İran açıkladı: Hiçbir şekilde savaşmayacağız

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Haşmetullah Felahetpişe, ABD ile vekalet savaşları dahil hiçbir şekilde savaşa girmeyeceklerini söyledi.

İran açıkladı: Hiçbir şekilde savaşmayacağız
İran açıkladı: Hiçbir şekilde savaşmayacağız
GİRİŞ 22.05.2019 14:09 GÜNCELLEME 22.05.2019 14:57
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

İranlı İşçiler Haber Ajansı ILNA'ya konuşan Felahetpişe, Tahran ile Washington arasında son günlerde karşılıklı açıklamalarla artan gerginliği değerlendirdi. 

 

İran'ın bölgede kontrol ettiği silahlı gruplar üzerinden ABD'ye karşı doğrudan savaş yerine vekalet savaşına girebileceğine ilişkin yorumların sorulması üzerine Felahetpişe, "Hiçbir şekilde hiçbir tür savaşa girmeyeceğiz. İran tarafından hiçbir grup vekalet savaşına girdiğini ilan edemez." dedi. 

Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki (BAE) El-Fuceyra Limanı yakınlarında geçen hafta petrol tankerlerinin sabotaja uğramasının İran'la ilgisinin olmadığını söyleyen Felahetpişe, "Savaş başlatmamak İran'ın siyasetidir. Bu yüzden bu tür eylemlerin bizim siyasetimizle bir ilgisi yok. Biz olayla ilgili soruşturmanın sonuçlanmasını bekliyoruz ve bu gibi eylemlerin şüpheli olduğuna inanıyoruz." ifadelerini kullandı. 

 

Felahetpişe, bölgedeki bazı aktörlerin ABD'yi Orta Doğu'da savaşa çekmek istediğini sözlerine ekledi. 

ABD İRAN GERİLİMİ

ABD Başkanı Donald Trump, İran'la 2015'te imzalanan nükleer anlaşmadan 8 Mayıs 2018'de çekildiğini açıklamıştı.

Sonrasında Tahran yönetiminin petrol ihracatını hedef alan yaptırımları uygulamaya koyan ABD, nisan ayında İran Devrim Muhafızları Ordusunu "yabancı terör örgütleri" listesine almıştı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de ABD'nin yaptırımlarına karşılık 8 Mayıs'ta ülkesinin nükleer faaliyetlerinin bir kısmını yeniden uygulamaya başladığını ve anlaşmanın taraflarına İran'ın çıkarlarını koruyacak önlemler alması için 60 gün süre verdiklerini duyurmuştu.

ABD, kısa süre önce İran'dan gelebilecek tehditlere karşı tedbir amacıyla USS Abraham Lincoln Uçak Gemisi Taarruz Grubu ile 4 nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarından oluşan Bombardıman Görev Gücü'nü Basra Körfezi'ne sevk etmişti.

BAE, farklı ülkelerden 4 sivil ticari kargo gemisinin, ülkenin doğu sahilinde yer alan El-Fuceyra Limanı yakınlarında 12 Mayıs'ta sabotaja uğradığını açıklamıştı.

Suudi Arabistan da ülkenin doğu bölgesindeki rezervlerden, batı sahilindeki limana petrol taşıyan boru hattı üzerinde bulunan 2 pompa istasyonuna 14 Mayıs'ta drone saldırısı düzenlendiğini duyurmuştu.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 13
 • HALİL 1 yıl önce Şikayet Et
  islam düşmanı irancı adiler hani iran amerikayı vuracaktı
  Cevapla
 • saga 1 yıl önce Şikayet Et
  Siz zaten tarihte hiçbir zaman Hristiyanlarla savaşmadınız ki, sizin düşmanınız devamlı Müslümanlar oldu
  Cevapla
 • zafer 1 yıl önce Şikayet Et
  iran suriye de masum bebekleri ve savunmasız insanları öldürür başka kimseye gücü yetmez
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Yav sen hic abd ile savasa bilirmisin adamlar okyanusun ötesinden seni vurur anca abd ye karsi kendini korumaya calisa bilirsin baskada bir sey yapamazsin
  Cevapla
 • Müslüman Kürd 1 yıl önce Şikayet Et
  Önceki günler iran demiyormuydu yok efendim biz amerikayı vururuz yok gemilerini batırırız. Demekki her sözü söylerken insan biraz düşünmeli. Daha suriyede ırakta yemende mezhep savaşı yapıyorsunuz. Şii olmayan müslümanları katlediyor ve katledenlerede destek veriyordunuz. Şimdi gavurlar geldi bakalım onlara ne yapacaksınız? Gerçi dostlarınız ama hadi görecez ben yinede müslüman bir ülke ve iranlı Türk Arap Fars ve Kürt MÜSLÜMAN kardeşlerimin zarar görmesini istemem. Allahım onları korusun şeytan usadan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Koronavirüs, Türk bilim insanları tarafından yerli süper mikroskopla görüntülendi
Futbol topu sandığı şeyin ne olduğunu öğrenince şaşkına döndü!