İsrail askerleri Güney Kıbrıs'ta!

Kıbrıs Rum Savunma Bakanlığı, İsrail ile askeri işbirliği çerçevesinde 29 Mayıs'a kadar sürecek bir askeri tatbikat başladığını açıkladı.

İsrail askerleri Güney Kıbrıs'ta!
İsrail askerleri Güney Kıbrıs'ta!
GİRİŞ 22.05.2019 08:39 GÜNCELLEME 22.05.2019 08:39
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, askeri tatbikat, Lefkoşa fır hattı ve Rum Kesimi'ne ait toprakların büyük bir kısmı içerisinde gerçekleştiriliyor. Tatbikata Kıbrıs Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) ve İsrail Silahlı Kuvvetleri hava ve kara kuvvetleri unsurları katılıyor.

İsrail ile Rum yönetiminin ortak askeri tatbikatı, Rum medyasında da geniş şekilde yer aldı. İsrail özel kuvvetler mensubu komanda ekibinin RMMO ile tatbikat yapmak için Güney Kıbrıs'a geldiği bildirildi. Rum medyasının, 'İsraillilerin hava indirmesi' başlığıyla verdiği habere göre, İsrailli özel kuvvetler mensuplarının Baf'taki Andreas Papandreu Hava Üssü'ne önceki gün indiği kaydedildi. İsrailli askerlerin, askeri nakliye uçakları yanında silah ve diğer teçhizatlarıyla birlikte geldiği ifade edildi.

Politis gazetesi, 'İsrail ile geniş ölçekli tatbikat' başlığıyla aktardığı haberinde, Güney Kıbrıs ile İsrail arasındaki taktik askeri iş birliği çerçevesinde RMMO ile İsrail silahlı kuvvetlerinin ortak tatbikat icra edeceğini yazdı. Gazete, İsrail hava kuvvetlerine ait helikopterlerin de tatbikata katılmak üzere Baf hava üssüne geleceğini belirtti.

'TATBİKAT BİRİNE MESAJ DEĞİL'

Habere göre, ilk olarak, "İsrail savaş uçakları ve savaş gemileri ile Rum yönetiminin hava savunma sistemi ve kıyı savunma sisteminin de devreye sokulacağı hava-deniz tatbikatı icra" edilecek.

Politis'e konuşan önemli bir Rum kaynak, tatbikatla ilgili olarak, "Bu tür tatbikatların herhangi birine mesaj olduğunun düşünülmesi yanlış olur. Bu, herhangi birisi aleyhine olmayan, iki ülkenin silahlı kuvvetlerinin savunma kabiliyetinin güçlendirilmesidir. Keza Milli Muhafız Ordusu (RMMO) Mısır, ABD, Fransa, ve benzeri gibi başka ülkelerin silahlı kuvvetleriyle de tatbikatlar icra ediyor" dedi.

YORUMLAR 15
 • önkonyalı 4 yıl önce Şikayet Et
  bizde filistin ile tatbikat yapalım
  Cevapla
 • kafa 4 yıl önce Şikayet Et
  üç metrekare yerde tatbikat mı yapmışlar?
  Cevapla
 • karadeniz 4 yıl önce Şikayet Et
  rusya ile anlassak ve rus askerlerının dınlenmesı ıcın kıbrısa demır atsa.hatta savas ucaklarını bır ınıs kalkıs ıcın de kıbrısı kullandırsak.dunya ne der :)
  Cevapla
 • Tabi 4 yıl önce Şikayet Et
  Zamanında kurtardıgımız kıbırs sımdı bıze artıslıl yapıyo bı gunluk ısı var yerle bır etmemız için akıllı olun rumlar bız turklere bulasmayın
  Cevapla
 • yiğido 4 yıl önce Şikayet Et
  evet tatbikat yaptığın ülkeler de bizim dostumuz değil. Hatta düşmanımıza silah veren alçaklar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den İran'a bir suçlama daha! 39 ülke harekete geçti
Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Fidan, yarın ABD'ye gidecek