Suudi Arabistan ABD'yi sırtından vurdu!

ABD'nin, Suudi Arabistan'ın, Çin'in yardımıyla balistik füze programını büyük oranda hızlandırdığına dair istihbarat aldığı iddia edildi.

Suudi Arabistan ABD'yi sırtından vurdu!
Suudi Arabistan ABD'yi sırtından vurdu!
GİRİŞ 06.06.2019 17:41 GÜNCELLEME 06.06.2019 17:41
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Amerikan basın kuruluşu CNN'in konuya yakın üç kaynağa dayandırdığı haberine göre, ABD hükümeti, Çin'den yardım alan Suudi Arabistan'ın balistik füze programını ciddi miktarda artırdığına dair istihbarat aldı. 

 

 

Kaynaklar, Donald Trump yönetiminin en başta bu istihbaratı Kongrenin önemli üyelerine açıklamadığını kaydeden kaynaklar, bazı Demokrat Kongre üyelerinin bu istihbaratı başka yerlerden duyduğunu ve konunun dışında bırakıldıkları için oldukça sinirlendiklerini belirtti. 

Gizli istihbarata göre, Suudi Arabistan son dönemde Çin'den hem füze altyapısını hem de teknolojisini geliştirecek alımlar yaptı. 

 

 

Kaynaklar, Suudi Arabistan'daki bu gelişmelerin, bazı Kongre üyeleri arasında Orta Doğu'da yeni bir silah savaşı ihtimaline karşı endişe uyandırdığını belirtti. 

TRUMP VE KONGRE ARASINDA SUUDİ ARABİSTAN ÇEKİŞMESİ

Önceki gün Trump yönetiminin, Cemal Kaşıkçı cinayetinin hemen ardından bazı Amerikan firmalarına Suudi Arabistan ile hassas nükleer bilgileri paylaşma izni verdiği ortaya çıkmıştı.

Demokrat Virginia Senatörü Tim Kaine, önceki gün Kongrede basına yaptığı açıklamada, Kaşıkçı cinayetinden sadece 16 gün sonra 18 Ekim 2018'de Trump yönetiminin "bazı Amerikan firmalarına Suudi Arabistan'a hassas nükleer bilgileri paylaşma izni verdiğini" gösteren belgeleri gördüğünü ifade etmişti.

Kaine, tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve Riyad yönetimini olduğu kadar Washington'ı da baskı altına alan söz konusu cinayetten kısa süre sonra ABD yönetiminin Suudilere verdiği bu imtiyazı "çok rahatsız edici" bulduğunu vurgulamıştı.

Dün de ABD'de bir grup senatör, Başkan Donald Trump yönetiminin kullandığı Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelere silah satışlarında Kongre onayını "baypas" eden acil durum yetkisini protesto etti.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 10
 • Faruk 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika önce hata yapmalarını sağlar.Sonra da üzerlerine çöker soygununa gerekçe olarak kullanır.Irak'ta yaptığı gibi.Saddam Kuveyt e girsin diye teşvik etti.Sonra da bahane edip Irak a girdi.Hem Saddam'dan kurtuldu hem petrole kondu hem de İran'ın önünü açtı ki gelişsinler sonra da Sünnilere karşı kullanacaklar.
  Cevapla
 • Mehmet 2 yıl önce Şikayet Et
  Nukleer fuzeyle Arabistana İrani vurduracaklar. Boylece İsrail bir tasla bir kac kus vurmus olacak.
  Cevapla
 • Selçuklu 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd nin emriyle yapma ihtimali yüksek, Çin in füze sistemini çözmek için bir oyun olabilir. Be de olsa Suudi yönetimi abd nefes al derse nefes alır
  Cevapla
 • Mutlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Iran ve ırak birzamanlar abd tarafından çok yoğun destekleniyordu.
  Cevapla
 • Selçuklu 2 yıl önce Şikayet Et
  Bak sen şu Suudi Arabistan’a, hiç kendinden beklenen bir şey değildi bu. Aferin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan ve Türkiye düşmanlığı yaparak Meclis'in 2 numaralı ismi oldu!
AK Parti'den tezkere açıklaması: Buna asla izin vermeyeceğiz