Ayağına kadar gelen Başbakan'a olay hareket: O Trump'a söyleyin..

İran lideri Ali Hamaney, ABD Başkanı Donald Trump'ın mesajına cevap vermeyeceğini ve bu ülkeyle müzakere etmeyeceklerini söyledi. Hamaney'in sözleri sonrası Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin getirdiği mesajı saklama biçimi olay oldu.

Ayağına kadar gelen Başbakan'a olay hareket: O Trump'a söyleyin..
Ayağına kadar gelen Başbakan'a olay hareket: O Trump'a söyleyin..
GİRİŞ 13.06.2019 16:06 GÜNCELLEME 13.06.2019 16:49
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

Resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran'a gelen Japonya Başbakanı Abe Şinzo ile görüşen Hamaney, Trump'ın gönderdiği mesajla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

 

Abe'nin "ABD Başkanı'nın mesajını size iletmek istiyorum" ifadesine karşılık Hamaney, "Ciddiyetiniz ve iyi niyetiniz konusunda tereddütümüz yok, fakat Sayın Trump'ın şahsını mesaj alışverişi için uygun görmüyorum. Trump'a hiçbir cevabım yok ve olmayacak" dedi.

 

 

Japonya Başbakanı Abe'nin "ABD İran'da rejim değişikliği peşinde değil" sözü üzerine de Hamaney, şunları söyledi: "ABD ile meselemiz rejim değişikliği değildir, çünkü onların böyle bir niyeti varsa da onu gerçekleştirecek güce sahip değiller. ABD'nin önceki başkanları da geçen 40 yılda İran İslam Cumhuriyetini yok etmek istediler ancak yapamadılar. Trump'ın rejim değişikliği peşinde olmadığı sözü yalandır, eğer bunu yapabilseydi yapardı fakat yapamayacağını biliyor."

Abe, ABD'nin İran ile "samimi müzakerelere" hazır olduğunu ifade ederken, Hamaney, buna inanmadıklarını ve "samimi müzakerelerin" Trump ile gerçekleşmeyeceğini savundu.

"İRAN ABD'YE GÜVENMİYOR"

"ABD makamlarında dürüstlük çok az bulunur. İran, ABD'ye güvenmiyor ve nükleer anlaşma çerçevesinde ABD ile daha önce gerçekleşen acı müzakere tecrübesi hiçbir şekilde tekrar edilmeyecek" değerlendirmesinde bulunan Hamaney, dile getirdiği hususların Japonya Başbakanı ile müzakere çerçevesinde olacağını, bu ülkeyi dost olarak gördüklerini ancak şikayetlerinin de olduğunu ifade etti.

Trump'ın "Müzakere İran'ın ilerlemesini sağlayacak" sözünü aktaran Abe'ye Hamaney, "Biz ABD ile müzakere yapmadan ve yaptırımlar altında dahi ilerleyeceğiz" diye karşılık verdi.

İran'ın 5-6 yıl nükleer anlaşma konusunda ABD ve diğer ülkelerle müzakere ederek neticeye ulaştığını ancak Washington yönetiminin anlaşmayı bozduğunu vurgulayan Hamaney, "Hangi aklı başında insan tüm anlaşmaları bozan bir ülke ile bir daha müzakere eder? Özgür ve akıl sahibi hiçbir millet baskı altındaki bir müzakereyi kabul etmez" görüşlerini paylaştı.

İran lideri, nükleer silaha karşı olduklarını ve nükleer silahın haram olduğu yönünde fetva verdiğini hatırlatarak, "Eğer nükleer silah yapmak isteseydik ABD hiçbir şey yapamazdı. ABD'nin izin vermemesi de hiçbir engel oluşturmazdı. ABD'nin hangi ülkenin nükleer silah sahibi olup olmayacağıyla ilgili konuşmaya yetkisi yoktur çünkü ABD'nin depolarında binlerce nükleer başlık bulunuyor" ifadelerini kullandı.

Hamaney ayrıca nükleer anlaşmayı ilk ihlal edenin İran ile müzakere talebinde bulunan ve bunun için aracı gönderen eski ABD Başkanı Barack Obama olduğunu savundu.

Japonya'nın önemli bir ülke olduğunu eğer İran'la ilişkiden yana ise kesin iradesini ortaya koyması gerektiğini ifade eden Hamaney, "Bazı önemli ülkeler bu iradeyi ortaya koyamadı" diye konuştu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 78
 • Hamza 11 ay önce Şikayet Et
  Arkadaşlar ben kendimi bildim bileli haber sitelerinde hemen hemen hergün rastlıyoruz İran abd yı vurdu vuracak abd İranı vurdu vuracak ama nedense benim takip ettiğim 20 senedir hiç biri birine bir taş bile atmadı hepsi hikaye okuyorlar birde kalkmış İran İslam Cumhuriyeti koymuş ismini kaç senedir suriyede ki mazlumlara yapmadık zulüm bırakmadı alçaklar yanlız endişem şudur bu Avrupa ülkeri İranı hedef gösterip türkiyeye saldır masalar iyi olur not bügün batı ülkeleri lanetlenmiş yahudilerin sağ kolu olmuşlar doğu ülkeleri sol kolu olmuş lar Allah gerçek Müslümanlara yardım etsin
  Cevapla
 • ##### 11 ay önce Şikayet Et
  Islamin dusuncenin ve hakkin gercek yuzu, zulmun ve batilin karsisinda...
  Cevapla
 • izmir-doğru söyler 11 ay önce Şikayet Et
  resmi yazı niye göndermiyor trumpda mektupla gizli yazı gönderiyor.islam alemi birleşseydi islam birliği kurulsaydı yahhudiler abd dünyaya neydan okuyamaz emir dinlerdi.islamın emri yapılırdı.şimdi bazı araplar ve bazı yaltakçılar kafire çalışıyor kafir sevici oldular
  Cevapla
 • Almanya 11 ay önce Şikayet Et
  Japonlar bir araba üretmiş değil.. abd attiği atomdan intikam almasinlar diye teknolojiyi ellerinde ürettirmiş bu yüzden boyun eğiyorlar
  Cevapla
 • deli dumrul 11 ay önce Şikayet Et
  Japonya başbakanı Trumpa şifreli savaş mesajı vermiştir demedi demeyin.......
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan'dan Ayasofya mesajı
Selvi'den dikkat çeken yazı: Kılıçdaroğlu'nun Davutoğlu ve Babacan hedefi