INTERPOL'den Salih Müslüm kararı!

Ankara Güvenpark’taki patlama nedeniyle haklarında dava açılan aralarında terör örgütü PYD’nin eski lideri Salih Müslüm ile bazı PKK yöneticilerinin de bulunduğu 144 kişi hakkında INTERPOL tarafından çıkartılan kırmızı bültenler iptal edildi.

INTERPOL'den Salih Müslüm kararı!
INTERPOL'den Salih Müslüm kararı!
GİRİŞ 22.07.2019 15:34 GÜNCELLEME 22.07.2019 16:14
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Ankara Güvenpark’taki patlama nedeniyle haklarında dava açılan aralarında terör örgütü PYD’nin eski lideri Salih Müslüm ile bazı PKK yöneticilerinin de bulunduğu 144 kişi hakkında INTERPOL tarafından çıkartılan kırmızı bültenler iptal edildi. Daha sonra gönderilen 352 talep de kabul edilmedi.

 

 

Ankara Kızılay’da 13 Mart 2016’da bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıya ilişkin aralarında Suriye’deki terör örgütü PYD’nin eski lideri Salih Müslüm ile PKK yöneticileri Ali Haydar Kaytan, Cemil Bayık, Duran Kalkan, Fehman Hüseyin, Zübeyr Aydar, Murat Karayılan, Mustafa Karasu, Muzaffer Ayata, Nuriye Kesbir, Remzi Kartal, Rıza Altun, Sabri Ok, Salman Kurtulan, Sultan Kocabey, Süleyman Şahin, Şerif Başboğa gibi isimlerin de bulunduğu 156 kişi hakkında dava açıldı.

Haklarında “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", “nitelikli olarak kasten adam öldürmek”, "349 kişiyi öldürmeye teşebbüs", "nitelikli mala zarar vermek", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak" suçuyla dava açılan sanıklar Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanmaya başlandı.

 

 

Mahkeme, yargılama sürerken 144 kişinin dosyasını ayırarak, kırmızı bülten talebiyle, INTERPOL’e gönderdi. Salih Müslüm’le birlikte diğer PKK yöneticilerinin de aralarında bulunduğu sanıklar hakkında önce kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldı. Ancak INTERPOL bir süre sonra kırmızı bülteni iptal etti. İNTERPOL bu sırada yapılan 352 kişi hakkındaki başvuruyu da işleme sokmadan reddetti.

Adalet Bakanlığı mahkemeye gönderdiği yazıda; ”Bugüne kadar toplam 144 sanık hakkında tanzim edilen kırmızı bültenin INTERPOL Genel Sekreterliği tarafından iptal edildiği ve 352 şahıs hakkındaki kırmızı bülten çıkarılma talebinin ise çeşitli gerekçelerle reddedildiği, INTERPOL Genel Sekreterliği ile irtibata geçilerek, iptal edilen kırmızı bültenlerimizin veya reddedilen kırmızı bülten taleplerimize ilişkin itirazların dile getirilmesi üzerine, INTERPOL ekteki 44 dosya ile ilgili istişarede bulunmak üzere İnterpol Daire Başkanlığımızı davet ettiği ve söz konusu dosyalarla ilgili açıklamaların iletilmesinin talep edildiği bildirilmiştir” dedi.

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • 7BART4 11 ay önce Şikayet Et
  Verilmesi gereken en etkili ve kestirme yanıt, paketlenip Arslanlarımız tarafından getirilmeleridir. Gerisi laf-u guzaftır. Zaten bundan başkası da Türklük şanına yakışmaz beyler. Bu böyle biline.
  Cevapla
 • uluhakan 11 ay önce Şikayet Et
  kafirden ne beklenir
  Cevapla
 • Baybars 11 ay önce Şikayet Et
  Biz de kabul etmeyelim taleplerin
  Cevapla
 • Nedim 11 ay önce Şikayet Et
  Bizde bundan sonra aranan kişileri görmezden gelelim Türkiye de suç işlemediyseler ama nerde o günler?hani amerika karayılan ,balıkların kafasına yakalanmaları için kaç para koymuştular?Demek buda yalan zaten biliyorduk ama şimdi duyduk ve inkar edemezler.
  Cevapla
 • Bedel 11 ay önce Şikayet Et
  Biz onlar için hemen yakalıyoruz. Onlarsa listeye bile almıyorlar. Bizde onların aradıklarını yakalayıp vermeyelim. Hepsi aynı gücün piyonları.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Ayasofya'da çalışma yapan ekip görüntülendi
Sektöre göre kısa çalışma