Ülkeden jet açıklama! 'Türkiye tehdidi' sonrası çağrı yaptılar

Libya Devlet Yüksek Konseyi, General Halife Hafter'e bağlı güçlerin Türkiye'ye yönelik tehditlerinin Ankara'ya savaş ilanı anlamına geldiğini bildirdi.

Ülkeden jet açıklama! 'Türkiye tehdidi' sonrası çağrı yaptılar
Ülkeden jet açıklama! 'Türkiye tehdidi' sonrası çağrı yaptılar
GİRİŞ 30.06.2019 06:15 GÜNCELLEME 30.06.2019 07:53
Bu Habere 72 Yorum Yapılmış

Konseyden yapılan yazılı açıklamada, Hafter güçlerinin tehditleri 'pek çok alanda Libya ile iş birliği yapan ve ülkenin toplam ithalatının büyük bir kısmını oluşturan bir ülkeyle ilişkilere vurulmuş bir darbe' olarak nitelendirildi. 

Hafter güçlerinin, Trablus'un güneyindeki Giryan kentinde alınan yenilgiye 'müsebbib bulma' amacıyla savurduğu tehditlerin "Ankara'ya savaş ilanı anlamına geldiği" ifade edildi.  

Bu tür açıklamaların, tedavi, ticaret ya da başka amaçlarla dünya ülkelerine giderken İstanbul'u ana hareket noktası olarak kullanan Libyalılara vereceği zarardan büyük endişe duyduğunu aktaran Konsey, Türkiye ile ilişkilere ikili anlaşmalar çerçevesinde devam edileceğini vurguladı.

Açıklamada, "Başta Türkler olmak üzere dostlarımıza yönelik herhangi bir saldırı ulusal güvenliğimize verilmiş bir zarar olarak kabul edilecek ve büyük bir kararlılıkla buna karşı koyulacak." ifadesine yer verildi.

Konseyin, herhangi bir saldırıya karşı gerekli tedbirleri almak için Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle (UMH) iletişim içinde olduğunun belirtildiği açıklamada, Birleşmiş Milletler'den (BM) Hafter güçlerini caydıracak tedbirler alması istendi.

 

 

Hafter'e bağlı güçler, başkent saldırısında Giryan kentinde yaşadığı bozgunun ardından Türkiye'yi suçlamaya çalışmıştı.  

Halife Hafter'in sözcüsü Ahmed Buzeyd el-Mismari, Libya el-Manara medya platformunun sosyal hesabında yer alan açıklamasında, Libya Hava Kuvvetlerinin, ülke karasularına yaklaşan tüm Türk gemilerinin hedef alınması yönünde talimat verdiğini, Libya Kara Kuvvetlerinin de Türk hedeflerini düşman hedefleri olarak gördüğünü duyurmuştu. Mismari, aynı açıklamada Libya'da yatırımları olan Türk şirketlerine de yaptırım uygulanacağını söylemişti. 

YORUMLAR 72
 • İskender 2 yıl önce Şikayet Et
  Allah'ın izniyle bende hazırım ordumuzun yanındayım yeterkı çağrılarım vatan sana canım feda
  Cevapla
 • Mustafa 2 yıl önce Şikayet Et
  sisi pisi köpeği.
  Cevapla
 • Polat 2 yıl önce Şikayet Et
  Franzizlarin isi bunlar
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Hafter eşkiyasına karşı ülkemizin yanındayız.Allahü teala yardımcımız olsun.
  Cevapla
 • Hadim 2 yıl önce Şikayet Et
  Ülkemizin emrindeyiz. Gelen emirle üç gün sonra Libya’nın tamamını ilhak ederiz biiznillah.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ukrayna, Bayraktar TB2'yle hedefi 12'den vurdu, Rusya rahatsız oldu
Annesini ve teyzesini öldürmekle suçlanan adam mahkeme herkesi şoke etti!