Bora füzesi ve S-400 Yunanistan'ı korkuttu: Hiç kimse bizi kurtaramaz

Türkiye'nin milli imkanlarla ürettiği Bora balistik füzesinin ardından Rusya'dan S-400 hava savunma füzesini teslim alması Yunanistan'da paniğe nedenoldu. Yunan basını, Bor füzesinin menzilinin Atina'yı da kapsadığını belirterek ‘hiç kimse bizi kurtaramaz’ yorumunda bulundu.

GİRİŞ 16.07.2019 11:08 GÜNCELLEME 16.07.2019 11:38
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye’ye intikalinin başlamasıyla birlikte Yunanistan’ı panik havası sardı. Yunan haber sitesi Pentapostagma’nın haberinde "Türkler Amerika’dan ültimatom aldığından beri Ruslar silah sistemlerini çok uygun fiyatlara sunmaya başladılar. Dolayısıyla bir indirim dönemi var. Bu yüzden Yunanistan olarak hızlı hareket etmeli ve 2 yıldır yapmadığımız şeyi yapmalıyız" ifadelerine yer verildi.

 

 

TEYAKKUZA GEÇTİ

Aynı gazete "Burada S-300 sistemlerimizi gereken seviyede geliştirmekten söz ediyoruz" dedi. Sundukları öneride füze sistemleri ve ekipmanlarla ilgili geniş ayrıntılara yer veren gazete, Türkiye’ye karşı hazırlıklı olma çağrısı yaptı. Teyakkuza geçen Yunan basını, ülkesinin bir an önce bu konuda adım atması gerektiğini yazdı. Gazete Türkiye’nin ürettiği Bora füzelerine de sayfalarında detaylı yer ayırdı. "S-400 sistemi haricinde bir de 280 kilometre menzilli Bora füzelerini dikkate almamız gerekiyor. Bora füzeleri eğer belli noktalara konuşlandırılırsa başkent Atina’yı bile tehdit edebilir" analizinden sonra gazete "Bu yüzden az sayıda bile olsa İskender-M balistik füzesi satın almayı düşünmeliyiz" yorumunda bulundu. Pentapostagma, S-400 ve Bora füze sistemlerinde olduğu gibi, İskender-M füzelerinin de detaylı teknik analizine yer verdi.

 

 

KURTARAMAZLAR

Türkiye’nin askeri üstünlüğüne dikkat çeken gazete "Eğer Türkler şu anda Yunanistan topraklarını açıkça tehdit eden silahlarla üstünlüğü ele geçirmişse, yurt dışından gelecek hiçbir yatırım veya destek bizi kurtarmayacaktır" yorumunda bulundu. Türkiye’nin Akdeniz’de petrol arama çalışmalarını hazmedemeyen Pentapostagma haddini aşarak bu çalışmaları "emperyalist" olarak değerlendirdi. "Yeni Osmanlıların Akdeniz’deki "yayılmacı" hırslarından dolayı kendimizi olabildiğince hızla donatmak zorundayız" diyen gazete Yunanistan’daki panik havasını gözler önüne serdi.

BORA İLK KEZ PENÇE HAREKATINDA KULLANILDI

Irak’ın kuzeyindeki terör yuvalarına yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen Pençe operasyonu kapsamında ilk kez yerli ve milli olan Bora balistik füzesi kullanılmıştı. Derecik ilçe merkezindeki askeri birliklerden fırlatılan füzeler hedeflere tam isabet ederken, söz konusu harekatta 15 terörist etkisiz hale getirilmişti. Dikey atış ile hedefi tam isabetle vuran Bora, 280 kilometrenin üzerindeki menzili ile de önemli bir savunma kaynağı konumunda.

KAYNAK: STAR GAZETESİ
YAZDIR
YORUMLAR 14
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye Cumhuriyeti ilebet yasayacaktir.
  Cevapla
 • Ali çelik 1 yıl önce Şikayet Et
  Turkiye cumhuriyeti büyük bir ülkedir çalışmalarını o doğrultuda yürütüyor .Biz kimseye düşmanlık yapmıyoruz sadece düşmanlarımıza karşı önlem alıyoruz. NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Adam olsalar hiç korkmalarına gerk kalmaz
  Cevapla
 • Kahramanmaraş lı 1 yıl önce Şikayet Et
  S 400 e gerek yok bizim iman gücümüz yeter bu köpeklere. Sütçü imam in torunları emir beklemede.
  Cevapla
 • Fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  Yetmez 1000km 5000km menzilli füzeler gerek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yenisi geliyor! Atmaca Seyir Füzesi karadan atılan füzeleri de imha edecek
Medipol Başakşehir galibiyeti unuttu!