Trump ve Netanyahu tepki vermişti! NYT son verdi

New York Times gazetesi, bundan böyle uluslararası baskılarında siyasi içerikli karikatür yayımlamayacağını duyurdu.

Trump ve Netanyahu tepki vermişti! NYT son verdi
Trump ve Netanyahu tepki vermişti! NYT son verdi
GİRİŞ 12.06.2019 17:26 GÜNCELLEME 12.06.2019 17:26
Bu Habere 23 Yorum Yapılmış

New York Times (NYT) gazetesinin haberinde, iki ay önce uluslararası baskısında yayımlanan ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'yu ABD Başkanı Donald Trump'ı peşinden sürükleyen "rehber köpek" gibi resmeden karikatürün ardından, artık gazetenin uluslararası edisyonunda siyasi içerikli karikatürlerin yayımlanmaması kararı alındığı bildirildi.

 

 

Haberde ayrıca, uluslararası baskıda görev alan sözleşmeli iki karikatüristin de sözleşmesinin sonlandırıldığı belirtildi.

NYT sayfa editörü James Bennet, Patrick Chappatte ve Heng Kim Song isimli karikatüristlere bugüne kadar yaptıkları çalışmalar için "minnettar olduklarını ve (çalışmalarıyla) gurur duyduklarını" belirterek, bir yılı aşkın süredir, günlük siyasi karikatürlere son vererek gazetenin yerel yayını ile uluslararası baskısını aynı çizgiye getirmeyi düşündüklerini ve 1 Temmuz itibariyle siyasi içerikli karikatürlerin uluslararası baskıda yer almayacağını ifade etti.

 

 

Görevine son verilen Chappatte, internet sayfasından yaptığı açıklamada, "kendisinin çizmediği bir karikatürün ardından yıllardır verdiği emeğin yok sayıldığını, bu tarz bir olayın dünyanın en iyi gazetesinde olmaması gerektiğini" kaydetti.

NYT'DEKİ KARİKATÜR KRİZİ

Amerikan NYT gazetesinin nisan ayındaki bir baskısında yayımlanan bir karikatürde, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'ı peşinden sürükleyen bir "rehber köpek" olarak tasvir edilmişti.

Karikatürün yayımlanmasının ardından sosyal medya kullanıcıları karikatürü "antisemitik" olduğu gerekçesiyle eleştirmiş ve NYT'ye tepki göstermişti.

Gazete, akabinde yayımladığı özür yazısında, söz konusu karikatürün "antisemitik mecazlar içerdiğini" belirterek, "Bu görsel çirkindi ve bu karikatürün yayımlanmasına izin verilmesi yanlış bir karardı." ifadesini kullanmıştı.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 23
 • Şenöz Şenöz 2 yıl önce Şikayet Et
  Harika bir resim. 4 - 4lük gerçek
  Cevapla
 • Vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  Abd israilin köpeği olmuş bunu bilmeyen yok sonu hüsran
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  Neden düşünce ve fikir özgürlüğünüze ve hürriyetinize ne oldu.
  Cevapla
 • Cahil 2 yıl önce Şikayet Et
  Hani basın özgürlüğü
  Cevapla
 • klas 2 yıl önce Şikayet Et
  gayet güzel olmuş şu an yaptıkları bundan farklı değildir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türk Yıldızları kokpitinden İstanbul! Nefes kesen anlar
Bakan Karaismailoglu duyurdu: Asırların hayali için geri sayım başladı