ABD'den yıllar sonra gelen Esed ve Rusya itirafı

Eski ABD Başkanı Barack Obama döneminde Savunma Bakanlığı (Pentagon) Müsteşar Yardımcısı olan Andrew Exum, 2015 yılında Beşşar Esed rejiminin aniden düşmesinden endişe eden ABD'nin Rusya ile görüşmeler yaptığını açıkladı.

ABD'den yıllar sonra gelen Esed ve Rusya itirafı
ABD'den yıllar sonra gelen Esed ve Rusya itirafı
GİRİŞ 13.05.2019 09:04 GÜNCELLEME 13.05.2019 09:27
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde bir oturuma katılan Andrew Exum, Obama döneminde ABD'nin Suriye'ye bakışına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. ABD'nin Suriye'de Esed rejiminin düşmesinden korktuğunu anlatan Exum, özellikle 2015 yılında bu korkunun üst düzeye çıktığını belirtti. Exum, "O dönemde Suriye konusunda Rusya ile iş birliği yapma fikri benim bulunduğum bakanlıkta pek destek bulan bir şey değildi ancak doğrudan Başkan'dan talimat gelince elimizden geleni yaptık. Bu süreç 2015 yılının yazında başladı ve (Pentagon'daki) ofisim bizim Suriye'de 'yıkıcı başarı' diye değerlendirdiğimiz senaryo için kurumlar arası koordinasyona başladı" değerlendirmesini yaptı.

 

 

Obama, Esed'i belirsizliğe tercih etmiş

Exum, o tarihte Obama'nın, "Esed rejiminin aniden düşmesinin hem Suriye'de tamamen belirsizliğe neden olmasından hem de İsrail'in güvenliğini tehlikeye atmasından" endişe ettiğini kaydetti.

 

 

Bu endişeyle Obama'nın, Esed rejimi devrilmesin diye Rusya ile temasa geçilmesi talimatını verdiğini anlatan Exum, günün sonunda Esed'in devrilmediğini ifade etti.

İsrail'in güvenliği ve DEAŞ'ın yenilmesi

ABD'nin Suriye'de iki ana amacı olduğunu söyleyen Exum, "Sonuçta Rusya ve partnerleri bu savaşı kazandı. Biz ise kendi çıkarlarımızı önceledik, bunlar İsrail'in güvenliğini temin etmek ve DEAŞ'ı yenmek idi" yorumunu yaptı.

Söz konusu görüşmelerin detaylarına girmeyen Exum, o dönemde ABD'nin Rusya ile Suriye konusunda nasıl bir iş birliği içinde olduğunu ortaya koyan ender üst düzey isimlerden biri olarak kayıtlara girdi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • türk 2 yıl önce Şikayet Et
  deaş mı kim üretti besledi sahaya saldı geç bunları artık inanmıyoruz
  Cevapla
 • Yee 2 yıl önce Şikayet Et
  Deası sız kurdunuz zaten ne savası
  Cevapla
 • Osmanlı 2 yıl önce Şikayet Et
  demek ki demokrasi insan hakları netmiş boş laf imiş...kalıbınız bu işte katil abd...
  Cevapla
 • sami 2 yıl önce Şikayet Et
  lanet olsun sana ve tüm zalimlere
  Cevapla
 • mahmuthan 2 yıl önce Şikayet Et
  istemezler tabi esad gidince Sünni müslamanlar iktidar olacak .buda siyonist istailin isine gelmez
  Cevapla
DİĞER HABERLER
İran medyası bunu ilk kez yaptı! Hepsi aynı anda Erdoğan manşeti attı
27 Ekim gazete manşetleri