Avrupa Mursi'nin vefatına sessiz kaldı

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ve üye ülke hükümetlerinin, Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin vefatına ilişkin herhangi bir taziye yayımlamaması ve tepki göstermemesi dikkati çekti.

Avrupa Mursi'nin vefatına sessiz kaldı
Avrupa Mursi'nin vefatına sessiz kaldı
GİRİŞ 18.06.2019 15:04 GÜNCELLEME 18.06.2019 15:04
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Geleneksel olarak vefat eden üst düzey yetkililer ve siyasilerin ardından taziye mesajı yayımlayan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da Mursi'nin ölümü karşısında sessiz kaldı.

 

 

AB Komisyonundan Mursi'nin ölümüne ilişkin genel bir tepki ya da açıklama talebi de yanıt bulmadı.

Gerek gazeteciler gerek siyasi mahkumlar için "demokrasinin sesi" olduğunu iddia eden ve bu kişilerin haklarını korumak için sürekli olarak açıklamalar yapan AB'nin, Mısır'ın ilk demokratik yöntemlerle seçilmiş cumhurbaşkanının ölümünü görmezden gelmesi göze çarptı.

 

 

Avrupa'da demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü savunmakla yükümlü Strazburg merkezli Avrupa Konseyi de benzer şekilde Mursi'nin ölümü karşısında sessizliğini korudu.

AVRUPA ÜLKELERİ ÜÇ MAYMUNU OYNAMAYA DEVAM EDİYOR

3 Temmuz 2013'te dönemin Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdulfettah es -Sisi tarafından yapılan darbeyi "darbe" olarak tanımlamayan AB kurumları, yetkilileri ile üye ülkelerin hükümetleri bugün de Mursi'nin vefatına kör, sağır, dilsiz kaldı.

Sisi'nin darbesini "darbe" olarak tanımlamayan ve seçim çağrısı yapan Fransa, bugün de tepkisiz kaldı.

Keza darbenin ardından "olan oldu" diyen ve kınamaktan kaçınan İngiltere'den de Mursi'nin ölümüne ilişkin tepki gelmedi.

Darbenin ardından Mursi'nin serbest bırakılmasını talep etmekle yetinen Alman yetkililer de diğer üye ülkeler gibi sessizliğini korudu.

AB'nin darbeyle iktidara gelen Sisi ile kurduğu yakın ilişki, büyük tepki toplayan idamlara ve insan hakları ihlallerine karşı sessiz kalmasının yanı sıra bugün de Mursi'nin vefatına ilişkin sergilediği tutum, Birliğin demokrasi konusundaki çifte standardını bir kez daha gözler önüne serdi.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
avrupa birliği
YAZDIR
YORUMLAR 5
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  He sessiz kalir sisi onlarin iti sisiyi oraya getiren kimki abd ve ab
  Cevapla
 • Zafer 2 yıl önce Şikayet Et
  Yok canım onlar demokrasinin bel kemiği ülkeler. İnsan hakları, hayvan hakları, demokrasi, özgürlük her şey onlarda. Bence siz yanlış biliyorsunuz. :)))
  Cevapla
 • Hamdi 2 yıl önce Şikayet Et
  Tabiiki taziye mesaj'i yayımlamazlar, Rahmetliden nefret ettiler, Reisimizden nefret ettikleri gibi. Peki niye? Çünkü Müslüman bir ülkede ASLA gerçek Demokrasi istemiyorlar. Çünkü gerçek Demokrasi bağimsizlik demektir ve bağimsiz olan ülkeyi inek gibi sağamazlar ve kullanamazlar'da ondan.
  Cevapla
 • Albastı 2 yıl önce Şikayet Et
  Sessiz kalırlar tabi onlar demokrat falan değil bildiğin emperyalist sömürgeciler. Sisi denilen darbeciyi kırmızı halılarla karşılıyorlar. Onca insanı idam ediyor Avrupa’dan ses yok. Sisi haini sonuçta İslam düşmanı ABD ve Avrupa’nın köleliğini yaptığı için ona sahip çıkarlar Mursi gibi devletini düşünen devlet adamlarınıda sahip falan çıkmazlar hatta tıpkı bizim Başkanımız Erdoğan gibi diktatör ilan ederler.
  Cevapla
 • Nur 2 yıl önce Şikayet Et
  Çünkü bir müslüman öldü
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Karaismailoğlu ve Bakan Soylu uyardı: Kar yağışı perşembeye kadar sürecek!
Kaosa zemin hazırlayan İBB'ye Fatih Altaylı'dan ilginç savunma: Olur böyle şeyler