Dünya çalkalanıyor! Suudi Prens'in yatında bulundu

Leonardo da Vinci’nin başyapıtlarından biri olan ve Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman tarafından rekor fiyata satın alındıktan sonra gizemli bir şekilde kayıplara karışan Salvator Mundi tablosu, Prens'in lüks yatında ortaya çıktı.

Dünya çalkalanıyor! Suudi Prens'in yatında bulundu
Dünya çalkalanıyor! Suudi Prens'in yatında bulundu
GİRİŞ 11.06.2019 12:58 GÜNCELLEME 11.06.2019 12:59
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Rönesans ustası Leonardo da Vinci’nin 1500’lü yıllarda yaptığı Salvator Mundi adlı tablo, Kasım 2017’de 450 milyon 300 bin dolara Badr bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan Al Saud tarafından satın alınmıştı. Böylece Salvator Mundi, bir açık artırmada satılan gelmiş geçmiş en pahalı yağlı boya tablo oldu.

 

 

Prens'in, kraliyet ailesinin daha kıdemli bir üyesi olan Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Muhammed Bin Salman adına hareket ettiğine inanıldığından, tabloyu asıl satın alanın Bin Salman olduğu açıklanmıştı.

PRENS'İN YATINDA ORTAYA ÇIKTI

 

 

2017’de rekor fiyata satın alınmasından sonra kayıplara karışan ve aylardır gizemli bir şekilde nerede olduğu bilinmeyen tablo ortaya çıktı. Sanat yayın organı ArtNet’teki habere göre resim, Bin Salman’a ait, 50 kişilik mürettebatı olan, bir helikopter pisti ve bir denizaltı askısı bulunan Serene adlı devasa yatta tutuluyor.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN HENÜZ BİR AÇIKLAMA YOK

Suudi hükümetinin Uluslararası İletişim Merkezi, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.

NEMLİ ORTAMDA OLMASI BÜYÜK TEHLİKE

26 Mayıs’ta Kızıl Deniz’deki Şarm El-Şeyh’te demirleyen yatta bulunan tablo için uzmanlar, 500 yaşındaki hassas bir başyapıtın açık denizde, nemli bir ortamda tutulmasının sağlıklı olmadığı görüşünde.

Artnet’e göre, Salvator Mundi, Suudi Krallığı'nın Al-Ula bölgesinde bir kültür merkezi oluşturulana kadar Muhammed Bin Salman’ın 134 metrelik yatında kalacak. Kültür merkezi projesinin henüz "keşif aşamasında" olduğu biliniyor.

SERGİ İÇİN ÖDÜNÇ ALMAK İSTİYORLAR

Paris’teki Louvre Müzesi’nin sözcüsü Celine Dauvergne, ekim ayında açılacak sergi için eseri ödünç almak istediklerini belirtti.

TABLONUN YAT İLE TAKAS İDDİASI GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞMÜŞTÜ

Erkek Mona Lisa olarak adlandırılan ve 450 milyon dolarla şimdiye kadar bir açık artırmada en yüksek fiyata satılan tablo olan Salvator Mundi ile ilgili kısa süre önce Arap basınında bir takas iddiası ortaya atılmıştı. 

Veliaht Prens Muhammed Bin Salman'ın Da Vinci'ye mal edilen tabloyu Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid'in Topaz isimli yatıyla takas ettiğine dair iddialar öne sürülmüştü.

147 metre uzunluğunda olan ve 26 yatak odası bulunan Topaz isimli yatın değerinin de 450 milyon dolar civarında olduğu belirtilmişti.

Arap basınına göre Muhammed Bin Salman, İsa peygamberi dünyanın kurtarıcısı olarak resmeden tabloyu, ödenen fiyata gelen tepkiler nedeniyle elden çıkarmıştı.

TEPKİLER SONRASI İDDİALAR REDDEDİLMİŞTİ

Yükselen tepkiler üzerine Suudi medyası olayı reddetmiş, ardından BAE kültür ve Turzim Müdürlüğü bir açıklama yaparak tablonun Dubai'de açılan Louvre Müzesi için satın alındığını açıklamıştı.

DA VİNCİ'NİN SON TABLOSU

Da Vinci'nin yaptığı son resim olan Salvator Mundi, diğer müzelerde sergilenen eserlerinin aksine özel koleksiyonda bulunuyordu. 1500 yılında yapıldığı tahmin edilen da Vinci'nin bu tablosu, Rönesans dönemi ressamın günümüze kadar var olmayı başarmış 20 kadar tablosundan bir tanesi.

İlk olarak İngiltere Kralı I. Charles'ın koleksiyonunda kayıt altına alınan Salvator Mundi tablosu, 1763'te açık artırma ile satılmış, ancak tabloya dair herhangi bir kayıt olmaması sebebiyle 1900 yılına kadar nerede olduğu bilinmiyordu. Bu tarihte ortaya çıktığında ise İsa Peygamber'in yüzü ve saçının bir başkası tarafından boyandığı görülmüştü.1958'de Sotheby's müzayede evi tarafından sadece 45 sterline satılan tablo, 2005'te üstüne boyama yapılmış bir şekilde tekrar açık artırma ile satılmıştı. 

Tablonun sadece Avrupalı bir koleksiyoner olarak tanımlanan alıcısı bu tarihte restorasyon süreçlerine başlamış ve altı yıllık araştırma sonucunda tablo, Da Vinci'nin 500 yıldan daha eski bir eseri olarak tasdiklenmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • misgalezerratin 2 yıl önce Şikayet Et
  ingiltere nın müslüman lordları ve müslüman coğrafyanın göğsünde ki sızı arabistan...
  Cevapla
 • Selçuklu 2 yıl önce Şikayet Et
  Derdimiz büyük, tablo nemden etkilenir Dünya da açlıktan kırılan milyonlar var, prens mi, gargamel mi neyse makamı, tablosunun derdine düştük. 450 milyon dolar
  Cevapla
 • YUNUS 2 yıl önce Şikayet Et
  Geberince O resmin faydasını görürsün.adi insan müslüman kan ağlarken sen amerika yalakaliği yap
  Cevapla
 • Ankaralı 2 yıl önce Şikayet Et
  Rabbim'in ne büyük imtihanı varmışda bu gafîîl selman gibilerin anlayamamasına , Müslümanlarında zorluk çektiği ne çetin bir dünya da yaşıyoruz. Umarım o gemi ile tablonla helak olursun.
  Cevapla
 • Biz 2 yıl önce Şikayet Et
  Araplara saygım ve sevgim Peygamber imiz onlardan olduğu için var .Ama unutmamak gerekirki ebu cehilde araptı. Bu Soysuzlar o kısımdan
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'de peş peşe kritik görüşmeler
Biden'den BM'de İran'a nükleer tehdit