"Yeni Saddam Hüseyin"

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmeden önce yazdığı Amerikan Washington Post gazetesinde yayınlanan görüş yazısında ABD ve Avrupa ülkelerinin yönetimleri Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’a destek olmakla suçlandı.

"Yeni Saddam Hüseyin"
"Yeni Saddam Hüseyin"
GİRİŞ 10.07.2019 15:45 GÜNCELLEME 10.07.2019 15:45
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Veliaht Prens’in, ABD müdahalesiyle devrilen Irak lideri Saddam Hüseyin’e benzetildiği yazıda “Kendinden önceki Saddam Hüseyin gibi, Muhammed bin Selman da dokunulmaz olduğunu düşünüyor” denildi. Yazıda, Birleşmiş Milletler’in yürüttüğü Kaşıkçı soruşturmasında cinayetin arkasındaki isimlerden biri olarak Selman'ın gösterildiği hatırlatıldı.

 

 

ABD'nin önde gelen yayın organlarından Washington Post'ta Jackson Diehl imzasıyla yayınlanan 'Yeni Saddam Hüseyin'imiz' başlıklı yazıda Muhammed bin Selman, ABD'nin müdahalesiyle devrilen Saddam Hüseyin'le kıyaslandı.

Yazının başlangıcında "Bir zamanlar petrol zengini Arap ülkesinde pervasız ve vahşi bir diktatör vardı. Tüm aşırılıklarına rağmen ABD ve Batılı ülkelerce desteklendi. İğrenç suçlar işliyordu ama ülkesini modernleştiriyor, İran'a ve İslamcı ülkelere karşı duruyordu. Tüm bunları yaptığı sürece, muhaliflerini öldürebileceğini ve zalimlikler yapabileceğini düşündü. Onun adı, Saddam Hüseyin'di" ifadeleri yer aldı.

 

 

G20'de Muhammed Bin Selman ve Donald Trump arasındaki samimi diyaloglara da dikkat çekilen yazıda, "Kendinden önceki Saddam Hüseyin gibi, Veliaht Prens Selman da dokunulmaz olduğunu zannediyor. Uçakları hala Yemen'i bombalıyor, bir sürü mahkum hapislerde işkence görüyor, nükleer silah edinmek için adımlar atıyor. Batılı ülkeler onu şimdi durdurmasa da bunu yapmak zorunda kalacaklar" denildi.

YORUMLAR 14
 • Zeki 2 yıl önce Şikayet Et
  saddama kurban olsunlar hepsi onun tırnağı olamazlar yalan söylüyorlar zalim değildi
  Cevapla
 • Hacivat 2 yıl önce Şikayet Et
  Dogru söylemis rahmetli abd ab suudu destekliyor orta doguda istedigi gibi cirit atiyor bir dünya savasi cikacak bati kazanacak ama oda onlarin sonu olacak
  Cevapla
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  Bunu Saddama benzetmek Saddama hakarettir.Saddam,bizdeki fetöcü gibi askerinin kendisini sırtından vurmasıyla hüsrana uğradı.İhanete uğramasaydı abd ye kolay yem olmayacaktı.velhasılı Selman açıkça satılmış yalaka davasız boş beleş yaratıkken Saddam adamdı.
  Cevapla
 • sakaryalı 2 yıl önce Şikayet Et
  bu adam uzun yaşamaz
  Cevapla
 • gakko 2 yıl önce Şikayet Et
  bu adam israil uşaği kurban olsun saddama
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 28 Ocak koronavirüs tablosu açıklandı! En korkunç gün
Kurtulmuş: O sözler Kılıçdaroğlu'na söylenseydi, söyleyenin ağzının payını verirdik