13 yaşında tutuklanmıştı! Suudi genç idamla yargılanıyor

Amerikan basın kuruluşu CNN'in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, 5 yıldır Suudi hapishanesinde tutuklu bulunan Qureiris'in idam edilmesi bekleniyor.

13 yaşında tutuklanmıştı! Suudi genç idamla yargılanıyor
13 yaşında tutuklanmıştı! Suudi genç idamla yargılanıyor
GİRİŞ 08.06.2019 12:14 GÜNCELLEME 08.06.2019 12:14
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

Haberde, Murtaza Qureiris'in 10 yaşında iken "Arap Baharı" kapsamında Suudi Arabistan'ın doğu bölgesinde gerçekleşen protestolar sırasında abisinin güvenlik güçlerince öldürüldüğü, bunu protesto etmek amacıyla eylemlere katıldığı belirtildi. 

 

 

Söz konusu bisikletli eylemin görüntüsünün de paylaşıldığı haberde, Qureiris'in bu eylemden 3 yıl sonra ailesiyle Bahreyn'e giderken Suudi güvenlik güçlerince tutuklandığı ifade edildi. 

Murtaza Qureiris'in, "polis karakoluna molotofkokteyli atmak, terör örgütüne üye olmak, eylemlerde şiddete başvurmak, abisinin cenazesinde yürüyüş düzenlemek ve halkı isyana teşvik etmek" suçlarından yargılandığı kaydedilirken, Suudi Arabistanyasalarına göre idam edileceği kaydedidi. 

 

 

Şu anda 18 yaşında olan ve 5 yıllık tutukluluk sürecinin en az 2 yılını hücre hapsinde geçirdiği belirtilen Qureiris'in, "ağır işkence ve stres altında" kabul etmek zorunda kaldığı söz konusu suçlamaları ise reddettiği belirtildi.

BM RAPORUNDA İŞKENCE İFADESİ

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu'nun 2016'da Qureiris'in tutuklanmasını araştırdığı ve konuya ilişkin hazırladığı raporda, "Qureiris'in barışçıl protestolara katılmasına rağmen işkenceye maruz bırakılarak farklı suçlamaları kabul etmek zorunda bırakıldığı ve tutukluluğunun keyfi olduğu" ifadelerine yer verdiği ifade edildi. 

Bununla birlikte, Murtaza Qureiris'in katıldığı 2011 protestolarında yer alan Suudi aktivist Muhammed Daman, CNN'e yaptığı açıklamada, protestoların barışçıl olduğunu ve söz konusu videolarda Suudi Arabistan'ın iddia ettiği şiddet eylemlerinin yer almadığını vurguladı. 

Daman, Suudi yönetiminin, ülkenin doğu bölgesindeki hükümet karşıtı gösterileri kasten terör eylemleriyle ilişkilendirerek, oradaki hükümet karşıtı isimleri yok etmeye çalıştığını söyledi.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 12
 • VUSLAT 11 ay önce Şikayet Et
  Güya İnsan hakları havarileri neredesiniz.İnsanlara zulüm yapılırken neredesiniz.Uyuyamı kaldınız ne.Yoksa müslumanları insandanmı saymıyorsunuz Ey müslümanlar sizleri insan yerine koymayan bu vahşi sapıtmış topluluklara karşı neden birleşmiyorsunuz.Aranıza sokulan fitnelerden neden bihabersiniz. Dünyanın zenginlik kahnaklarının çoğu islam coğrafyasında bulunuyor.Hala acizlik diz boyu.
  Cevapla
 • Kuzeyli 11 ay önce Şikayet Et
  Türkiyemizde yaprak kımıldasa diktatör çığlıkları atanlardan bu konuda bir ses duyan varmı
  Cevapla
 • osman 11 ay önce Şikayet Et
  Olayin tam datayini bilmiorum fakat ulkemizde de, ""polis karakoluna molotofkokteyli atmak, terör örgütüne üye olmak, eylemlerde şiddete başvurmak, terorist cenazesinde yürüyüş düzenlemek ve halkı isyana teşvik etmek" isteyen kisileri idam etmek lazim ..
  Cevapla
 • vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  Polis karakoluna molotof atmaktan İDA. Muhteşem. İşte adalet bu. Bizde olsa 1 saat tutuklu bile kalmazdı. Başkaları yapabiliyormu bakalım? İnşallah bizde de teröristlere aynı ceza verilsin.
  Cevapla
 • vatandaş 11 ay önce Şikayet Et
  olaylardan bîhabersin. protestonun teröristlikle ne alakası var. önce öğren sonra yaz. asıl terörist şu andaki vahabi yönetim ve onun kuklaları.
  Cevapla
 • hemmet 11 ay önce Şikayet Et
  Amerika yaparsa, dostu gibi görünen Suudi-Sisi Ziyad v.b. gibi köle ülkeleri de yaparsa, terörle mücadele olurmuş.Başkaları yaparsa, insan- minsan hakları,
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
MGK'da son dakika kararları açıklandı!
Öldürdüğü şahsın otomobilini alıp kaçan korona virüs maskeli katil zanlısı kamerada