Dünya ayakta! Türkiye, ABD, İngiltere, BM, AB, ve Norveç'ten açıklama

Sudan'da güvenlik güçleri pazartesi sabahı başkent Hartum'da ordu karargahı önündeki göstericilere müdahale etti. Bu saldırı sonrası ölü sayısı 60'a yükseldi. Sudan'da 3 Haziran'da yaşanan saldırıları kınayan ABD, İngiltere ve Norveç ortak açıklama yaptı. Bu üç ülkenin yanı sıra Türkiye'de ülkede itidal çağrısı yaparken, AB'den de açıklama geldi. BMGK da acil toplandı. Toplantı sonrası flaş bir açıklama yayımlandı.

Dünya ayakta! Türkiye, ABD, İngiltere, BM, AB, ve Norveç'ten açıklama
Dünya ayakta! Türkiye, ABD, İngiltere, BM, AB, ve Norveç'ten açıklama
GİRİŞ 05.06.2019 15:32 GÜNCELLEME 05.06.2019 15:37
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı, üç ülke yönetimi tarafından imza atılan ortak açıklamaya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 

 

Açıklamada, "Üç ülke, Sudan'da 3 Haziran'da yaşanan ve pek çok barışçıl sivil göstericinin ölümüne ve bazılarının da yaralanmasına neden olan şiddet içeren saldırıları kınamaktadır. Askeri Geçiş Konseyi, bu saldırıların talimatını vermekle Sudan'daki barışı ve geçiş sürecini tehlikeye atmıştır" ifadelerine yer verildi.

Sivillerin öncülüğündeki bir yönetime gücün devredilmesi çağrısında bulunulan açıklamada, Afrika Birliği Sözcüsünün yaptığı açıklamaya destek verildi ve Birliğin Sudan'daki krizin çözümünde önemli olduğu vurgulandı.

 

 

Açıklamada, Konseyin, "Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile müzakereleri durdurma ve 9 ay içerisinde genel seçime gitme" kararının da endişe verici olduğuna dikkat çekildi.

ABD-İngiltere-Norveç ortak açıklamasında ayrıca Sudan halkının sivil yönetime giden yolda barışçıl bir siyasi geçiş sürecini hak ettiği ve bu sürecin adil ve eşit bir seçim ortamına zemin hazırlayacağı belirtildi.

AB'DEN AÇIKLAMA

Avrupa Birliği (AB), Sudan'ın başkenti Hartum'da güvenlik güçlerinin ordu karargahı önündeki protesto alanına müdahale etmesine ilişkin, Askeri Konseye halkın gösteri hakkına saygı duyması ve yönetimi "ivedilikle" sivillere devretmesi çağrısında bulundu.

TÜRKİYE'DEN İTİDAL ÇAĞRISI

Türkiye, Sudan'daki son gelişmelerin ardından geçiş  sürecinin halkın beklentileri doğrultusunda süratle tamamlanması ve bir an önce sivil hükümetin kurulması çağrısında bulundu.

BM'DE ACİL TOPLANTI: AVRUPA ÜLKELERİNDEN KINAMA

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Sudan'ın başkenti Hartum'da güvenlik güçlerinin ordu karargahı önündeki protesto alanına müdahalesi sonrası yaşanan gerginlik nedeniyle acil toplandı. Oturumun ardından gazetecilerin karşısına çıkan Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika, Hollanda, Polonya, İsveç ve İtalya'nın BM daimi temsilcileri ortak açıklama yaptı.

BM Genel Sekreterinin Sudan Özel Temsilcisi Nicolas Haysom'ın, bölgedeki son gelişmeler hakkında BMGK'yi bilgilendirdiğine işaret edilen açıklamada, "Sudan güvenlik güçlerinin, birçok ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan, sivillere yönelik saldırılarını kınıyoruz. Ayrıca yaralı kişilere sağlık hizmetlerinin ulaştırılmasının engellendiği yönündeki haberlerden de derin endişe duyuyoruz" ifadesi kullanıldı.

Sudan'da sivillere yönelik saldırıların, ülkedeki önemli geçiş sürecini baltaladığı vurgulanan açıklamada, "Sudanlı güvenlik güçlerini tüm şiddet eylemlerini kesmeye, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygı duymaya, sivillerin güvenliği ve emniyetini sağlamaya davet ediyoruz" çağrısında bulunuldu.

Ülkedeki müzakerelerin tek taraflı olarak kesilmesini, yeni bir hükümet atanmasını ve çok kısa bir sürede seçim çağrısı yapılmasının endişeyle karşılandığı belirtilen açıklamada, Sudan'da sivillerin önderliğindeki bir geçiş sürecinin, özgür ve adil seçimlerin desteklendiğinin altı çizildi.

Açıklamada, "Sudan halkı, daha iyi bir gelecek inşa etmek ve otokratik yönetimi sonlandırmak için muhteşem bir cesaret ve direniş gösteriyor. Onların demokratik haklarını destekliyor ve yanlarında duruyoruz" ifadelerine yer verildi.

ÖLÜ SAYISI 60'A YÜKSELDİ

Sudan Doktorlar Komitesi, güvenlik güçlerinin pazartesi sabahı başkent Hartum'da ordu karargahı önündeki göstericilere müdahalesinde hayatını kaybedenlerin sayısının bugün hastanelerde yaşamını yitirenlerle 60'a ulaştığını bildirdi.

SUDAN'DAKİ OLAYLAR

Sudan güvenlik güçleri, pazartesi sabahı başkentte gösterilerin odağındaki ordu karargahı önündeki göstericileri gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıtmış, en az 60 kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkede 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz nedeniyle başlayan gösterilerin hızla rejim karşıtı eylemlere dönüşmesinin ardından ordu, 11 Nisan'da yönetime el koyduğunu açıklamış ve 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

Ordunun ülke yönetimine el koymasının ardından sivil yönetime geçiş için eylem yapan protestocular, geçiş hükümetinin nasıl oluşması gerektiğine dair askeri yetkililerle müzakere yürütüyordu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Türk 1 yıl önce Şikayet Et
  Neden hep müslüman ülkeler... Biz müslüman benliğimizi kaybetmemeliyiz uyanık olmamız lazım. birlik olmamız lazım
  Cevapla
 • mechul 1 yıl önce Şikayet Et
  Neden mi hep müslümanlar, çünkü onları bir arada tutan Devleti Aliye Osmanlı artık yok. Onun yerine kurulanlar ise sömürge konumunda. Türkiye ise prangalarından kurtulma mücadelesi veriyor. Özetle müslümanlar savunmasız ve korumasız.
  Cevapla
 • Yakub 1 yıl önce Şikayet Et
  Anladık! Bize destek veren ülkeleri zora sokuyorsunuz. Bu sadece Abd Israil Ingiltere Fransa Avrupaya olan kini artırır. Türkiye'ye olan sevgiyi çoğaltır. Ne yapsalar boş. Artık kader bizden yana. Sudan milleti uyanık olmak zorunda. Her daim Hakkın yanında safını tutmalı çünkü gelecek inşaAllah Hakkı üstün tutanlarda olacak, gücü değil!
  Cevapla
 • airplane 1 yıl önce Şikayet Et
  ya siz de fark ettiniz mi nedense hep müslüman ülkeler karışıyo biz müslümanları oyuncak gibi oynuyolar hiç kimsede uyanmıyo karıştırdığı yerden pazar çıkarıyo elin gavuru bizde oyuna geliyoz
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Bmgk cani cehenneme yogoslavya dagilirken müslümanlar katledilirken niye acil toplanmadi
  Cevapla
 • Xye 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye el koysa ne olur!!?!?! N
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP'li Mahmut Tanal yine polislere saldırdı: Barikatları yıktı!
Türkiye'nin Otomobili'nden yeni paylaşım! Dikkat çeken detay!