminin sembol isimlerine karşı gösterilerin devam ettiği Cezayir'de 4 Temmuz'da gerçekleştirilmesi planlanan cumhurbaşkanı seçimine 24 adaylık başvurusu olduğu bildirildi.

Buteflika'nın yerine 24 aday başvurdu!
Buteflika'nın yerine 24 aday başvurdu!
GİRİŞ 21.04.2019 11:48 GÜNCELLEME 21.04.2019 11:48

Cezayir İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, cumhurbaşkanı seçimi için 11 Nisan'dan bu yana 24 kişinin adaylık başvurusunda bulunduğu ifade edildi.  

Cumhurbaşkanı seçimine, ülkedeki protestoları düzenleyen halk hareketi ve meclisteki muhalefet katılmayı reddediyor. 

Cezayir Hakimler Sendikası, sokağa çıkan halkın Buteflika rejiminin sembol isimlerinin gitmesi yönündeki talepleri karşılanmadan seçimin yapılmasını kabul etmediklerini açıklamıştı. 

Ülkede Buteflika'nın istifasından sonra göreve gelen geçici Cumhurbaşkanı Abdulkadir bin Salih'in 4 Temmuz'da cumhurbaşkanı seçimi yapılacağına yönelik açıklamasına rağmen geçiş dönemi yetkililerine karşı gösteriler devam ediyor. 

Geçici Cumhurbaşkanı Bin Salih, Buteflika'nın istifasından iki gün önce onayladığı yeni hükümetin Başbakanı Nureddin el-Bedevi ve Anayasa Konseyi Başkanı Tayyib Bilayz, göstericilerin hedef aldığı başlıca isimler olarak öne çıkıyor. 

Cezayir'de 20 yıldır yönetimde olan Buteflika, yaklaşık 1,5 aydır süren protestolar ve ordunun "uyarıları" sonucu 2 Nisan'da istifa etmişti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Çocuk mahkumların anlattıkları kan dondurdu
Rus askerler İsrail sınırına konuşlandı! Bölgede sıcak saatler...İsrail'e mesaj