Mısır açıkladı! Hafter'i destekliyoruz

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, Libya’da siyasi çözüm için girişimlerin sürdüğünü ve Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri emekli General Halife Hafter’i desteklediklerini söyledi.

Mısır açıkladı! Hafter'i destekliyoruz
Mısır açıkladı! Hafter'i destekliyoruz
GİRİŞ 22.05.2019 08:59 GÜNCELLEME 22.05.2019 08:59
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Şükri, Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen, ülkenin ileri gelen gazetecileri ve medya çalışanlarının davet edildiği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, "(Hafter’e bağlı) Libya Ulusal Ordusu’nu destekliyoruz. Ülkedeki diğer oluşumları da bu kuruma bağlamak için çaba sarf ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bölgede ciddi çatışma alanlarının olduğuna dikkati çeken Şükri, savaşa değil siyasi çözümlere ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Trablus'u ele geçirmek için 4 Nisan'da saldırı başlatan General Halife Hafter'e bağlı askeri güçler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac'ın birlikleri arasında başkent çevresinde şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Libya'da 2011 yılından bu yana Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve ülkenin doğusundaki Halife Hafter'e bağlı güçleri destekleyen Tobruk yönetimi arasında meşruiyet sorunu yaşanıyor. Tobruk yönetimini Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gibi ülkeler destekliyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • ertan 4 yıl önce Şikayet Et
    demekki hafter hain biri.
    Cevapla
  • oflu 4 yıl önce Şikayet Et
    Mısır Libya'nın kendisine bağlı bir devlet olmasını istiyor. Uyanın ey Libyalılar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Terör örgütüne darbe! Bakan Yerlikaya operasyonu duyurdu
Ve geri dönüyor! Meteoroloji'den sarı kodlu uyarı!