Arap dünyası Muhammed Mursi için ayakta! Peş peşe açıklamalar

Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefatına ilişkin, Ürdün, Kuveyt, Libya, Tunus, Fas, Cezayir ve Filistin'de taziye mesajları yayınlandı.

Arap dünyası Muhammed Mursi için ayakta! Peş peşe açıklamalar
Arap dünyası Muhammed Mursi için ayakta! Peş peşe açıklamalar
GİRİŞ 18.06.2019 09:18 GÜNCELLEME 18.06.2019 10:31
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, mahkeme salonunda hayatını kaybetmesine ilişkin Arap dünyasındaki farklı ülkelerden taziye mesajları geldi.

 

 

ÜRDÜN

Ürdün'ün eski Kraliçesi Nur el-Hüseyin, resmi sosyal medya hesabı üzerinden, "Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk ve tek cumhurbaşkanı Mursi, nur içinde yat" şeklinde açıklamada bulundu.

 

 

KUVEYT

Kuveyt Meclisi Başkan Yardımcısı Muhammed ed-Dellal da sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, "Meşru bir şekilde demokratik yollarla seçilen Mısır'ın ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye Allah gani gani rahmet eylesin. Allah katında onun hak üzere ve sabır içinde vefat ettiğine inanıyoruz. Cenab-ı Allah'tan onu kullarının yanında cennetine kabul etmesini, ailesinin ve sevdiklerinin ecrini artırmasını niyaz ederiz" ifadelerine yer verdi.

İRAN

İran Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde, Mısır'ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefatına ilişkin yayınlanan yazılı mesajda Bakanlık Sözcüsü Abbas Musevi, "İran, büyük Mısır halkının görüşlerine saygıyla Muhammed Mursi'nin vefatı nedeniyle Mısır halkı, ailesi ve geride kalan dostlarına başsağlığı ve merhum için Allah'tan rahmet ve yakınlarına sabır dilemektedir" ifadeleri kullanıldı.

LİBYA

Libya'daki Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Mursi'nin ölümünün, "yıllar süren bir suikast operasyonu" olduğunu belirterek, "Suikast, meşru yönetime darbeyle başladı sonra tecrit hücresi ve son olarak da tedavi dahil en temel hakların mahrumiyetiyle sonlandı. Mursi, bu dünyanın adaletinden, yer yüzü ve göklerin adaletine intikal etti" ifadelerini kullandı.

Libya Başkanlık Konseyi Üyesi Muhammed Ammari, yayınladığı mesajında başsağlığı dileyerek, "şehit Mursi'nin hayatının onu hapsedenlerden daha uzun olacağını" paylaştı.

TUNUS

Bununla birlikte, Tunus'un eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, Muhammed Mursi'nin "bugün tarihe en geniş kapılardan geçerek girdiğini" belirterek ölümünün kararlı iradesini ve düşmanlarının onursuzluğunu ortaya koyduğunu söyledi.

Merzuki, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Mursi'ye karşı gerçekleştirilen darbe karşıtlarının toplandığı Rabia Meydanı'na atıfta bulunarak, "Eğer ki şehit cumhurbaşkanını öldürenler mutlak adaletin huzuruna çıkacakları konusunda şüphe ediyorlarsa bilsinler ki onların randevusu Rabia'da tescillendi" ifadelerini kullandı.

Merzuki ayrıca Mursi'nin vefatına ilişkin katıldığı El-Cezire televizyonunda, "Bunca yıldır yaşadığı acıları düşündükçe elimizden gelenin fazlasını yapamadığımız için üzgünüz. Allah onu ve bizleri affetsin" sözlerini sarfederken göz yaşlarını tutamadı.

FAS

Fas eski Başbakanı Abdulilah Bankiran da yayınladığı mesajında Mursi'nin ailesine başsağlığı diledi.

Bununla birlikte Fas’ta İslami hareket liderleri Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatı üzerine taziye mesajları yayınladı.

Fas’taki büyük İslami hareketlerden biri Adalet ve İhsan Hareketince yapılan açıklamada, "Mursi’nin gıda ve tıbbi ihmal sonucunda sistematik olarak yavaş ölüme maruz bırakıldığı" kaydedildi.

Fas hükümetindeki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tebliğ ve davet kanadı "Tevhid ve Islah Hareketi" eski Başkanı Muhammed Hamdavi ise "Mursi’nin zulme karşı büyük bir sabır gösterdiğini, Allah’ın iyilik yapanların mükafatlarını zayi etmeyeceğine" ilişkin paylaşımda bulundu.

CEZAYİR

Cezayir'deki en büyük İslami eğilimli parti olan Barış Toplumu Hareketi lideri Abdurrezzak Mukri, Mursi'nin ailesine taziye dileklerini iletti.

Mukri, yayımladığı taziye mesajında, "Meşru Cumhurbaşkanı Mursi'nin ailesi, Hürriyet ve Adalet Partisi'ndeki kardeşleri, Mısır halkına başsağlığı diliyoruz. Mısır'ın mazlum ve meşru cumhurbaşkanına Allah'tan rahmet diliyoruz" ifadelerini kullandı.

FİLİSTİN

Yine Gazze’deki Filistinli alimlerden de Mursi’nin vefatına ilişkin taziyeler ve açıklamalar yapıldı.

Gazze’deki Filistinli Alimler Birliği'nin açıklamasında “Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin vefatı dolayısıyla İslam ve Arap dünyası, Filistin halkı, kardeş Mısır halkının başı sağ olsun” ifadeleri yer aldı.

ÜRDÜN'DEKİ İHVAN TEŞKİLATI

Ürdün'deki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) yaptığı yazılı açıklamada, Mursi'nin "ilkelerinden sapmadan, hakka bağlı kalarak şehit olduğunu" paylaştı.

Muhammed Mursi'nin ülkesi, halkı ve hakkını savunurken hayatını kaybettiği kaydedilen açıklamada, "Mursi onurlu yaşadı, şehit öldü" ifadeleri kullanıldı.

Ürdün İhvan'ı da Mursi'nin ölümünden Mısır yönetiminin sorumluğu olduğunu belirtti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • Tanerrrrr 1 yıl önce Şikayet Et
  Mısır Türkiyenin geçtiği darbe yollarından geçiyor, gün gelecek mısırdaki darbeciler yargılancak. Gün gelecek yeni mursiler gelecek. Darbecilere hesap soracak. Kahrmanlar bir kere ölür ölümsüzleşir darbeciler bin kere ölür lanetlenir
  Cevapla
 • altay 1 yıl önce Şikayet Et
  Dikkat ediyor musunuz? hepsi de eski devlet adamı
  Cevapla
 • Sss 1 yıl önce Şikayet Et
  Hadi ordan korkaktan Müslüman olmaz zalimin zulmü karşısında susan dilsiz şeytandır. Türkiye dışında darbenin ve İsrail köpeği sisinin karşısında duran başka ülke yok hepiniz sisinin çanağında yalandınız. Şimdi timsah gözyaşları
  Cevapla
 • Gurbetçi Bilocan 1 yıl önce Şikayet Et
  Iyide bu ülkelerin hepsi rahmetli Mursi için ne tür bir faaliyet göstermişlerde bugün taziye yayınlıyorlar. Sisiye ağızlarını açıpta tek bir kınama dâhi söylemediler. Sisi'ye ile en etkili duruşu Türkiye'de Erdoğan gösterdi. Erdoğan'ın gösterdiği durusun yarısını dahi göstermediler. Üstelik Sisiye destek veren Suud ile bir oldular. Allah ıslah etsin bu iki yüzlü ahlaksızları.
  Cevapla
 • Akıncı Imam 1 yıl önce Şikayet Et
  Taziye falan göndermeyin satılmış korkaklar sürüsü sizi... Hepiniz izlediniz hepiniz sisinin, suudlarin ayağına gittiniz...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi: 1 Ekim koronavirüs tablosu! Hasta, ölü sayısı ve son durum açıklandı
Erdoğan 'İkaz ediyorum' diyerek resti çekti: Sizi kurtaramayacak